Wylewanie betonu w niskich temperaturach

Wylewanie betonu w niskich temperaturach wymaga dużej uwagi i pewnej fachowej wiedzy. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, to możesz z powodzeniem wylewać beton w niskich temperaturach.

Ogólnie rzecz biorąc, to beton nie lubi zimna. Istnieją jednak metody, które sprawiają, że staje się on bardziej uległy do adaptacji w niskich temperaturach. Jaka temperatura jest temperaturą graniczną? Amerykański komitet budowlany stwierdził, że jeśli na zewnątrz występuje 0°C, to już taka temperatura może sprawiać problem dla betonu. Problem z wytrzymałością, pękaniem, utwardzeniem to norma podczas wylewania betonu zimą.

Środki ostrożności podczas wylewania betonu w niskiej temperaturze

Zapewne nie raz przekonałeś się o tym, że warto się przygotować na różne scenariusze. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować na niską temperaturę podczas wylewania betonu:

Zamarznięta gleba – Pamiętaj aby unikać wylewania betonu na zamarzniętej glebie, na lodzie, na śniegu. Jeśli to zrobisz, to możesz być pewien, betonowa konstrukcja popęka pod wpływem szybkiego i nierównego osiadania, gdy gleba zmięknie. Inny kłopot to wiązanie betonu na zimnej ziemi, będzie się wolniej wiązał. Beton może nierównomiernie zasychać, co także nie jest niczym dobrym dla danego projektu.

Rozmiękczanie zamarzniętej ziemi – Jeśli chcesz zmiękczyć zamarznięta glebę, to możesz do tego użyć palników budowlanych lub specjalnych koców elektrycznych.

Usuń śnieg i lód – Koniecznie usuń lód i śnieg z miejsca, w którym zamierzasz wylać świeży beton. Jeśli w danym miejscu stoi woda, to także się jej pozbądź.

Nagrzej narzędzia – Wszystko czego użyjesz podczas wylewania betonu, powinno być czyste, suche i ciepłe. Zwłaszcza formy i szalunki powinny być przechowywane w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Możesz je także przykrywać podczas magazynowania plandeką, a narzędzia trzymaj w samochodzie, a nie na zewnątrz.

Oświetlenie – Zaopatrz się w reflektory budowlane, zimą słońce zachodzi szybciej, kto wie, na którą godzinę przypadnie Ci wykańczanie wylanego betonu.

Temperatura betonu, a temperatura powietrza – Pamiętaj, że temperatura betonu spadnie podczas transportu. Jeśli odległość między betoniarnią a miejscem wylania betonu jest znaczna, to może dojść nawet do spadku 5°C.

Wylewanie betonu w niskich temperaturach
Wylewanie betonu w niskich temperaturach może okazać się także niemożliwe, gdy na zewnątrz panuje iście Antarktyczna zima

Proces wylewania betonu w niskich temperaturach

Wylewanie betonu w mrożące krew dni nie różni się zbytnio od wylewania betonu latem, czy też wiosną. Jednak pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach:

  • Miej przy sobie termometr i kontroluj temperaturę powietrza i samego betonu. Pamiętaj, że beton uzyska odpowiednie wartości, jeśli temperatura powietrza nie będzie niższa niż 10°C.
  • Warto sporządzać notatki i zapisywać w nich co się wykonało krok po kroku.
  • Jeśli wylejesz już świeży beton, to pamiętaj, aby przynajmniej przez rok nie stosować na nim żadnych chemikaliów. Mowa o środkach do czyszczenia betonu, a także impregnatach itp.
  • Nie stosuj przyspieszaczy typu chlorek wapnia, może to wpłynąć negatywnie na ostateczny wygląd betonu.
  • Zimą nie lada problemy mogą sprawić wszelkiego rodzaju fugi, uszczelniacze. Wstrzymaj się z ich użyciem do wiosny.
  • Jeśli wylewasz beton do form, to zwróć uwagę na to, że jego wiązanie może być wolniejsze, kluczowa w tym przypadku jest szybkość wylewania betonu, aby w formie panowało odpowiednie ciśnienie.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *