Beton zimą

Beton zimą jest podatny na wiele destrukcyjnych czynników. W tym artykule omówię proces zabezpieczenia betonu zimą. Dzięki kilku prostym krokom możesz zabezpieczyć taras, podjazd i betonowy chodnik przed uszkodzeniem.

Zapewne Twoje jesienne prace przydomowe koncentrują się na naprawie dachu i uszczelnieniu okien. A co z betonowym podjazdem i innymi betonowymi powierzchniami? Niska temperatura, wilgoć, która po opadach śniegu wystąpi w dużej ilości, są szkodliwe dla betonu. Jeśli jesienią zabezpieczysz betonowe powierzchnie, to wiosną miło się zaskoczysz faktem, że nie musisz przeprowadzić drogiego remontu.

Beton zimą. Porowatość betonu

Porowatość betonu sprawia, że ten łatwo przyjmuje wilgoć. Wiosną i latem nie jest to problem, inaczej ma się rzecz jesienią i zimą. Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, wówczas wilgoć przedostaje się w głąb betonu, w jego pory i rozszerza je pod wpływem ciśnienia. Gdy dana powierzchnia rozszerza się i kurczy na przemian wówczas powstają pęknięcia, które mogą trwale wpłynąć na trwałość betonu.

Beton zimą. Oględziny betonu

W pierwszej kolejności sprawdź, czy na danej powierzchni betonowej występują pęknięcia, czy też innego rodzaju uszkodzenia. Nawet małe pękniecie, może sprawić duży problem zimą, jeśli go nie naprawisz. Jeśli dane pęknięcie nie jest zbyt duże (około 3mm) to możesz je naprawić przy użyciu uszczelniacza do betonu. Inaczej ma się rzecz z pęknięciami betonu o nieco większych wymiarach, wówczas powinieneś zatrudnić specjalistę. Fachowa wiedza pomoże dobrać odpowiednie środki naprawcze.

Możesz także zauważyć, że beton się łuszczy. Co możesz zrobić z takim betonem? Możesz użyć zaprawy mineralnej, która zawiera w swym składzie cement. Sprawdź nasz sklep online!

Beton zimą. Impregnacja betonu

Gdy już uszczelnisz betonowe pęknięcia, to powinieneś pomyśleć o zaimpregnowaniu betonu. Dobry impregnat do betonu to taki, który zabezpieczy powierzchnię betonową przed ścieralnością, oblodzeniem, solą i plamami. Taki impregnat kupisz w naszym sklepie online!

Impregnacja betonu to wręcz konieczność, jeśli chcesz zapobiec pojawianiu się betonie wilgoci, alg, mchu, plam tłustych. Co ciekawe nie musisz impregnować betonu co roku, wystarczy, że zrobisz to raz na 2-3 lata. Pamiętaj, że impregnacja betonu nie powinna się odbywać, gdy na zewnątrz panują zimowe warunki. 10 stopni na plusie to minimalna temperatura dla impregnacji betonu.

WAŻNE!!! Jeśli Twój taras jest zrobiony z płytek, czy też z kamienia a zapewne jest, to ich impregnacja pomoże zapobiec w pojawieniu się brzydkiego osadu. Jeśli jednak taki osad się pojawi to z łatwością możesz go usunąć przy użyciu płynu Betolix-BIO!

Problemy z drenażem

Jeśli betonowe powierzchnie nie odprowadzają wody, jak należy, wówczas zgromadzona na nich woda może zamarzać. Zamarznięta woda pogłębia problemy pękania betonu i powstawanie odprysków. W grę wchodzi także kwestia bezpieczeństwa, na zamarzniętej plamie wody łatwo się przewrócić. Jeśli pochylenie Twojego podjazdu jest zbyt słabe, to woda ma łatwość gromadzenia się, możesz ten problem rozwiązać na kilka sposobów, ale o tym w innym artykule.

Rozpuszczanie lodu na betonie

Jeśli zima zrobi swoje, to możesz mieć problem z oblodzonym podjazdem. Możesz wtedy użyć specjalnych środków do rozpuszczania śniegu, lodu, ale uważaj, takie substancje są szkodliwe dla samego betonu. Nie powinieneś ich używać, jeśli Twój podjazd jest dopiero co wylany. Zwróć szczególnie uwagę na produkty, które zawierają siarczany i azotany. Alternatywą dla takich produktów są:

  • suchy lód
  • chlorek magnezu
  • chlorek wapnia
  • octan wapnia
  • octan magnezu
Beton zimą
Beton zimą nie ma łatwo

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *