Dom z betonu czy z drewna?

Dom z betonu czy z drewna? W jaki sposób dobiera się materiały konstrukcyjne podczas budowy domów z betonu i z drewna? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Jedną z pierwszych ważniejszych decyzji, które powinien rozważyć deweloper, ma związek z materiałem konstrukcyjnym. Jeśli mielibyśmy spojrzeć na to, jak procentowo rozkłada się popularność domów z betonu i domów z drewna to nadal w przewadze są domy betonowe.

Duże znaczenie podczas doboru materiału do budowy domu ma sam projekt. Jeśli budynek jest piętrowy, wielokondycyjny to z pewnością będzie to beton. Drapacze chmur to konstrukcje betonowe zaś domki jednorodzinne, letniskowe, to zazwyczaj konstrukcje drewniane.

Beton to bardzo solidny i wytrzymały materiał, a drewno jest piękne, ciepłe i eleganckie. Wybór nie jest tak prosty, jak by można było się spodziewać. Co może być czynnikiem decydującym? No właśnie, cena.

Dom z betonu czy z drewna? Koszt budowy domu z betonu i z drewna

Cena potrafi czynić cuda, zwłaszcza w dzisiejszych, niepewnych czasach. Może być tak, że byłeś w 100% pewien, że chcesz zamieszkać w domu z betonu, ale cena sprawiła, że zmieniłeś zdanie. Drewno jest tańszym materiałem. Jest łatwo dostępne, łatwiejsze w obróbce, a także lżejsze co ma znaczenie podczas transportu. Czas budowy domu z drewna jest krótszy, co zmniejsza koszt czasu pracy. Nieduży drewniany domek kupisz, nie przekraczając 100 000 zł.

Innym kosztem, który powinieneś rozważyć, jest koszt ubezpieczenia domu. W tym przypadku przewagę ma dom murowany, gdyż materiał, z którego został zbudowany, jest niepalny.

Dom z betonu czy z drewna?
Architekt

Dom z betonu czy z drewna? Dom jako inwestycja

Nabywając daną nieruchomość, bierz także pod uwagę jego długoterminową wartość. W tej kwestii murowany dom jest lepszą opcją. Wartość takiego domu raczej będzie rosła, niż malała. Beton potrafi pochłonąć i zatamować ciepło oraz obniżyć temperaturę, co zmniejsza koszt energii. Co do domów wykonanych z drewna rzecz ma się nieco inaczej. Drewniane domy są nieco droższe w utrzymaniu niż domy betonowe. Charakter drewna, jako materiału jest tu decydujący. Beton ma lepszą akustykę, a także termoizolację. Domy z drewna wymagają częstej konserwacji, jeśli zaniedbasz ten aspekt, to tym samym obniżysz wartość domu.

Akustyka

Beton zapewnia lepszą akustykę niż drewno. Im grubszy beton, tym lepsza akustyka. W murowanym domu masz kilka opcji poprawienia akustyki. Możesz zbudować ścianę z cegieł, z betonu komórkowego, z płyt GK. Postawienie takich ścian działowych w domu z bali, wyglądałoby co najmniej dziwnie.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *