Środek do czyszczenia betonu. Jak prawidłowo czyścić betonową podłogę garażową?

Środek do czyszczenia betonu.

Środek do czyszczenia betonu, jaki wybrać? Betolix czy Betolix-Bio?.

Kiedy złe rzeczy zdarzają się w dobrym betonie, wówczas dobrzy ludzie popadają w złe nastroje.

Beton to najczęściej stosowany materiał budowlany na świecie. Słowo beton pochodzi od słów: solidne, nieruchome. Zwroty typu “betonowa dżungla” używane są w kontekście dużych miast, w których dominuje beton portlandzki. 

Jendak gdy się przyjrzymy betonowej dźungli ujrzymy w niej mnóstwo brudu i wszelakiego rodzaju plam. Spójrz na graffiti, a zobaczysz, że beton jest poplamiony, popękany i brudny. Jak się okazuje, beton nie jest tak trwały, jak by się mogło wydawać. To prawda:

Beton jest podatny na zabrudzenia i plamy i wymaga rutynowej konserwacji.

Jeśli chodzi o betonowe podłogi, takie jak te znajdujące się w większości garaży i warsztatów, to nie jest tajemnicą, że łatwo jest stworzyć na nich plamy. Dzięki płaskiej powierzchni, na której przechowujesz samochód, kosiarkę, narzędzia, chemikalia, farby itp., Nie da się uniknąć plam na betonie, wcześniej czy później będziesz musiał zapytać:

Jak czyścić i usuwać plamy z betonowych podłóg?

To dobre pytanie, a odpowiedź zależeć będzie od tego, co chcesz zrobić z betonową podłogą po jej wyczyszczeniu. Jeśli zamierzasz ją pomalować lub pokryć żywicą epoksydową, będziesz musiał użyć czegoś innego, niż wówczas gdy postanowisz umieścić na niej jedynie blokującą gumową płytkę. A jeśli zamierzasz jedynie usunąć plamy takie jak olej, smar, rdza i inne, to wystarczy, że użyjesz jednego z dwóch innowacyjnych płynów do usuwania plam z betonu takich jak Betolix i Betolix-Bio. 

Jednak zanim przystąpisz do usuwania plam z oleju, smaru, rdzy, tłuszczu z betonu przy użyciu płynu Betolix lub Betolix-Bio warto byś zapoznał się z informacjami typu, co to jest beton i jak się go czyści?

Środek do czyszczenia betonu. Co to jest beton?

Beton jest mieszanką:

 • Piasek
 • Agregat
 • Cement portlandzki

Po zmieszaniu z wodą reaguje chemicznie („uwadnia”) i staje się twardą, sztuczną skałą, którą wszyscy znamy.

Teraz prawdopodobnie pytasz: dlaczego mnie to powinno obchodzić?

Powinieneś się tym zainteresować, ponieważ pomoże ci to odpowiedzieć na pytanie, jak czyścić beton? 

Na przykład kwas muratowy jest czasami używany do czyszczenia betonu i muru. Ale spoiwo w betonie, cement portlandzki, rozpuszcza się w kwasie. Rozpuszczenie kleju łączącego cały piasek i kruszywo razem nie jest świetnym pomysłem. Większość tanich płynów do usuwania betonu zawiera kwas solny, muratowy, fosforowy i inne niebezpieczne kwasy. Jedynie płyny z serii Betoff zawierają specjalnie modyfikowane substancje, które są silniejsze niż kwas solny i bezpieczniejsze.

Kolejny przykład wyzwań, jakie stoją przed ludźmi, którzy chcą wyczyścić powierzchnię betonową, są wykwity powstałe w momencie, gdy beton uwadnia się i wytwarza wodorotlenek wapnia jako produkt uboczny (dlatego beton jest materiałem alkalicznym). Wodorotlenek wapnia dalej reaguje z dwutlenkiem węgla w atmosferze, tworząc węglan wapnia, który jest białym, zakurzonym materiałem, który często spotyka się na powierzchni betonu (nazywa się to „wykwitami”). Może stać się na tyle ciężki, że może być konieczne jego wyczyszczenie. Wówczas pomoże płyn Betoff lub Betoff-Bio. Czasami węglan wapnia osiada na samochodach zaparkowanych nieopodal miejsca budowy. Wówczas zdesperowani właściciele zabrudzonych cementem samochodów starają się za wszelką cenę doprowadzić swoje auta do porządku. W takim przypadku stosowanie płynów, które zawierają kwasy, jest bardzo niebezpieczne, gdyż samochód może zacząć rdzewieć. Jedynym płynem, który jest bezpieczny dla lakieru samochodowego, a który usunie zaschnięte wykwity wapna z samochodu, jest Betoff-Bio (tutaj przykład)

Chociaż niektórzy mogą myśleć o utwardzonym betonie jako twardej, gęstej skale, tak nie jest. Mieszanina cementu, piasku i kruszywa jest porowata po zmieszaniu z wodą i utwardzeniem. Umożliwia to wnikanie plam, takich jak rdza i olej, w głąb betonu. Dlatego, aby usunąć plamę, potrzebujesz czegoś, co również dostanie się do betonu i podniesie zabrudzenia na powierzchnię.

(Dodatkowy fakt, ta porowata natura betonu powoduje, że zamrażanie i rozmrażanie powoduje „łuszczenie się” powierzchni i nigdy nie należy używać soli odladzających na betonie. Sól dostaje się do górnej warstwy betonu i zwiększa liczbę cykli zamrażania i rozmrażania).

To powiedziawszy, powinno być oczywiste, że beton jest unikalnym materiałem wymagającym wiedzy i staranności w celu właściwego czyszczenia i usuwania plam, bez powodowania dalszych szkód.

Przejdźmy do wskazówek dotyczących czyszczenia betonu!

Środek do czyszczenia betonu. Jak ręcznie czyścić betonową podłogę garażową?

Dobrym miejscem na początek jest ogólne, rutynowe czyszczenie. Betonowa podłoga gromadzi brud i zanieczyszczenia i może zawierać takie rzeczy, jak liście, ścinki trawy, martwe robaki, wykwity itp.… Posadzki betonowe należy regularnie zamiatać, aby utrzymać je w czystości.

Jeśli na betonie pojawią się tłuste zabrudzenia, to mogą one uwięzić na nim wodę. Ta uwięziona wilgoć będzie ługować plamy z materiałów organicznych i pojawi się wyżej wspomniany biały, zakurzony wykwit.

Tak więc jedną z najprostszych strategii utrzymywania betonowej podłogi w szczytowej formie jest regularnie jej zamiatanie. Brzmi łatwo i tak jest (szczególnie, jeśli używasz wysokiej jakości szerokiej miotły dostępnej w OBI, czy innym sklepie ze sprzętem budowlanym).

Ale jak już wspomniano, w pewnym momencie mogą pojawić się tłuste plamy i silne zabrudzenie betonowych podłóg. Wówczas będziesz musiał zrobić coś więcej niż tylko zamiatanie.

Aby wyczyścić podłogę, będziesz musiał zastosować środek czyszczący o nazwie Betoff lub jego roślinną odmianę Betoff-Bio. 

Proces czyszczenia wymaga:

 • Wybierz spośród płynów do czyszczenia betonu środek Betoff lub Betoff-Bio
 • W razie potrzeby wymieszaj środek czyszczący z wodą
 • Nałóż środek czyszczący na podłogę
 • Szoruj 
 • Odczekaj od 1 do 3 minut
 • Ponownie wyszoruj (czasami nie jest to konieczne)
 • Dokładnie spłucz wodą

** Uwaga**W dalszej części zajmiemy się usuwaniem oleju. Olej można łatwo usunąć z betonu płynem Betoff (tutaj przykład)

Preparaty do czyszczenia betonu, takie jak Betolix-Bio i środek do czyszczenia podjazdów Betolix możesz zakupić na naszej stronie internetowej betolix.pl

Wymieszaj środek czyszczący Betoff (jeśli to konieczne, niektóre zabrudzenia wymagają użycia koncentratu, który wylejesz prosto z butelki na podłogę). W przypadku mniej zabrudzonej podłogi środek czyszczący do gospodarstwa domowego, taki jak Betoff, można zmieszać w ½ szklanki z 1 litrem wody. Możesz zmieniać mieszankę w zależności od potrzebnej mocy czyszczącej i jakości betonu. W przypadku bardziej zabrudzonych podłóg zapewne potrzebne będzie użycie koncentratu. UWAGA!!! Zanim przeprowadzisz czyszczenie betonu na dużej powierzchni, przeprowadź próbę na małej.

Po wybraniu i wymieszaniu środka do czyszczenia betonu nałóż go na podłogę. Ale jedna szybka wskazówka: podłoga zawsze powinna być mokra i nigdy nie powinna wyschnąć. Jeśli wyschnie, będzie trudna do usunięcia i może pozostawić osad. Gdy płyn Betoff zrobi swoje, zmyj zabrudzenie i płyn dużą ilością wody, najlepiej pod ciśnieniem. 

Po nałożeniu środka czyszczącego wyszoruj powierzchnię, a następnie pozostaw na pięć do piętnastu minut. Jeśli używasz domowego środka czyszczącego, poczekaj dziesięć minut. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, jeśli używasz komercyjnego środka czyszczącego typu Betolix. 

Czyszczenie betonowej podłogi w garażu, czy też na podjeździe jest więc prostym procesem, ale niektóre szczegóły są ważne i należy je omówić.

 • Nigdy nie pozwól płynowi Betolix wyschnąć wraz z plamą. Plama stanie się trudna do usunięcia, jeśli pozwoli jej się wyschnąć wraz z płynem. Zawsze zmyj plamę i płyn wodą.
 • Podziel podłogę na sekcje, którymi można łatwo zarządzać. Jak wspomniano, środek czyszczący nie może wyschnąć, a czas kontaktu środka czyszczącego z podłogą musi być minimalny, gdyż w przypadku niektórych środków czyszczących może wystąpić wytrawienie. Pracuj w sekcjach, w których wszystko kontrolujesz. Nie czyść na raz całej powierzchni, rób to etapami.
 • Użyjesz sporej ilości wody i wszystko, co pozostanie w okolicy, nasiąknie wodą. Zabezpiecz ściany, meble ogrodowe i inne elementy przed wodą i płynem, które w pewnym momencie zostaną ze sobą zmieszane.

Pędzel, którego używasz do szorowania, robi dużą różnicę. Do tej pracy są sprzedawane specjalne szczotki szorujące, a użycie odpowiedniej szczotki zapewnia czystszą, lepiej wyglądającą podłogę.

Środek do czyszczenia betonu. Uważaj na środki do czyszczenia betonu, które zawierają kwasy i fosforan trisodowy!

Jednym z ogólnych środków czyszczących, o którym musimy wspomnieć, jest fosforan trisodowy („TSP”). Ten środek chemiczny był sprawdzonym i prawdziwym wyborem do betonu i muru, a niektórzy nadal go używają, ponieważ jest tani i dobrze sobie radzi. Ponadto jest alkaliczny, więc nie szkodzi betonowi jak środek czyszczący na bazie kwasu.

Ale może zaszkodzić Tobie!.

Fosforan Trisodowy jest wystarczająco alkaliczny, aby powodować podrażnienia skóry, a nawet oparzenia, czy też ostre duszności, sam fosforan nie jest uważany za ekologiczny. Z tych powodów nie jest już uważany za pierwszy wybór do rutynowego czyszczenia.

Środek do czyszczenia betonu. Czyszczenie betonowej podłogi garażu za pomocą bufora podłogowego?

Możesz zastosować bufor podłogowy wyposażony w specjalną podkładkę do szorowania, przeznaczoną do czyszczenia betonu. Te zasilane prądem bufory będą szorować podłogę, zastępując ręczne szorowanie szczotką. Bufory można wypożyczyć, a firmy wynajmujące je często sprzedają również podkładki do szorowania. 

Pracuj w sekcjach, aby zarządzać procesem. Nadal musisz zapobiec wysuszeniu środka czyszczącego. 

Środek do czyszczenia betonu. Jak czyścić betonową podłogę garażową za pomocą myjki ciśnieniowej?

Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć proces czyszczenia betonu i zwiększyć moc czyszczenia, jest użycie myjki ciśnieniowej (nie mylić z myjką elektryczną, która wykorzystuje gorącą wodę).

Do czyszczenia posadzki betonowej używany sprzęt powinien mieć ciśnienie nominalne minimum 3000 psi i szybkość przepływu co najmniej 12 litrów na minutę (zarówno ciśnienie, jak i natężenie przepływu są potrzebne do czyszczenia posadzki betonowej z dopuszczalną szybkością). Do Twojej wiadomości, możesz wypożyczyć myjki ciśnieniowe z tymi parametrami, ponieważ większość urządzeń „homeowner” jest ocenianych tylko w zakresie od 1500 do 2000 psi.

Środek do czyszczenia betonu. Usuwanie plam z betonowej posadzki garażu

Oczyściłeś podłogę, teraz jest ładna i czysta. Ale twój najgorszy koszmar, czyli plamy i rdza może szybko powrócić. Rdza i olej są powszechne na posadzkach betonowych, a ogólne czyszczenie może je usunąć lub nie.

Plamy, takie jak olej i rdza, mogą nie stanowić problemu, w zależności od sposobu użytkowania podłogi. Jeśli układasz blokującą gumową płytkę, możesz zignorować plamy. Ale jeśli planujesz użyć gołej płyty betonowej, plamy mogą wyróżniać się jak obolały kciuk i muszą zostać usunięte, aby podłoga wyglądała reprezentacyjnie.

Środek do czyszczenia betonu. Jak usunąć plamy oleju i smaru z betonowej podłogi garażu?

Istnieje wiele opcji zakupu odplamiacza do usuwania oleju i smaru z betonu, które obejmują:

 • Okłady
 • Środki odtłuszczające / czyszczące
 • Mikroorganizmy

Środek do czyszczenia betonu. Okłady

Okłady to pasty nakładane na beton, które mają na celu doprowadzenie plamy do wyschnięcia. Zawierają mało płynu lub nie zawierają go wcale, więc nie ma szans na rozprzestrzenienie się plamy. Ponadto okład jest prosty w użyciu. Możesz kupić gotowy do użycia okład na stronie internetowej thinkecothinkbio.pl

Stosowanie większości dostępnych na rynku okładów jest łatwe. Nałóż na plamę, pozwól okładowi wyschnąć, a następnie zmieć plamę wraz z okładem. Gotowe!

W internecie istnieje kilka domowych przepisów, ale okłady te wymagają zbyt dużej ilości płynu (który może rozprowadzić plamę) i wówczas mały problem może stać się skomplikowany (niektóre okłady muszą być pokryte plastikiem itp.). Istnieje więc ryzyko, że okład, który sam skomponujesz bardziej utrudni usunięcie plamy z betonu niż pomoże. Wydaj kilka zł i kup okład, który usunie olej i smar z betonu bez większego problemu.

Środek do czyszczenia betonu. Odtłuszczacze

Inną opcją są produkty takie, jak Betolix i Betolix-Bio

Ten rodzaj odplamiacza jest bardzo skuteczny i szybki w działaniu. Zmieszaj Betolix z wodą (jeśli to konieczne), aby działał z odpowiednią siłą, nałóż na plamę, szoruj, pozwól nasiąknąć, ponownie szoruj, a następnie spłucz wodą. Niektórzy użytkownicy lubią używać myjki wysokociśnieniowej do płukania i zapewniają wówczas trochę dodatkowej siły w procesie czyszczenia. Jednym z fajnych aspektów takiego produktu jest to, że możesz użyć tych środków czyszczących do innych celów w domu lub warsztacie. Istnieje jednak ryzyko, że podczas odtłuszczania możesz rozłożyć plamę. Najpierw powinno nastąpić zmoczenie betonu wodą, pomaga to zminimalizować ten problem.

Środek do czyszczenia betonu. Mikroorganizmy

Mniej powszechną metodą jest użycie mikroorganizmów do rozbicia plamy. Produkty takie jak Terminator-HSD do czyszczenia betonu są dostępne na rynku i dla niektórych działają. (Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ta rodzina produktów najlepiej działa na plamy ze świeżego oleju.)

Są proste w użyciu, posypuje się nimi plamę i zostawia. Z punktu widzenia użytkownika są one atrakcyjne. Ale, niestety, jest pewna wada, są bardzo drogie. Pamiętaj również, że skuteczność będzie zależeć od jakości betonu i ciężkości plamy. Czasami tego typu produkt wogóle nie zadziała.

Środek do czyszczenia betonu. Jak usunąć plamy rdzy z betonowej podłogi garażu?

Wiele brzydkich słów zostało wymamrotanych pod nosem podczas próby usunięcia rdzy z betonu. Problem polega na tym, że rdza łatwo rozpuszcza się w kwasie, ale jeśli sobie przypomnisz, utwardzony cement portlandzki może zostać przez niego trwale uszkodzony, tak więc użycie kwasu to nie najlepszy pomysł.

Istnieją jednak realne rozwiązania i można osiągnąć dobre wyniki. Twoje opcje dzielą się na dwa obozy:

 • Metody majsterkowania i
 • Produkty komercyjne.

Środek do czyszczenia betonu. Majsterkowanie

Jako majsterkowicz możesz najpierw spróbować łagodnego kwasu, takiego jak sok z cytryny lub ocet, sprawdzają się na małych plamach. Oba zawierają kwas, który rozpuszcza rdzę. Jednak sok z cytryny i ocet są słabymi kwasami i zwykle nie są wystarczająco mocne, aby działać na rdzę, nie raniąc betonu. Ale wyniki będą zależeć od konkretnego betonu i ciężkości plamy.

Należy również pamiętać, że kwasy nie usuwają oleju z betonu. Jeśli plama z rdzy jest otoczona plamą olejową, najpierw należy usunąć plamę olejową, stosując jedną z wyżej wymienionych metod.

Przy użyciu octu lub soku z cytryny, nałóż je na plamę, zostaw na kilka minut, a następnie wyszoruj. Aby zakończyć ten proces, opłucz obszar i sprawdź. Może być konieczne powtórzenie tego procesu kilka razy.

Jeśli masz dużą plamę lub uparte miejsce, spróbuj wytrawić je octem. Możesz go znaleźć w większości supermarketów. 

Ci, którzy chcą zaryzykować, mogą spróbować mocniejszych kwasów, jeśli sok z cytryny lub ocet nie działają. Kwas szczawiowy, cytrynowy i muratynowy są powszechnie stosowane do czyszczenia betonu i murów. Jednak ich mieszanie i używanie może okazać się bardzo niebezpieczne.

Będziesz musiał samodzielnie wymieszać te kwasy i ustalić właściwą moc metodą prób i błędów. Na przykład często wspomnianym początkowym rozcieńczeniem jest dodanie 1 części kwasu muratowego do 10 części wody (pamiętaj zawsze dodawaj kwas do wody, a nie na odwrót!). Ponadto, MUSISZ być ostrożny, aby upewnić się, że właściwie wymieszałeś te chemikalia (zawsze dodaj kwas do wody, abyś był bezpieczny) i uważaj na długość czasu, na jaki pozostawiasz kwas na betonie, możesz go bardzo szybko i mocno uszkodzić.

OSTRZEŻENIE: Wykonaj test przy pierwszej próbie jakiejkolwiek metody czyszczenia DIY na betonie. Wybierz niepozorną lokalizację i przeprowadź ostrożne czyszczenie.

Środek do czyszczenia betonu. Produkty komercyjne

Na rynku jest wiele produktów, które pomogą Ci usunąć rdzę z betonu. Możesz to uczynić także przy użyciu płynów Betolix i Betolix-Bio. Jedyne na co musisz uważać to siła z jaką chcesz, aby płyn działał. Betolix to koncentrat, który większość klientów rozcieńcza wodą. Betolix-Bio to gotowy do użycia płyn, którego głównym składnikiem jest roślina endemiczna.

Oba płyny usuwają zaschnięty beton z maszyn, wykwity wapienne, a także plamy z oleju, tłuszczu, smaru oraz zabrudzenia z rdzy.

Płyny Betolix i Betolix-Bio możesz zakupić na stronie internetowej: betolix.pl

Jak usunąć farbę z betonowej podłogi garażu?

Usuwanie powłoki lub wielu warstw farby z betonu to złożony temat, który omówimy w innym artykule. Ale jeśli napotkasz kilka kropel wycieków, które należy oczyścić, możesz wypróbować jedną z dwóch rzeczy:

 • Mechanicznie usuń farbę lub
 • Chemicznie usuń plamy.

Co oznacza mechaniczne usunięcie farby? Cóż, techniki takie jak piaskowanie, skalowanie igły lub szlifowanie to metody, o których zapewne słyszałeś.

Wyciąganie piaskarki, nawet małej jednostki, nigdy nie wydawało mi się praktyczne, ale skalery igłowe i szlifierki lub koła z drutu są łatwe do zastosowania.

Szlifierka lub tarcza druciana usunie wiele rodzajów farby, ale szlifierka może również zmienić powierzchnię i wygląd betonu. Koło druciane jest mniej agresywne, co oznacza, że ​​może, ale nie musi, usunąć farbę. Skaler igły jest również dobry w usuwaniu farby, ale w zależności od jakości betonu może zmienić go w szorstką, nierówną powierzchnię.

Z tych powodów wielu wybiera opcję chemiczną. Większość dostępnych produktów to żele. Gruby mastyk nakłada się na miejsce farby, niektóre wymagają pokrycia plastikowym elementem. Po okresie oczekiwania mastyk jest usuwany, zabierając ze sobą farbę.

Produktem, który możesz rozważyć, aby usunąć uciążliwe wycieki i plamy z farby, jest Citri-Strip QCG731. Żel do usuwania farby i lakieru.

Ten produkt jest bezpieczny do stosowania na betonie i nie zawiera śmierdzącego, toksycznego chlorku metylenu występującego w wielu produktach do usuwania farby. Jednak nadal należy go używać ostrożnie. Tego rodzaju produkty zawierają chemikalia wystarczająco silne, aby usunąć farbę, ale które mogą również podrażnić twoją skórę i oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *