Środek do czyszczenia betonu. Jak prawidłowo czyścić betonową podłogę garażową?

Środek do czyszczenia betonu.

Środek do czyszczenia betonu, jaki wybrać? Betolix czy Betolix-Bio?

Beton to najczęściej stosowany materiał budowlany na świecie. Słowo beton pochodzi od słów: solidne, nieruchome. Zwroty typu “betonowa dżungla” używane są w kontekście dużych miast, w których dominuje beton portlandzki. 

Jendak gdy się przyjrzymy betonowej dźungli ujrzymy w niej mnóstwo brudu i wszelakiego rodzaju plam. Spójrz na graffiti, a zobaczysz, że beton jest poplamiony, popękany i brudny. Jak się okazuje, beton nie jest tak trwały, jak by się mogło wydawać.

Beton jest podatny na zabrudzenia i plamy i wymaga rutynowej konserwacji.

Jeśli chodzi o betonowe podłogi, takie jak te znajdujące się w większości garaży i warsztatów, to nie jest tajemnicą, że łatwo jest stworzyć na nich plamy. Na płaskiej powierzchni, na której przechowujesz samochód, kosiarkę, narzędzia, chemikalia, farby itp. nie da się uniknąć plam na betonie

Jak czyścić i usuwać plamy z betonowych podłóg?

To dobre pytanie, a odpowiedź zależeć będzie od tego, co chcesz zrobić z betonową podłogą po jej wyczyszczeniu. Jeśli zamierzasz ją pomalować lub pokryć żywicą epoksydową, będziesz musiał użyć czegoś innego, niż wówczas gdy postanowisz umieścić na niej jedynie blokującą gumową płytkę. A jeśli zamierzasz jedynie usunąć plamy takie jak olej, smar, rdza i inne, to wystarczy, że użyjesz jednego z dwóch innowacyjnych płynów do usuwania plam z betonu takich jak Betolix i Betolix-Bio. 

Zanim jednak przystąpisz do usuwania plam z oleju, smaru, rdzy, tłuszczu z betonu przy użyciu płynu Betolix lub Betolix-Bio warto byś zapoznał się z informacjami typu, co to jest beton i jak się go czyści?

Środek do czyszczenia betonu. Co to jest beton?

Beton jest mieszanką składników takich jak:

 • Piasek
 • Agregat
 • Cement portlandzki

Po zmieszaniu z wodą reaguje chemicznie („uwadnia się”) i staje się twardą, sztuczną skałą, którą wszyscy znamy.

Teraz prawdopodobnie pytasz: dlaczego mnie to powinno obchodzić?

Powinieneś się tym zainteresować, ponieważ pomoże ci to odpowiedzieć na pytanie, jak czyścić beton? 

Na przykład kwas muratowy jest czasami używany do czyszczenia betonu i muru. Ale spoiwo w betonie, cement portlandzki, rozpuszcza się w kwasie. Rozpuszczenie kleju łączącego cały piasek i kruszywo razem nie jest dobrym pomysłem. Większość tanich płynów do usuwania betonu zawiera kwas solny, muratowy, fosforowy i inne niebezpieczne kwasy. Jedynie płyny z serii Betolix zawierają specjalnie modyfikowane substancje, które są silniejsze niż kwas solny, a jednocześnie bezpieczniejsze.

Kolejny przykład wyzwań, jakie stoją przed ludźmi, którzy chcą wyczyścić powierzchnię betonową to wykwity powstałe w momencie, gdy beton uwadnia się i wytwarza wodorotlenek wapnia jako produkt uboczny (beton jest materiałem alkalicznym). Wodorotlenek wapnia dalej reaguje z dwutlenkiem węgla w atmosferze, tworząc węglan wapnia, który jest białym, zakurzonym materiałem, który często spotyka się na powierzchni betonu (nazywa się to „wykwitami”). Osad może stać się na tyle ciężki, że będzie konieczne jego usunięcie. Wówczas pomoże płyn Betolix lub Betolix-Bio. Czasami węglan wapnia osiada na samochodach zaparkowanych nieopodal miejsca budowy. Wówczas zdesperowani właściciele zabrudzonych cementem samochodów starają się za wszelką cenę doprowadzić swoje auta do porządku. W takim przypadku stosowanie płynów, które zawierają kwasy, jest bardzo niebezpieczne, gdyż samochód może zacząć rdzewieć. Jedynym płynem, który jest bezpieczny dla lakieru samochodowego, a który usunie zaschnięte wykwity wapna z samochodu, jest Betolix-Bio.

Chociaż niektórzy mogą myśleć o utwardzonym betonie jako twardej, gęstej skale, tak nie jest. Mieszanina cementu, piasku i kruszywa jest porowata po zmieszaniu z wodą i utwardzeniem. Umożliwia to wnikanie plam, takich jak rdza i olej, w głąb betonu. Aby usunąć zabrudzenia, potrzebujesz czegoś, co również dostanie się wgłąb betonu i wywabi zabrudzenia na powierzchnię.

(Porowatość betonu powoduje, że zamrażanie i rozmrażanie przyczynia się do „łuszczenia się” powierzchni. Nigdy nie należy używać soli odladzających na betonie. Sól dostaje się do górnej warstwy betonu i zwiększa liczbę cykli zamrażania i rozmrażania).

Beton jest unikalnym materiałem wymagającym wiedzy i staranności w celu właściwego czyszczenia i usuwania plam, bez powodowania dalszych szkód.

Przejdźmy do wskazówek dotyczących czyszczenia betonu!

Środek do czyszczenia betonu. Jak ręcznie czyścić betonową podłogę garażową?

Dobrym pomysłem na początek jest ogólne, rutynowe czyszczenie. Betonowa podłoga gromadzi brud i zanieczyszczenia. Mogą się na niej gromadzić takie rzeczy, jak liście, ścinki trawy, martwe robaki, wykwity itp. Posadzki betonowe należy regularnie zamiatać, aby utrzymać je w czystości.

Jeśli na betonie pojawią się tłuste zabrudzenia, to mogą one zatrzymywać na nim wodę. Tak uwięziona wilgoć będzie pochłaniać plamy z materiałów organicznych i pojawi się wyżej wspomniany biały, zakurzony wykwit.

Tak więc jedną z najprostszych strategii utrzymywania betonowej podłogi w jak najlepszej formie jest regularnie jej zamiatanie. Brzmi łatwo i tak jest (szczególnie, jeśli używasz wysokiej jakości szerokiej miotły, które dostaniesz w sklepie ze sprzętem budowlanym).

W pewnym momencie mogą pojawić się tłuste plamy i silne zabrudzenie betonowych podłóg. Wówczas będziesz musiał zrobić coś więcej niż tylko zamiatanie.

Aby wyczyścić podłogę, będziesz musiał zastosować środek czyszczący o nazwie Betoff lub jego roślinną odmianę Betolix-Bio. 

Proces czyszczenia środkami Betolix betonu:

 • Wybierz spośród płynów do czyszczenia betonu środek Betolix lub Betolix-Bio
 • W razie potrzeby wymieszaj środek czyszczący z wodą
 • Nałóż środek czyszczący na podłogę
 • Szoruj 
 • Odczekaj od 1 do 3 minut
 • Ponownie wyszoruj (czasami nie jest to konieczne)
 • Dokładnie spłucz wodą

Preparaty do czyszczenia betonu, takie jak Betolix-Bio i środek do czyszczenia podjazdów Betolix możesz zakupić na naszej stronie internetowej betolix.pl

Wymieszaj środek czyszczący Betolix (niektóre zabrudzenia wymagają użycia koncentratu bezpośrednio na podłogę). W przypadku mniej zabrudzonej podłogi środek czyszczący do gospodarstwa domowego, taki jak Betolix, można zmieszać w proporcjach ½ szklanki środku z 1 litrem wody. Możesz zmieniać mieszankę i jej proporcje w zależności od potrzebnej mocy czyszczącej i jakości betonu. W przypadku bardziej zabrudzonych podłóg zapewne potrzebne będzie użycie koncentratu.

UWAGA!!! Zanim przeprowadzisz czyszczenie betonu na dużej powierzchni, przeprowadź próbę na małej.

Po wybraniu i wymieszaniu środka do czyszczenia betonu nałóż go na podłogę. Podłoga zawsze powinna być mokra. Jeśli wyschnie, plama będzie trudna do usunięcia, a środek może pozostawić osad. Gdy płyn Betolix zrobi swoje, zmyj zabrudzenie i płyn dużą ilością wody, najlepiej pod ciśnieniem. 

Po nałożeniu środka czyszczącego wyszoruj powierzchnię, a następnie pozostaw do wyschnięcia na pięć do piętnastu minut. Jeśli używasz domowego środka czyszczącego, poczekaj dziesięć minut. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, jeśli używasz komercyjnego środka czyszczącego typu Betolix. 

Czyszczenie betonowej podłogi w garażu, czy też na podjeździe jest prostym procesem, ale niektóre szczegóły są ważne. Pamiętaj więc o poniższych zasadach!

 • Nigdy nie pozwól płynowi Betolix wyschnąć wraz z plamą. Plama stanie się trudna do usunięcia, jeśli pozwoli jej się wyschnąć wraz z płynem. Zawsze zmywaj plamę i płyn wodą.
 • Podziel podłogę na sekcje.Jak wspomniano, środek czyszczący nie może wyschnąć, a czas kontaktu środka czyszczącego z podłogą musi być minimalny, dla bezpieczeństwa powierzchni. Czyść więc powierzchnię stopniowo, sekcjami. Nie czyść na raz całej powierzchni, rób to etapami.
 • Używając sporej ilości wody zabezpiecz otoczenie, inaczej wszystko w okolicy, nasiąknie wodą. Zabezpiecz ściany, meble ogrodowe i inne elementy przed wodą i płynem, które w pewnym momencie zostaną ze sobą zmieszane.
 • Wybierz odpowiednie narzędzie do szorowania powierzchni. Do tej pracy są znajdziesz specjalne szczotki szorujące. Użycie odpowiedniej szczotki zapewnia czystszą, lepiej wyglądającą podłogę.

Środek do czyszczenia betonu. Uważaj na środki do czyszczenia betonu, które zawierają kwasy i fosforan trisodowy!

Jednym z ogólnych środków czyszczących, o którym musimy wspomnieć, jest fosforan trisodowy („TSP”). Ten środek chemiczny był sprawdzonym i prawdziwym wyborem do betonu i muru. Niektórzy nadal go używają, ponieważ jest tani i dobrze sobie radzi. Ponadto jest alkaliczny, więc nie szkodzi betonowi jak środek czyszczący na bazie kwasu.

Jednak środek ten może zaszkodzić Tobie!

Fosforan Trisodowy jest wystarczająco alkaliczny, aby powodować podrażnienia skóry, a nawet oparzenia, czy też ostre duszności, sam fosforan nie jest uważany za ekologiczny. Z tych powodów nie jest już uważany za pierwszy wybór do rutynowego czyszczenia.

Środek do czyszczenia betonu. Czyszczenie betonowej podłogi garażu za pomocą bufora podłogowego?

Do czyszczenia podłogi garażu możesz zastosować bufor podłogowy wyposażony w specjalną podkładkę do szorowania, przeznaczoną właśnie do czyszczenia betonu. Te zasilane prądem bufory będą szorować podłogę, zastępując ręczne szorowanie szczotką. Bufory można wypożyczyć, a firmy wynajmujące je często sprzedają również podkładki do szorowania.

Pamiętaj aby czyścić podłogę fragment po fragmencie. Nadal musisz zapobiec wysuszeniu środka czyszczącego. 

Środek do czyszczenia betonu. Jak czyścić betonową podłogę garażową za pomocą myjki ciśnieniowej?

Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć proces czyszczenia betonu i zwiększyć moc czyszczenia, jest użycie myjki ciśnieniowej (nie mylić z myjką elektryczną, która wykorzystuje gorącą wodę).

Do czyszczenia posadzki betonowej używany sprzęt powinien mieć ciśnienie nominalne minimum 3000 psi i szybkość przepływu co najmniej 12 litrów na minutę (zarówno ciśnienie, jak i natężenie przepływu są potrzebne do czyszczenia posadzki betonowej z dopuszczalną szybkością).

Środek do czyszczenia betonu. Usuwanie plam z betonowej posadzki garażu

Oczyściłeś podłogę, teraz jest ładna i czysta ale twój najgorszy koszmar, czyli plamy i rdza może szybko powrócić. Rdza i olej są powszechne na posadzkach betonowych, a ogólne czyszczenie może je usunąć ale nie musi.

Plamy, takie jak olej i rdza, mogą nie stanowić problemu, w zależności od sposobu użytkowania podłogi. Jeśli na niej znajdzie się blokująca gumowa płytka, możesz zignorować plamy. Jeśli jednak planujesz użyć gołej płyty betonowej, plamy mogą wyróżniać się i wówczas muszą zostać usunięte, aby podłoga wyglądała estetycznie.

Środek do czyszczenia betonu. Jak usunąć plamy oleju i smaru z betonowej podłogi garażu?

Istnieje wiele opcji środków do usuwania oleju i smaru z betonu, które obejmują:

 • Okłady
 • Środki odtłuszczające / czyszczące
 • Mikroorganizmy

Środek do czyszczenia betonu. Okłady

Okłady to pasty nakładane na beton, które mają na celu doprowadzenie plamy do wyschnięcia. Zawierają mało płynu lub nie zawierają go wcale, więc nie ma szans na rozprzestrzenienie się plamy. Ponadto okład jest prosty w użyciu. Gotowy do użycia okład możesz kupić na stronie internetowej thinkecothinkbio.pl

Stosowanie większości dostępnych na rynku okładów jest łatwe. Nałóż na plamę, pozwól okładowi wyschnąć, a następnie wytrzyj resztki plamy wraz z okładem. Gotowe!

W internecie istnieje kilka domowych przepisów, ale okłady te wymagają dużej ilości płynu (który może rozprowadzić plamę) i wówczas mały problem może stać się o wiele większy . Istnieje więc ryzyko, że okład, który sam skomponujesz bardziej utrudni usunięcie plamy z betonu niż pomoże. Wydaj kilka złotyc i kup okład, który usunie olej i smar z betonu bez większego problemu.

Środek do czyszczenia betonu. Odtłuszczacze

Inną opcją są produkty takie, jak Betolix i Betolix-Bio

Ten rodzaj odplamiacza jest bardzo skuteczny i szybki w działaniu. Zmieszaj Betolix z wodą (jeśli to konieczne), tak aby działał z odpowiednią siłą. Nałóż go na plamę, wyszoruj zabrudzone miejsce, pozwól środkowi wsiąknąć, ponownie wyszoruj, a następnie spłucz wodą. Niektórzy użytkownicy lubią używać myjki wysokociśnieniowej do płukania. Zapewnia ona wówczas trochę dodatkowej siły w procesie czyszczenia. Jednym z aspektów produktu Betolix jest to, że możesz użyć go również do innych celów w domu lub warsztacie.

Środek do czyszczenia betonu. Mikroorganizmy

Mniej powszechną metodą jest użycie mikroorganizmów do rozbicia plamy. Produkty takie są dostępne na rynku i według niektórych działają całkiem dobrze. (Z naszego doświadczenia wynika, że ​​ta rodzina produktów najlepiej działa na plamy ze świeżego oleju.)

Są one proste w użyciu, posypuje się nimi plamę i zostawia. Z punktu widzenia użytkownika są one atrakcyjne. Ale, niestety, jest pewna wada, są bardzo drogie. Pamiętaj również, że skuteczność będzie zależeć od jakości betonu i ciężkości plamy. Czasami tego typu produkt w ogóle nie zadziała.

Środek do czyszczenia betonu. Jak usunąć plamy rdzy z betonowej podłogi garażu?

Wiele brzydkich słów zostało wypowiedzianych pod nosem podczas próby usunięcia rdzy z betonu. Problem polega na tym, że rdza łatwo rozpuszcza się w kwasie, ale jeśli sobie przypomnisz, utwardzony cement portlandzki może zostać przez niego trwale uszkodzony, tak więc użycie kwasu to nie najlepszy pomysł.

Istnieją jednak realne rozwiązania, z pomocą których można osiągnąć dobre wyniki. Są to:

 • Produkty domowe.
 • Produkty komercyjne.

Środki do czyszczenia betonu. Produkty domowe

Jako majsterkowicz możesz najpierw spróbować wykonać własne środki domowe z wykorzystaniem łagodnego kwasu, takiego jak sok z cytryny lub ocet. Sprawdzają się one na małych plamach. Oba zawierają kwas, który rozpuszcza rdzę. Jednak sok z cytryny i ocet są słabymi kwasami i zwykle nie są one wystarczająco mocne, aby zadziałać na rdzę, nie wpływając szkodliwe na beton. Zazwyczaj zależy to od konkretnego betonu i wielkości plamy.

Należy również pamiętać, że kwasy nie usuwają oleju z betonu. Jeśli plama z rdzy jest otoczona plamą olejową, najpierw należy usunąć plamę olejową, stosując jedną z wyżej wymienionych metod.

Używając octu lub soku z cytryny, nałóż je na plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie wyszoruj. Aby zakończyć ten proces, opłucz obszar i sprawdź. Może być konieczne powtórzenie tego procesu kilka razy.

Jeśli masz dużą lub trudną do usunięcia plamę, spróbuj wybawić ją octem. Możesz go znaleźć w większości supermarketów. 

Ci, którzy chcą zaryzykować, mogą spróbować mocniejszych kwasów, jeśli sok z cytryny lub ocet nie działają. Kwas szczawiowy, cytrynowy i muratynowy są powszechnie stosowane do czyszczenia betonu i murów. Jednak ich mieszanie i używanie może okazać się bardzo niebezpieczne.

Będziesz musiał samodzielnie wymieszać te kwasy i ustalić właściwą moc metodą prób i błędów. Na przykład często wspomnianym początkowym rozcieńczeniem jest dodanie kwasu muratowego do wody w stosunku 1:10 (pamiętaj zawsze dodawaj kwas do wody, a nie na odwrót!). Ponadto, MUSISZ być ostrożny, aby upewnić się, że właściwie wymieszałeś te chemikalia – zawsze dodaj kwas do wody i uważaj na długość czasu, na jaki pozostawiasz kwas na betonie, możesz go bowiem bardzo szybko i mocno uszkodzić.

OSTRZEŻENIE: Wykonaj test na niewielkiej powierzchni przy pierwszej próbie jakiejkolwiek metody czyszczenia

Środek do czyszczenia betonu. Produkty komercyjne

Na rynku jest wiele produktów, które pomogą Ci usunąć rdzę z betonu. Możesz to uczynić także przy użyciu płynów Betolix i Betolix-Bio. Jedyne na co musisz uważać to siła z jaką chcesz, aby płyn działał. Betolix to koncentrat, który większość klientów rozcieńcza wodą. Betolix-Bio to gotowy do użycia płyn, którego głównym składnikiem jest roślina endemiczna.

Oba płyny usuwają zaschnięty beton z maszyn, wykwity wapienne, a także plamy z oleju, tłuszczu, smaru oraz zabrudzenia z rdzy.

Płyny Betolix i Betolix-Bio możesz zakupić na stronie internetowej: betolix.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *