Normy dotyczące betonu

Główne normy dotyczące betonu

Beton jest dziś jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Ponieważ jest tak często używany, beton jest dziś również bardzo rygorystycznie znormalizowany. W tym artykule dowiesz się, jakie normy są ogólnie dostępne dla betonu i gdzie je znaleźć.

Potrzeba standaryzacji

Beton to mieszanina cementu, wody, kamienia oraz różnych dodatków i materiałów pomocniczych. Kompozycji betonu ma decydujące znaczenie dla trwałości betonu po stwardnieniu. Również proporcje mieszania zawarte w tej „recepturze” muszą być bardzo precyzyjnie przestrzegane, aby później rzeczywiście określić wymaganą nośność elementu betonowego.

  • Przeczytaj także – Opcje i dostawcy pierścieni włazów z betonu
  • Przeczytaj także – Kup pustaki z betonu
  • Sprawdź także – pustaki z betonu

Okazało się, że szczególnie problematyczne jest to, że element wykonany z betonu może być zwymiarowany dokładnie tylko wtedy, gdy osiągnięto wymaganą jakość betonu. Oprócz zalecanego składu, zastosowanej wielkości ziarna i wszelkich dodatków ważne jest również prawidłowe „przygotowanie” betonu. Na przykład w przypadku betonu natryskowego ważna jest również wilgotność resztkowa poszczególnych substancji, aby można było osiągnąć wymaganą jakość betonu.

Najważniejsze standardy

Podstawowymi normami dotyczącymi betonu są DIN EN 206 i DIN 1045. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje o składzie betonu, przepisach dotyczących proporcji i klasyfikacji betonu. Norma DIN 1048 zawiera przepisy dotyczące metod badań betonu.

Natomiast norma DIN 488 reguluje wszystko, co ma związek ze stalą zbrojeniową. Normy DIN EN 1992 i DIN EN 10088 zawierają dalsze przepisy dotyczące betonu sprężonego i betonu zbrojonego.

Norma DIN EN 934 dotyczy domieszek do betonu.

Ponadto istnieje szereg innych norm, które regulują inne aspekty konstrukcji betonowych i żelbetowych.

Istnieje szereg innych norm dotyczących prefabrykatów betonowych, ich wymiarów i zastosowania. Wymienione tutaj normy mają zastosowanie tylko w ograniczonym zakresie do prefabrykatów betonowych. Szczególnie istotne są tutaj normy DIN EN 14649 i DIN EN 14650, a także DIN EN 14474, DIN EN 14843 i DIN EN 14844.

Zajęcia z betonu

Tak zwana jakość betonu to klasyfikacja betonów określona w normie DIN EN 206 lub DIN 1045. Tutaj oceniane są różne właściwości betonu, a następnie odpowiedni rodzaj betonu jest dzielony na odpowiednie klasy.

W szczególności klasa wytrzymałości na ściskanie odgrywa ważną rolę w betonie. Jest to miara odporności betonu na obciążenia ściskające. Do określonych celów normy DIN i inne przepisy przewidują również określone właściwości betonu i określone wytrzymałości na ściskanie. Nie wolno odbiegać od tych specyfikacji, należy również zagwarantować jakość betonu.

Posadzka betonowa

W przypadku betonu towarowego producent odpowiada za jego jakość; w przypadku betonu towarowego jakość jest gwarantowana, jeśli beton jest przygotowany zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak podczas samodzielnego mieszania betonu nie można składać żadnych wiążących oświadczeń dotyczących jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *