Główne normy dotyczące betonu

Normy dotyczące betonu

Beton jest dziś jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Ponieważ jest tak często używany, beton jest dziś również bardzo rygorystycznie znormalizowany. W tym artykule dowiesz się, jakie normy są ogólnie dostępne dla betonu i gdzie je znaleźć.

Potrzeba standaryzacji

Beton to mieszanina cementu, wody, kamienia oraz różnych dodatków i materiałów pomocniczych. Kompozycji betonu ma decydujące znaczenie dla trwałości betonu po stwardnieniu. Również proporcje mieszania zawarte w tej „recepturze” muszą być bardzo precyzyjnie przestrzegane, aby później rzeczywiście określić wymaganą nośność elementu betonowego.

  • Przeczytaj także – Opcje i dostawcy pierścieni włazów z betonu
  • Przeczytaj także – Kup pustaki z betonu
  • Sprawdź także – pustaki z betonu

Okazało się, że szczególnie problematyczne jest to, że element wykonany z betonu może być zwymiarowany dokładnie tylko wtedy, gdy osiągnięto wymaganą jakość betonu. Oprócz zalecanego składu, zastosowanej wielkości ziarna i wszelkich dodatków ważne jest również prawidłowe „przygotowanie” betonu. Na przykład w przypadku betonu natryskowego ważna jest również wilgotność resztkowa poszczególnych substancji, aby można było osiągnąć wymaganą jakość betonu.

Najważniejsze standardy

Podstawowymi normami dotyczącymi betonu są DIN EN 206 i DIN 1045. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje o składzie betonu, przepisach dotyczących proporcji i klasyfikacji betonu. Norma DIN 1048 zawiera przepisy dotyczące metod badań betonu.

Natomiast norma DIN 488 reguluje wszystko, co ma związek ze stalą zbrojeniową. Normy DIN EN 1992 i DIN EN 10088 zawierają dalsze przepisy dotyczące betonu sprężonego i betonu zbrojonego.

Norma DIN EN 934 dotyczy domieszek do betonu.

Ponadto istnieje szereg innych norm, które regulują inne aspekty konstrukcji betonowych i żelbetowych.

Istnieje szereg innych norm dotyczących prefabrykatów betonowych, ich wymiarów i zastosowania. Wymienione tutaj normy mają zastosowanie tylko w ograniczonym zakresie do prefabrykatów betonowych. Szczególnie istotne są tutaj normy DIN EN 14649 i DIN EN 14650, a także DIN EN 14474, DIN EN 14843 i DIN EN 14844.

Zajęcia z betonu

Tak zwana jakość betonu to klasyfikacja betonów określona w normie DIN EN 206 lub DIN 1045. Tutaj oceniane są różne właściwości betonu, a następnie odpowiedni rodzaj betonu jest dzielony na odpowiednie klasy.

W szczególności klasa wytrzymałości na ściskanie odgrywa ważną rolę w betonie. Jest to miara odporności betonu na obciążenia ściskające. Do określonych celów normy DIN i inne przepisy przewidują również określone właściwości betonu i określone wytrzymałości na ściskanie. Nie wolno odbiegać od tych specyfikacji, należy również zagwarantować jakość betonu.

Posadzka betonowa

W przypadku betonu towarowego producent odpowiada za jego jakość; w przypadku betonu towarowego jakość jest gwarantowana, jeśli beton jest przygotowany zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak podczas samodzielnego mieszania betonu nie można składać żadnych wiążących oświadczeń dotyczących jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *