Betonowa ściana oporowa

Betonowa ściana oporowa. Mury oporowe wykonane z betonu są potrzebne głównie wtedy, gdy spodziewane są wysokie parcie gruntu. Ale w przypadku mniejszych projektów ściany oporowe mogą być również wykonane z betonu. Poniżej wiele informacji na temat budowy betonowej ściany oporowej.

Betonowa ściana oporowa. Różne projekty betonowych ścian oporowych

Mury oporowe są zwykle używane do podparcia określonego obszaru w ogrodzie. Mogą to być różne projekty budowlane:

  • Przeczytaj także – Kup pustaki z betonu
  • Przeczytaj także – Tak można obrabiać beton
  • Sprawdź również – Mur oporowy wymaga szczególnie stabilnych bloczków betonowych
  • mała betonowa ściana oporowa do podwyższonych łóżek
  • Mur oporowy do stoków
  • Mur oporowy do wyniesionych ścieżek i tym podobnych

Betonowa ściana oporowa. Budowa ścian oporowych z betonu

Najłatwiej jest wykonać ściany oporowe dla podwyższonych łóżek, które nie powinny być zbyt wysokie. Jednak zgodnie z podstawową zasadą, konstrukcja betonowej ściany oporowej na skarpie musi być również wykonywana w tych samych etapach roboczych:

  • Stworzenie fundamentu mrozoodpornego
  • uformowany mur oporowy, który od strony strony jest pokryty żwirem
  • pionowa lub nachylona ściana oporowa

Betonowa ściana oporowa. Fundament odporny na mróz

Przede wszystkim musisz wylać bardziej mroźny betonowy fundament. W przypadku muru oporowego powinien to być fundament listwowy, który powinien być co najmniej 5 cm szerszy dookoła niż późniejsza betonowa ściana oporowa.

Najpierw należy go wykopać. Następnie nakłada się warstwę pokruszonego kamienia o wysokości od 20 do 30 cm, która jest bardzo dobrze zagęszczona. Następnie znajduje się warstwa żwiru o grubości około 10 do 20 cm. Na żwirze rozprowadzana jest folia z tworzywa sztucznego, dzięki czemu woda nie może być pobierana z betonu przez żwir.

Zbrojenie betonu

Podczas montażu fundamentu w fundamencie powinna znajdować się nie tylko spawana siatka druciana. Pręty zbrojeniowe należy również wbić w beton, zgodnie z kątem późniejszej betonowej ściany oporowej. Następnie, zasłonięte, można zainstalować na ścianie betonowej. Pomiędzy fundamentem a betonową ścianą oporową nie można umieszczać izolacji ani folii, która oddzielałaby ścianę oporową od fundamentu, zwłaszcza przy dużych naciskach z powodu podpartej strony.

Żwir między matką a betonowym murem oporowym

Betonowa ściana oporowa

Teraz matka ziemia jest umieszczona jak najbliżej wylanej ściany oporowej. Jednak między gruntem a murem oporowym musi być również warstwa żwiru o grubości kilku centymetrów, aby zapewnić optymalny drenaż i ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi mrozem.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli skarpy nie można odpowiednio usunąć, można wcześniej przymocować szalunek stały i zasypać go żwirem. Następnie montowane jest deskowanie przednie. Później usuwa się tylko deskowanie przednie, utracone deskowanie pozostaje, jak sama nazwa wskazuje, między żwirem a murem oporowym.

W przypadku dużych ciężarów, które trzeba przenosić, można również wbudować ściany w skarpę pod kątem prostym do ściany oporowej, które znacznie wspierają ścianę oporową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *