Usuwanie i kruszenie betonu

Chodnik przed domem się zapadł? Chcesz usunąć betonowe patio ze swojego podwórka? Zwykle nadszedł czas na wymianę betonu, jeśli ma duże łuszczące się kawałki, wskaźniki osiadania lub wiele głębokich pęknięć.

Chociaż może to być trudne i kosztowne zadanie, możesz samodzielnie dokończyć rozbiórkę płyty betonowej, w zależności od jej rozmiaru i grubości. Pamiętaj, że będzie to intensywny trening, więc zbierz przyjaciół, aby wspierali Cię zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Usuwanie i kruszenie betonu. Ile kosztuje usunięcie płyty betonowej?

Samodzielne usunięcie płyty betonowej jest tańsze niż zatrudnienie profesjonalisty:

Za usunięcie betonu wykonawcy pobierają od 2000 do 5000 zł; średni koszt w całym kraju wynosi około 3500 zł.
Niezbrojony beton kosztuje zwykle od 9 do 15 zł za metr kwadratowy.
Cena płyt żelbetowych wzrasta z 16 do 24 zł za metr kwadratowy.
Z drugiej strony 12-funtowy młot często kosztuje mniej niż 300 zł w marketach budowlanych. Przy odrobinie ciężkiej pracy być może zaoszczędzisz tysiące zł na usuwaniu betonu.

Usuwanie i kruszenie betonu. Rzeczy do rozważenia przed rozbiórką płyty betonowej

Przed rozpoczęciem usuwania płyty betonowej zadzwoń do firmy, która była odpowiedzialna za budowę domu i zapytaj, czy pod ziemią znajdują się media.

Usuwanie i kruszenie betonu. Sprawdź wszelkie wymagane pozwolenia

Aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz pozwolenia na usunięcie płyty betonowej, skontaktuj się z gminą. Jest wysoce prawdopodobne, że przed rozpoczęciem projektu będziesz potrzebować pozwolenia, jeśli podjazd lub chodnik znajduje się w pasie drogowym Twojego miasta. Chociaż jest to mało prawdopodobne, najlepiej dokładnie sprawdzić, aby uniknąć płacenia kar, jeśli zdecydujesz się na wyburzenie betonu w ogrodzie.

Usuwanie i kruszenie betonu. Określ grubość betonu

Użyj opisywanej tu metody, aby usunąć płytę betonową o grubości 10 cm lub mniejszej. Wszystko powyżej 10 cm będzie wymagało użycia elektronarzędzi i pewnej znajomości techniki kruszenia betonu.

Usuwanie i kruszenie betonu. Szukaj zbrojenia wykonanego z betonu

Płyta betonowa zawierająca siatkę drucianą lub stalowe pręty zbrojeniowe wewnątrz nazywana jest żelbetem. Beton jest wzmocniony i zabezpieczony przed zginaniem lub pękaniem dzięki stali, lub siatce. Podczas gdy betonowe patio jest prawdopodobnie zbudowane z niezbrojonego betonu, podjazd jest prawdopodobnie wykonany z żelbetu.

Przecinaki do prętów mogą przecinać niektóre rodzaje zbrojenia, ale w przypadku materiałów grubszych niż siatka druciana potrzebna jest piła elektryczna. Odłamując kawałek krawędzi lub powiększając istniejącą szczelinę, możesz zobaczyć, co znajduje się w Twoim betonie. Jeśli w Twoim betonie znajduje się zbrojenie, powinieneś pomyśleć o skontaktowaniu się ze specjalistą.

Poproś o pomoc

Usuwanie betonu jest pracochłonne. Zrób listę znajomych, którzy pomogą Ci w pracy rozbiórkowej. Pamiętaj, aby poinformować ich z wyprzedzeniem, że będą rozbijać betonową płytę, aby byli gotowi na wyczerpujące ćwiczenia. Aby zachować nawodnienie, upewnij się, że wszyscy piją dużo wody.

Niezależnie od tego, czy modernizujesz chodnik, czy likwidujesz podjazd, Ty i Twoja załoga możecie nauczyć się samodzielnie rozbijać beton, korzystając z instrukcji rozbiórki betonu, które przedstawiliśmy poniżej.

Techniki rozbiórki betonu

Beton można rozbijać na różne sposoby, jednak nie wszystkie można wykonać przy użyciu najprostszych narzędzi. Oto najpopularniejsze metody usuwania betonu:

  • Idealny dla nowicjuszy: drążek i młot
  • Zatrudnienie profesjonalisty, lub wypożyczenie ciężkiego sprzęt z wypożyczalni
  • Użyj młota pneumatycznego. Pamiętaj jednak, że jest cięższym i potężniejszym narzędziem niż młot kowalski, jego obsługa wymaga więcej szkolenia/wiedzy.

Najprostszym i najtańszym sposobem, aby zrobić to samodzielnie, jest użycie młota kowalskiego do usunięcia betonu. Jednak nie zawsze to proste narzędzie jest skuteczne.

Usuwanie i kruszenie betonu. Kruszenie betonu, a rozpuszczanie betonu

Niestety nie ma rynku płynu, który byłby w stanie rozpuścić grube bloki betonowe. Płyny dostępne w sprzedaży, określane mianem płynów do usuwania betonu są przeznaczone do rozpuszczania zabrudzeń betonowych. W naszej gamie produktowej znajdziesz trzy płyny, które z łatwością rozpuszczą zaschnięty beton, a są to:

  • BETOLIX (koncentrat)
  • BETOLIX-X (wersja rozcieńczona)
  • BETOLIX-BIO (wersja roślinna)

Zakup jeden z naszych płynów na betolix.pl i rozpuść zabrudzenia betonowe już dziś!

Usuwanie i kruszenie betonu
Płyn do usuwania zaschniętego betonu