Czyste fugi

Są to „tylko” często pomijane przestrzenie pomiędzy szlachetnymi płytkami podłogowymi lub kafelkami – ale fugi muszą być również oczyszczone. Przecież w znacznym stopniu przyczyniają się one do ogólnego wrażenia, jakie wywierają podłogi i ściany. I to nie tylko wizualnie, brud na lub w stawach może stać się problemem: Uszkodzenia spowodowane wilgocią i pleśnią mogą stanowić zagrożenie. Czyszczenie złączy płytek może być bardzo łatwe. Tutaj można dowiedzieć się, jak to działa, korzystając z kilku prostych wskazówek i odpowiednich specjalnych środków czyszczących. 

Skąd ten brud?

Brzmi to dziwnie, ale brud w fugach jest często wynikiem regularnego czyszczenia. Jeśli raz po raz ostrożnie czyścisz płytki, nieuchronnie dostaniesz do fug spłukaną wodę z mopem. Najmniejsze cząsteczki brudu i wapna osadzają się w nich i powodują typowe zabrudzenia.

Nawet zbyt silne środki czyszczące mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ powodują zużycie, a nawet częściowe zniszczenie fug. To z kolei zwiększa ryzyko osadzania się brudu. Dlatego też konieczne jest regularne czyszczenie szczelin odpowiednimi środkami czyszczącymi w celu zachowania ich wyglądu i funkcjonalności.

Właściwe czyszczenie fug

Czyszczenie fug jest szybkie i łatwe dzięki kilku prostym wskazówkom. W najlepszym przypadku masz już specjalny środek do czyszczenia fug, taki jak BETOLIX FUGA, za pomocą którego możesz czyścić swoje fugi w łazience i kuchni. Można po prostu rozpylić ten nierozcieńczony preparat na powierzchnię fugi i pozwolić mu działać.

Fugi nie muszą być szorowane po zastosowaniu Betolix Fuga, wystarczy przetrzeć je gąbką lub szmatką. 

Usuwanie brudu w fugach

Ważne jest, aby nie próbować usuwać pleśni za pomocą środków czyszczących przeznaczonych do konwencjonalnych zabrudzeń. Najlepszym sposobem na to jest użycie profesjonalnego środka do usuwania pleśni. Do usuwania pleśni na połączeniach silikonowych lub cementowych polecamy nasz BETOLIX IXOX. Należy go rozpylić równomiernie na dotknięte miejsce i pozostawić do pracy na godzinę. Następnie można łatwo usunąć rozpuszczone pozostałości za pomocą gąbki lub szczotki i ponownie przetrzeć wilgotną szmatką, lub gąbką.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku brudu na fugach silikonowych obowiązują jednak następujące zasady: Jeśli czekamy zbyt długo przed czyszczeniem, może się zdarzyć, że brud/pleśń dosłownie wyżre silikon i całkowicie go przeniknie. W tym przypadku powierzchowne czyszczenie nie będzie już pomocne; trzeba będzie wymienić fugi.

Chronić fugi przed brudem

Oczywiście można nie tylko walczyć z zabrudzeniami fug, ale także zapobiegać ich powstawaniu, aby w ogóle do nich nie doszło. W tym przypadku pomocne jest zaimpregnowanie chłonnych stawów. Impregnacja stawów BETOLIX IMPREE jest do tego idealna. Nałożysz to na fugi pędzlem i pozostawisz na trzy godziny, zanim znów po nich przejdziesz. Jeśli zastosowałeś za dużo, musisz usunąć nadmiar za pomocą gąbki lub szmatki, zanim wyschnie. Po 36 – 48 godzinach można jak zwykle ponownie oczyścić fugi.

Z silikonowymi fugami wszystko wygląda trochę inaczej. Czasami nie da się tego obejść i trzeba usunąć silikon. Dlatego należy wymienić stare połączenia silikonowe, które są mocno zabrudzone, uszkodzone lub zaatakowane pleśnią. Wynika to z faktu, że chronią one tylko nieznacznie mur lub podłogę przed wnikaniem np. wilgoci. Po usunięciu fug silikonowych najlepiej jest zrobić to za pomocą skrobaka do fug. Poprowadź to pod złączami i ostrożnie wyjmij silikon. Jeśli pozostaną jakieś pozostałości, najpierw spróbuj je usunąć za pomocą naszego skrobaka Betolix Scraper. Pozostałą warstwę silikonu można usunąć przy pomocy profesjonalnego zmywacza do silikonu. Zmywacz do silikonu BETOLIX SILOFF można kupić tutaj. Potrząśnij nim dobrze przed użyciem. Następnie nanieś go równomiernie i w wystarczającej ilości pędzlem na jeszcze suchą powierzchnię silikonu.

Jeśli pozostałości silikonu są raczej lekkie, wystarczy pozwolić mu pracować przez godzinę, a następnie usunąć silikon ręcznie za pomocą łopatki lub gąbki. W przypadku utwardzonych lub bardziej uporczywych pozostałości należy pozostawić produkt do pracy przez dwanaście godzin.

8 wskazówek, jak czyścić zaplamioną fugę

Używając produktów gospodarstwa domowego, odrobiny smaru łokciowego i tego poradnika, jak czyścić fugę, możesz ponownie wybielić linie między płytkami.

Płytka jest piękna, trwała i ogólnie łatwa do czyszczenia, ale czyści się też fugę, a to inna historia. Ze względu na typowo jasny kolor i porowaty skład, fuga jest podatna na przebarwienia. W wyłożonych kafelkami wejściach lub w garażu brud jest zwykłym winowajcą, jednak w kuchni bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną zabrudzeń fug są wycieki. W łazience zaś właściciele domów muszą walczyć z pleśnią.

Na szczęście można wyczyścić i odnowić fugę za pomocą zwykłych produktów gospodarstwa domowego.

Zanim zaczniesz, pamiętaj, że każdy projekt czyszczenia zawsze najlepiej jest rozpocząć od najłagodniejszego roztworu czyszczącego. Jeśli masz wątpliwości co do środka do czyszczenia fug, przetestuj go w ukrytym miejscu – powiedzmy pod urządzeniem w kuchni lub za toaletą w łazience.

NARZĘDZIA I MATERIAŁY

Pędzel o sztywnym włosiu,Ocet winny, Butelka z rozpylaczem, Proszek do pieczenia, Nadtlenek wodoru, Wybielacz tlenowy, Środek do czyszczenia fug, Wybielacz chlorowy, MOP parowy

Jak czyścić fugę?

Poniższe sugestie dotyczące czyszczenia fugi są wymienione zaczynając od najłagodniejszych do najsilniejszych.

Jak czyścić fugę za pomocą nadtlenku wodoru?

1. Szorować brudną fugę zwykłą ciepłą wodą i szczotką o sztywnym włosiu.

Jeśli nie masz jeszcze szczotki do pracy, większość centrów domowych i sklepów z narzędziami oferuje asortyment opcji zaprojektowanych specjalnie do czyszczenia fugi. Wystarczy spryskać fugę ciepłą wodą i szorować okrężnymi ruchami, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

2. Spryskać równymi częściami octu i ciepłej wody przez kilka minut.

W przypadku cięższych zabrudzeń i łagodnych plam użyj octu, sprawdzonego starego urządzenia gotowego do wielu prac domowych. Napełnij butelkę z rozpylaczem pół na pół roztworem octu i ciepłej wody. Spryskaj fugę, odstaw na pięć minut, a następnie wyszoruj sztywną szczotką.

3. Nałożyć pastę z sody oczyszczonej i spryskać octem.

Aby wnieść jeszcze więcej mocy czyszczącej, przykryj fugi pastą z sody oczyszczonej i wody, a następnie spryskaj powyższym roztworem octu. Gdy mieszanina przestanie się pienić, wyszoruj szczoteczką i spłucz zwykłą wodą.

4. Wlej trochę nadtlenku wodoru.

Umiarkowane plamy mogą wymagać użycia nadtlenku wodoru, który jest dostępny w większości aptek. Możesz używać produktu bezpośrednio lub nałożyć pastę z sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru.

5. Zastosuj wybielacz tlenowy do 15 minut.

W przypadku twardszych plam i bardzo brudnej fugi użyj wybielacza tlenowego jako środka do czyszczenia fug. Przekonasz się, że ten środek czyszczący jest najczęściej sprzedawany w postaci proszku; najlepiej sprzedające się marki to OxiClean, Clorox OxiMagic i Biokleen Oxygen Bleach Plus. Niezależnie od tego, który produkt wybierzesz do czyszczenia fugi, upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany, a następnie uważnie przeczytaj i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, przed spłukaniem należy pozostawić roztwór wybielacza tlenowego na 10 lub 15 minut. Zawsze spłukuj czystą wodą, aby brud nie osiadł ponownie na fugach.

6. Wypróbuj produkt komercyjny.

Jeden z najlepszych środków do czyszczenia fug na rynku może szybko usunąć pleśń i przywrócić jasne, białe linie fugi. Często działają one na jedną z dwóch metod: (1) spryskanie i przetarcie lub (2) wyszorowanie szczotką. Produkty w sprayu twierdzą, że działają bez szorowania, co pozwala zaoszczędzić czas i energię, ale mogą zawierać silniejsze kwasy, rozpuszczalniki lub wybielacz chlorowy. Szorowania ze szczotką do czyszczenia i nie wymagają pracy niewiele, ale metoda ta może być szczególnie skuteczna na podłogach i mocno zabrudzonych fugach. Tak więc, zanim zaczniesz używać produktu, zwróć uwagę na składniki aktywne i przestrzegaj instrukcji (szczególnie środków ostrożności). Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że szczególnie cenią sobie płyn BETOLIX FUGA za skuteczność i szybkość działania. Duże powierzchnie, np. takie jak kuchnie w restauracjach są czyszczone trzy razy szybciej niż przy użyciu innych podobnych płynów.

7. Na fugę oszczędnie używaj wybielacza chlorowego.

Wybielacz na bazie chloru (i dostępne w handlu środki czyszczące zawierające wybielacz na bazie chloru) można w skrajnych przypadkach stosować oszczędnie do czyszczenia fugi. Kiedy wszystko inne zawiedzie, warto spróbować użyć takie płynu.

Przed aplikacją spłucz wszystkie powyższe próby – zwłaszcza ocet, ponieważ ślady octu zmieszanego z wybielaczem będą emitować wysoce toksyczny chlor gazowy do otaczającego powietrza. I nie rób z tego rutyny: długotrwałe stosowanie żrących środków czyszczących spowoduje erozję fugi, więc te produkty powinny być używane w ograniczonym zakresie.

8. Najgorsze plamy z fug wyczyść parą.

Te najlepsze mopy parowe mogą być skuteczne i przyjazne środowisku. Bissell, Oreck i Hoover produkują odkurzacze parowe do użytku domowego.

Aby fuga była czysta i wolna od plam, warto spryskać ją octem i wycierać raz w tygodniu. Możesz również wytrzeć fugę alkoholem, aby powstrzymać pleśń. W każdym razie wystarczy kilka sprysków i chusteczek tygodniowo, aby zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku podczas czyszczenia, zachowując przy tym atrakcyjny wygląd domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *