Historia płytek ceramicznych, którą powinieneś znać

Płytki były używane od wieków jako elementy dekoracyjne wewnątrz i na zewnątrz budynków wszelkiego rodzaju, w tym domów, firm, miejsc kultu i nie tylko. Płytki ceramiczne to jedna z najstarszych form stosowanych w sztuce zdobniczej; były cenione od wieków ze względu na swoją trwałość i oszałamiające piękno.

Ręcznie robione i ręcznie malowane płytki ceramiczne są używane od czasów starożytnych na całym świecie. Glina, naturalna substancja, była łatwa do znalezienia i przetworzenia na dekoracyjne płytki. Powstałe w ten sposób płytki były trwałe i atrakcyjne – te same cechy, które przyciągają nas do płytek ceramicznych w czasach współczesnych.

Starożytna historia płytek ceramicznych

Najwcześniejsze zastosowanie płytek dekoracyjnych stwierdzono w Egipcie, datowane na około 4000 lat pne. Płytki wykonali również Asyryjczycy i Babilończycy. Rzymianie i Grecy również preferowali płytki dekoracyjne; znajdziesz przykłady pięknych płytek ceramicznych w mozaikach, freskach i nie tylko.

Jedno z najwcześniejszych zastosowań płytek można znaleźć w świątyni Elamitów w Chogha Zanbil, która pochodzi z XIII wieku pne. Innym pięknym przykładem jest Brama Isztar w Babilonie z około 575 roku pne. Imperium Achemenidów dekorowało również budynki glazurowanymi płytkami. Płytki dekoracyjne były również cenione przez Imperium Sasanidów, gdzie były używane do tworzenia geometrycznych wzorów, takich jak kwiaty, rośliny, ptaki i ludzie.

Okres islamski

W okresie islamu popularne stały się dekoracyjne płytki ceramiczne; były często używane jako ozdoby zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Znajdziesz piękne kafle w miejscach takich jak Tunezja (IX wiek), Kashan Iran (XI wiek) i wiele meczetów z XII wieku i później. Niektóre piękne przykłady płytek islamskich obejmują meczet Seyyed w Isfahanie z około 1122 r., Kopułę Maraqeh (1147 r.) I Meczet Jame w Gonabadzie (1212 r.).

Niektóre z najwspanialszych i najbardziej zawiłych prac kaflowych wykonano w czasach Imperium Perskiego Timuridów. Użyli techniki moraq. W tej technice wykorzystano jednokolorowe płytki, które zostały pocięte na małe kształty i połączone przez wlanie tynku między nie, tworząc panele. Po wyschnięciu i stwardnieniu panele układano razem na ścianach budynków. Zastosowano je nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także do pokrycia wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni kopuł.

Średniowiecze i płytki w Europie

 Dopiero w średniowieczu płytki dekoracyjne stały się popularne w Europie. Najpierw rozprzestrzenili się z Hiszpanii w czasach Maurów, a następnie do krajów sąsiednich, ostatecznie rozprzestrzeniając się na resztę Europy. Płytki były drogie i używali ich tylko bogaci, których było na nie stać, zwłaszcza członkowie rodziny królewskiej, kościoły i instytucje kościelne.

Płytki enkaustyczne stały się popularne w Europie. Były one wykonane z gliny w wielu kolorach, a następnie kształtowane i pieczone razem, aby uformować wzory. Sam wzór nie tylko znajdował się na powierzchni, ale przeszedł przez grubość płytki, dzięki czemu projekt był trwały i niełatwo go ścierać.

Malowane kafelki były również popularne w europejskim średniowieczu. Wiele z nich było używanych w kościołach i innych instytucjach religijnych. Kafelki zostały pomalowane scenami z Biblii i stały się rodzajem „Biblii”, którą niepiśmienni ludzie mogli „czytać”. Płytki z literami były kolejnym popularnym wyborem i często były używane do tworzenia tekstów chrześcijańskich na podłogach kościoła.

Płytki pozostawały popularne do XVII wieku i później. W XVII i XVIII wieku Holandia stała się ważnym ośrodkiem produkcji płytek dekoracyjnych dzięki płytkom Delftware. Płytki Delftware słynęły z kobaltowo-białej kolorystyki. Płytki Delft były popularne w Europie i na całym świecie, w tym w koloniach amerykańskich. Koloniści zamówili płytki Delft jako ozdobny akcent wokół kominków, a nawet na ścianach ich domów.

Płytki dekoracyjne a rewolucja przemysłowa

Rewolucja przemysłowa jest dobrze znana z przejścia na nowe procesy produkcyjne, zamiast produkować wszystko ręcznie. To był czas innowacji technologicznych, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy wykorzystali proces produkcyjny do masowej produkcji płytek ceramicznych, dzięki czemu są one bardziej przystępne cenowo dla klasy średniej. Nadal popularne były ręcznie robione i ręcznie malowane płytki, ale masowa produkcja płytek ceramicznych pomogła większej liczbie osób cieszyć się ich trwałym pięknem.

W tym okresie płytki wzorzyste były nadal popularne i były używane do ozdabiania nie tylko kościołów i innych budynków, ale były coraz częściej stosowane w domach. W domu płytki były popularne do stosowania w korytarzach, łazienkach i były postrzegane jako środek higieniczny w kuchni.

XX wiek i płytki dekoracyjne

 Na początku XX wieku nadal popularne były płytki; zwłaszcza płytka metra, która została pierwotnie opracowana i użyta na ścianie stacji metra w Nowym Jorku. Płytki metra były zwykle białe i często były używane w kuchniach i łazienkach.

Innym trendem początku XX wieku były płytki dekoracyjne, inspirowane stylami secesyjnym i art deco, popularne w latach 1900–1940. Te płytki były w jaskrawych kolorach z bogatymi wzorami i były używane we wszystkich typach wnętrz architektonicznych.

XXI wiek i później

Obecnie dekoracyjne płytki ceramiczne są nadal bardzo popularne i są używane jako oszałamiające ekspozycje na zewnątrz i wewnątrz domów, firm i wszelkiego rodzaju instytucji. Nowoczesne płytki są dostępne w szerokiej gamie kolorów i można je zamówić do wszystkiego, od basenów i ścian na zewnątrz, po łazienki, kuchnie, a nawet dzieła sztuki ściennej wewnątrz.

Możesz znaleźć ręcznie robione i ręcznie malowane płytki, a nawet zdecydować się na płytki drukowane cyfrowo – wszystko z projektem Twoich marzeń. Twoja wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem tego, co możesz stworzyć dzięki dzisiejszym oszałamiającym kafelkom.

Aby dowiedzieć się więcej o zastosowaniu dekoracyjnych płytek ceramicznych w swoim domu, skontaktuj się z nami w UniqueTiles. Pomożemy Ci opracować i wdrożyć wspaniałe, zachwycające płytki do Twojego domu lub firmy. Oferujemy spersonalizowane płytki drukowane cyfrowo i mamy zespół specjalistów od projektowania gotowych do pomocy w przeniesieniu projektu z marzeń do rzeczywistości. Zadzwoń do nas lub skontaktuj się z nami za pośrednictwem tej strony.

Betolix- skuteczny sposób na czyste fugi pomiędzy dekoracyjnymi płytkami

Długa historia płytek dekoracyjnych naprawdę robi wrażenie. Aż trudno uwierzyć, że stylowe kafelki w łazience czy kuchni są znane od tysięcy lat! Dzisiaj możemy wybierać w wielu rodzajach, kształtach i wzorach płytek ceramicznych, a także wybrać najbardziej dopasowaną do pomieszczenia fugę. Warto jednak pamiętać, że pomimo tego jak bardzo mocno zmieniły się na przestrzeni wieków dekoracyjne kafelki, tak niezmienna pozostaje konieczność utrzymania w idealnej czystości przestrzeni między płytkami. Czyszczenie fug nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych dlatego wiele osób korzysta z domowych sposobów, elektrycznej szczotki do czyszczenia, urządzeń parowych czy specjalistycznych preparatów. Jednym z wiodących środków jest Betolix, który doskonale radzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami. Szybko i skutecznie usuwa brud, kamień, rdzę, pleśń oraz szkodliwe dla zdrowia bakterie i wirusy bez konieczności długotrwałego szorowania. Specjalistyczny preparat umożliwia pozbycie się nawet najstarszych i najbardziej uciążliwych zabrudzeń w zaledwie minutę! Skuteczność nowatorskiego środka czyszczącego potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników. Betolix to skuteczny sposób na higieniczną czystość w łazience. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *