Kładziesz podłogę? Fugowanie płytek

Wybrałeś swoją płytkę, elementy wyposażenia, kolor farby i prawdopodobnie wiele innych materiałów, ale co z fugą? Fuga odgrywa główną rolę w konserwacji i trwałości płytek, a także może być głównym składnikiem projektu, jeśli wybierzesz kontrastowy kolor. Niezależnie od tego, czy wybierasz rodzaj fugi, środek uszczelniający czy kolor, jesteśmy tutaj, aby pokryć wszystkie podłoża i pomóc Ci dokonać właściwego wyboru fugi do instalacji płytek.

Jakie są rodzaje fug?

Rodzaj zaprawy będzie odgrywał ogromną rolę w żywotności płytki, a różne jej rodzaje będą odpowiednie do różnych zastosowań, więc przyjrzyjmy się wszystkim opcjom:

Epoksydowe:  fugi epoksydowe są najtrwalszymi ze wszystkich fug, ponieważ są odporne na plamy i uszkodzenia wody, a także są odporne na agresywne środki czyszczące. Fuga epoksydowa to doskonały wybór wszędzie tam, gdzie będzie obecna wilgoć i żywność, np. W instalacjach łazienkowych i w kuchniach. Fuga epoksydowa składa się z dwóch części, podstawy i aktywatora, po połączeniu rozpoczyna się reakcja chemiczna, co oznacza, że ​​masz ograniczony czas na zakończenie fugowania, zanim zacznie wiązać i staje się zbyt trudny do pracy. Dlatego do pracy z fugą epoksydową zalecamy zatrudnienie profesjonalnego instalatora płytek. Fuga epoksydowa jest również najdroższym wyborem fugi, jednak nie wymaga uszczelniacza, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Szlifowana: Fuga piaskowana to zaprawa na bazie cementu, w której piasek jest dosłownie dodawany do mieszanki. Piasek tworzy wiązanie wewnątrz fugi, dzięki czemu jest odporny na pękanie i kurczenie się, a także pomaga w utrzymaniu antypoślizgowości w wilgotnych miejscach. Fuga szlifowana jest najbardziej odpowiednia w instalacjach z liniami fugi szerszymi niż 1/8 cala, jak nasza płytka szklana, aby zapobiec kurczeniu się i pękaniu.

Nieszlifowana: Nieszlifowana fuga to zaprawa na bazie cementu stosowana do mniejszych spoin w odstępach od 1/16 do 1/8 cala. W przypadku zastosowania w większych fugach zaprawa nieszlifowana może pękać z powodu zbyt dużego skurczu i braku piasku, co daje efekt przyczepności. Nieszlifowana zaprawa jest łatwiejsza w obróbce na pionowych ścianach ze względu na jej „lepką” właściwość i pozostanie na miejscu podczas aplikacji.

Kiedy i dlaczego należy uszczelniać fugę?

Uszczelnienie zaprawy jest koniecznością, szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć oraz podczas pracy z jasną fugą. Jedynym rodzajem fugi, który nie wymaga uszczelniacza, jest fuga epoksydowa, która jest z natury wstępnie uszczelniona. Uszczelniacze fug są zwykle dostępne w dwóch formach: natryskiwane na uszczelniacze i uszczelniacze aplikacyjne. Uszczelniacze aplikacyjne nakłada się bezpośrednio na fugę za pomocą wałka lub pędzla. Nie tak dużo i precyzja jest wymagana w przypadku natryskiwania na uszczelniacze, jednak później wymagają one dłuższego czasu na czyszczenie

Jaki kolor fugi wybrać?

Wybór koloru fugi może być stresujący, istnieje wiele opcji, a kolor fugi może znacząco wpłynąć na ogólny projekt. Kolor fugi ma również ogromny wpływ na konserwację płytek, na przykład ciemniejsza fuga ukryje plamy, ale może być podatna na blaknięcie i może plamić jaśniejsze płytki (zalecamy najpierw przetestować mały obszar, jeśli jedziesz tą trasą), a jaśniejsza fuga będzie miała plamy i będzie trudna do utrzymania w czystości. Kolor jest wszystkim, więc nie spiesz się.

Istnieją trzy główne kierunki, w których można wybrać kolor fugi:

Możesz dopasować kolor fugi do swojej płytki: jeśli chcesz, aby Twoja płytka znajdowała się w centrum uwagi, sugerujemy dopasowanie koloru fugi (lub po prostu zbliż się do niego tonem, jeśli wybrałeś jasny kolor). Zapobiegnie to odwróceniu uwagi oka od wzoru znajdującego się w linii fugi.

Możesz wybrać kontrastowy kolor fugi: Kontrastowa fuga podkreśli wzór znajdujący się na arkuszu.

Możesz przejść neutralnie:  neutralna fuga jest zawsze całkiem bezpiecznym zakładem, neutralne pasują do wszystkiego i trudno jest się pomylić. Wzór będzie bardziej zauważalny niż dopasowana fuga, ale nie będzie głównym elementem, jak widać w kontrastowych instalacjach fugowych.

Jaki rozmiar fugi jest najlepszy?

Rozmiar linii fugowania płytek jest czymś, co pojawia się przy każdej instalacji płytek i jest to pytanie, które jest nam zadawane prawie codziennie. Jeśli chodzi o rozmiar, należy pamiętać, że im ściślejsza fuga, tym większe będą różnice między płytkami, co może spowodować, że instalacja będzie wyglądać niechlujnie, dlatego instalator płytek może zasugerować większą linię fugi dla prostsza, bardziej profesjonalnie wyglądająca instalacja. To estetyczna decyzja, czy pójść nieco większy, czy ciaśniejszy.

Poniżej znajduje się kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o rozmiar linii fugi:

Kwota różnica w rozmiarze od płytki do płytki:  ponieważ wszystko robimy ręcznie i wszystko jest wypalane, istnieje znaczna różnica w rozmiarze i grubości od płytki do płytki. W przypadku płytek ręcznie robionych zawsze zalecamy większe fugi, aby wyeliminować te nierówności.

Charakterystyka krawędzi płytki:   Każda z naszych linii produktów ma inną charakterystykę krawędzi, która pomaga określić, jakiego rozmiaru fugi należy użyć. Podczas gdy nasze płytki szklane mają zaokrągloną, poduszkową krawędź, nasza linia produktów EDGE ma precyzyjną, rektyfikowaną krawędź, a nasza płytka z recyklingu jest pomiędzy nimi z lekko amortyzowaną krawędzią.

Rozmiar płytki:   Przy wyborze rozmiaru fugi należy wziąć pod uwagę rozmiar płytki. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku dużych ręcznie robionych płytek występuje większe zróżnicowanie rozmiarów, dlatego wymagają one większej spoiny.

Gdzie układana jest płytka: Przy wyborze rozmiaru zaprawy należy również wziąć pod uwagę miejsce montażu płytki. Na przykład w przypadku instalacji podłogowych należy rozważyć użycie większych linii zaprawy, aby zapewnić lepszą przyczepność. Należy również wziąć pod uwagę wielkość fugi, gdy występują różnice w kącie nachylenia powierzchni. Jeśli Twoja powierzchnia nie jest równa, fuga będzie nachylona od jednej płytki do drugiej. Należy również pamiętać, że podczas układania płytek na rogu fuga fugi otworzy się, a podczas układania płytek we wnęce górna część fugi zwęzi się.

Styl, który chcesz osiągnąć: Rozmiar spoiny może radykalnie zmienić ogólny wygląd instalacji płytek, w tym przypadku osobiste preferencje wchodzą w grę. Niektórzy mogą preferować bardzo minimalne linie fug, podczas gdy inni lubią je wyróżniać i stać się częścią projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *