Czyszczenie ocynku przed malowaniem

Czyszczenie ocynku przed malowaniem to ważny proces, aby farba przyjęła się na danej powierzchni bez większych kłopotów.

Wprowadzenie:

Cynkowanie ogniowe stosuje się w celu zapewnienia warstwy ochronnej, która wydłuża żywotność stali. Ocynk można pomalować, niestety, tradycyjne powłoki często nie trzymają się dobrze powierzchni ocynkowanych. Jest to często spowodowane nagromadzeniem się na powierzchni soli cynku, szczególnie wodorotlenku cynku, zasadowego produktu korozji, który zwykle pojawia się na świeżym cynkowaniu w ciągu jednego lub dwóch dni. W przypadku wykrycia wodorotlenku cynku należy go wyeliminować wraz z innymi wolnymi tlenkami, aby powłoki malarskie dobrze przylegały. Kiedy wodorotlenki cynku z czasem reagują z dwutlenkiem węgla i wodą, tworzą nierozpuszczalny węglan cynku. Aby ocynk dało się pomalować, trzeba go wcześniej potraktować specjalistycznym środkiem do wytrawiania i oczyszczania.

Tym produktem jest BETOLIX-O, bezpieczny dla ludzi i środowiska, w 100% biodegradowalny płyn, który z łatwością wytrawia ocynk.

BETOLIX-O sprawdza się szczególnie w przypadku przygotowania powierzchni ocynkowanej do malowania.

 • Pozwala uniknąć problemów z przyczepnością
 • Aktywacja topu sprawia, że farba trzyma się jeszcze lepiej.
 • Liczne zastosowania odpowiednie do powierzchni cynkowanych ogniowo, natryskowo i elektrolitycznie
 • Czyszczenie ocynku

  BETOLIX-O 1 L

 • Środek do czyszczenia i wytrawiania ocynku

  BETOLIX-O 5 L

 • Środek do wytrawiania i czyszczenia ocynku

  BETOLIX-O 20 L

KUP BETOLIX-O JUŻ TERAZ!

Uwaga

Podczas przygotowywania ocynku do malowania należy używać wyłącznie produktów do wytrawiania, które są specjalnie zalecane do powierzchni ocynkowanych.

Środek do czyszczenia i wytrawiania cynku BETOLIX-O jest odpowiedni do przygotowania powierzchni które zostały poddane cynkowaniu elektrolitycznemu, natryskowemu i ogniowemu.

Przed każdą aplikacją wykonaj własne testy; instrukcje użytkowania stanowią sugestie oparte na naszej wiedzy i przeprowadzonych przez nas testach.

BETOLIX-O jest bardzo skuteczny w usuwaniu tłuszczu, soli cynku, brudu i innych zabrudzeń.

Można go użyć do wyczyszczenia pokryć dachowych, które masz zamiar przygotować do konserwacji, a które to wcześniej zostały pomalowane.

BETOLIX-O to środek czyszczący i wytrawiający, który z łatwością i niezwykłą precyzją przygotuje powierzchnie stalowe i ocynkowane do malowania. Idealnie sprawdza się w przypadku blach dachowych.

Obszar zastosowania
Powierzchnie cynkowane elektrolitycznie, natryskowo i ogniowo. Powierzchnie zarówno świeżo jak i wcześniej ocynkowane.

Wytyczne
Płyn należy zmieszać 1:1 z wodą. Co do rozcieńczania płynu wodą to możesz także rozcieńczyć płyn wedle własnego uznania po przeprowadzonym wcześniej teście na małej powierzchni. Możesz także nie rozcieńczać płynu, jeśli uznasz, że siła preparatu w żadnym wypadku Ci nie przeszkadza w wytrawianiu. Zalecamy jednak przeprowadzenie prób na małych obszarach, zanim użyjesz płynu na dużej powierzchni.

Inne stężenie płynu nadaje się do czyszczenia ocynku, a inne do jego wytrawienia! Rozcieńczanie płynu wodą osłabia jego siłę trawienia.

Na wydajność płynu wpływają: podłoże i jego chłonność, rodzaj zabrudzenia, powietrze i jego wilgotność.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Malowanie stali ocynkowanej

Czy można malować stal ocynkowaną?

Cynkowanie na gorąco.

Samo cynkowanie zapewnia trwałą i niedrogą ochronę przed korozją. Jednakże stal ocynkowaną można malować z powodów wymienionych poniżej:

 • Ze względów estetycznych, zakrycia lub bezpieczeństwa.
 • Malowanie ocynku zwiększa żywotność ekonomiczną konstrukcji i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo w bardzo nieprzyjaznym środowisku
 • Konieczne jest, aby wszystkie rozwiązania malarskie stosowane do stali ocynkowanej były zaprojektowane specjalnie do tego celu i stosowane zgodnie z instrukcjami producenta.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Wskazówki dotyczące malowania metalu ocynkowanego

Malowanie metalu ocynkowanego jest dość proste, jeśli przestrzegane są odpowiednie procedury.

 • Stal ocynkowana przygotowana do malowania. Istnieją cztery zatwierdzone techniki wstępnej obróbki powierzchni — mycie, gruntowanie trawiące, omiatanie strumieniowo-ścierne i starzenie — które dają solidną podstawę do nakładania farby.
 • Dobór odpowiedniej farby do stali ocynkowanej. Zaleca się, aby wszystkie roztwory malarskie były specjalnie zaprojektowane do stosowania na stali ocynkowanej i powinny być zgodne z instrukcjami producenta.
 • Powłokę lakierniczą należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi czasu nakładania, grubości suchej powłoki i szybkości utwardzania.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Malowanie metalu ocynkowanego

Farbę można nakładać bezpośrednio na metale ocynkowane, jednak zanim to zrobisz powinieneś wytrawić ocynk środkiem do wytrawiania ocynku o nazwie BETOLIX-O. Na rynku dostępnych jest zaledwie kilka opcji bezpośredniego zastosowania, które eliminują potrzebę wstępnej obróbki środkami chemicznymi lub maszynami.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Czy metal ocynkowany wymaga gruntowania przed malowaniem?

Jednym z etapów procesu obróbki wstępnej stali ocynkowanej może być nałożenie podkładu (dodatkowe informacje można znaleźć w artykule Jak przygotować stal ocynkowaną przed malowaniem). Jak wskazano wcześniej, istnieje kilka produktów do bezpośredniego stosowania, które eliminują potrzebę chemicznej lub mechanicznej obróbki wstępnej, a zatem nie jest ona całkowicie konieczna. Jednak dla zwiększenia przyczepności farby na ocynku, zalecamy użycie płynu, który wcześniej wytrawi ocynk.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Metody powlekania stali ocynkowanej

W wyniku (i) badań przeprowadzonych przez wiodącego producenta farb i niezależny ośrodek badawczy nad parametrami wpływającymi na właściwości użytkowe dostępnych na rynku systemów malarskich oraz obróbkę wstępną powłok cynkowanych ogniowo, a także (ii) lat doświadczeń z powłokami duplex, opracowano wytyczne dotyczące obróbki wstępnej przed malowaniem metali ocynkowanych.

Idealnym rozwiązaniem jest wstępne przygotowanie elementów ocynkowanych możliwie jak najszybciej po cynkowaniu, zanim na powierzchni pojawią się jakiekolwiek zanieczyszczenia, choć nie zawsze jest to wykonalne. Chociaż obróbka wstępna może poczekać, konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, aby pozbyć się brudu, resztek oleju i tłuszczu. Środek BETOLIX-O usuwa z łatwością wszystkie te zabrudzenia.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Podkłady do trawienia ocynku

Podkłady wytrawiające to także skuteczna metoda wytrawiania ocynku. Główną wadą tych produktów jest to, że w przeciwieństwie do płynu BETOLIX-O nie wykazują one zauważalnej zmiany koloru. W rezultacie nigdy nie można mieć pewności, jak podkład wpłynął na każdą powierzchnię. Najlepsze warunki aplikacji podkładów trawiących panują na starszych, zużytych powłokach cynkowych.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Płonące zamiatanie

Oczyszczanie strumieniowo-ścierne przy użyciu drobnego żużla miedziowego, śrutu J lub proszku karborundu pod ciśnieniem nie większym niż 40 psi (2,7 bara) jest mechaniczną techniką obróbki wstępnej. Zagwarantuje to, że powierzchnia cynku pozostanie lekko szorstka i usunięta zostanie najmniejsza ilość tlenku. Podczas omiatania bardzo grubych powłok ocynkowanych należy zachować ostrożność, aby zapobiec uszkodzeniu powłoki. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, konieczne jest określenie idealnego kąta śrutowania i odległości dyszy od przedmiotu obrabianego dla każdej powierzchni ocynkowanej konstrukcji stalowej. Nie zaleca się stosowania kątowego śrutu do śrutowania żelaza. Często oprócz fazy przygotowania chemicznego stosuje się oczyszczanie strumieniowo-ścierne.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Jak warunki atmosferyczne wpłyną na wytrawienie ocynku?

Aby procedura ta była w pełni skuteczna, ocynkowana powierzchnia musi być wystawiona na działanie atmosfery przez co najmniej sześć miesięcy. Aby przygotować powierzchnię i zapobiec przywróceniu błyszczącej powierzchni cynku, wszelkie luźno przylegające elementy należy usunąć za pomocą podkładek ściernych lub sztywnej szczotki.

Następnie następuje pranie w gorącym detergencie i płukanie świeżą, czystą wodą. Farby nie można nakładać do czasu całkowitego wyschnięcia powierzchni. Jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni w środowisku morskim z dużą ilością chlorków, to nie należy stosować czynników atmosferycznych.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem. Wskazówki dotyczące wyboru farby do metalu ocynkowanego

Konieczne jest, aby wszystkie rozwiązania malarskie stosowane do stali ocynkowanej były zaprojektowane specjalnie do tego celu i stosowane zgodnie z instrukcjami producenta.

Jakiego rodzaju farby używa się do malowania stali ocynkowanej?

Które rozwiązania malarskie będą najlepsze dla metalu ocynkowanego?. Zamiast farb chlorokauczukowych i farb alkidowych coraz częściej stosuje się grubopowłokowe roztwory epoksydowe i systemy kopolimerów winylowych. Żywica epoksydowa wzmocniona włóknem szklanym jest opcją dla bardziej surowych ustawień. Wykazano, że zastosowanie podkładu na bazie mikowego tlenku żelaza (MIO) poprawia przyczepność w systemach wielowarstwowych.

Jako powłoki nawierzchniowe często stosuje się dwuskładnikowe uretany poliuretanowe i akrylowe, ponieważ zapewniają dobrą trwałość koloru i wytrzymałość. Polisiloksany i epoksydy akrylowe to dwa zamienniki, które zapewniają dobrą trwałość połysku i koloru, a także zwiększoną odporność na ścieranie.

Grubowarstwowe epoksydy są nadal powszechnie stosowane, ale specyfikacje coraz częściej wymagają stosowania materiałów na bazie wody, takich jak poliuretany. W mniejszym stopniu wybaczają niewłaściwą obróbkę wstępną, ale w miarę zaostrzania dyrektywy w sprawie emisji rozpuszczalników ich zastosowanie może wzrosnąć.

Podstawowy zestaw funkcji powłok cynkowych

Cynkowanie, czyli powlekanie stali lub żelaza cynkiem, stosuje się przede wszystkim w celu zapobiegania korozji żeliwa, stali miękkiej i stali niskostopowej. Tworząc węglan cynku pod wpływem powietrza i wody, powłoki cynkowe zapewniają katodową ochronę przed korozją, która chroni przed korozją stali znajdującej się pod spodem.

Powłoki organiczne, takie jak folie lub farby, można nakładać na powłokę cynkową blach stalowych ocynkowanych w celu poprawy odporności na korozję lub wyglądu dekoracyjnego. W związku z tym w wielu gałęziach przemysłu, w tym w branży motoryzacyjnej, artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu elektrycznego i budowlanego, często stosuje się produkty z powłokami cynkowymi.

Powłoki cynkowe

Metalografia ocynku jest cenną techniką analizy uszkodzeń, zapewniania jakości oraz badań i rozwoju produktów. Podstawowe zastosowania metalografii w obróbce powłok cynkowych to:

 • Analiza niepowodzeń
 • Określenie grubości powłok cynkowych.
 • Zbadanie mikrostruktury powłoki i materiału bazowego.
 • Sprawdzenie przyczepności

Przewodnik po konserwacji cynku

Nie trzeba dodawać, że większa wytrzymałość i trwałość, jaką metal zapewnia w porównaniu z tradycyjnym gontem, jest jedną z kluczowych zalet posiadania dachu metalowego. Co więcej, dach metalowy wytrzyma kilka dekad dłużej niż dach gontowy, przy znacznie mniejszych wymaganiach konserwacyjnych. Cynk jest bez wątpienia najłatwiejszym w utrzymaniu pokryciem dachowym, dzięki ochronnym patynom, które zapobiegają zarysowaniom i uszkodzeniom fizycznym, a także właściwościom antybakteryjnym, które minimalizują lub całkowicie eliminują pleśń i glony.

Jednak „najłatwiejszy w utrzymaniu” zdecydowanie nie jest tym samym, co „nie wymagający konserwacji”; aby dach cynkowy mógł kontynuować swój naturalny okres użytkowania wynoszący 80 lat lub więcej, właściciel domu będzie musiał zapewnić pewne prace konserwacyjne.


<\/p>\n

<\/p>\n

BETOLIX-O sprawdza si\u0119 szczeg\u00f3lnie w przypadku przygotowania powierzchni ocynkowanej do malowania.<\/p>\n