Zalety i wady zaprawy epoksydowej

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Wiele różnych osób mówiło nam, że fuga epoksydowa jest lepsza w przypadku niektórych rodzajów instalacji płytek. Donoszono również, że jest droga i trudna w użyciu. Nawet jeśli wszystkie te stwierdzenia są trafne, to postanowiliśmy szczegółowo omówić to kiedy należy zastosować fugę epoksydową, jakie są jej zalety i wady oraz jak należy się z nią obchodzić?

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Czym dokładnie jest fuga epoksydowa?

Głównymi składnikami tego materiału epoksydowego są żywice epoksydowe i proszek wypełniający, które oddziałują chemicznie, tworząc materiał zaprawy epoksydowej. Dzięki temu jest praktycznie plamoodporny i wodoodporny. Solidne uszczelnienie pomiędzy płytkami tworzy się za pomocą fugi epoksydowej. Ze względu na swoją trwałość jest to świetna opcja do podłóg, odprysków i obszarów o dużym natężeniu ruchu.

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Kiedy warto zastosować fugę epoksydową?

W przypadku nieporowatych płytek, takich jak porcelana lub ceramika, najlepiej sprawdza się zaprawa epoksydowa, ponieważ zapobiega wchłanianiu się fugi w płytkę. Kamienne i porowate płytki nie powinny być spoinowane tą fugą, ponieważ fuga może przez nie przeniknąć i uszkodzić ich powierzchnię. Ponieważ fuga epoksydowa odbarwia się pod wpływem światła słonecznego i promieni UV przez dłuższy czas, prawdopodobnie najlepiej nadaje się do stosowania z płytkami wewnętrznymi i ogólnie nie powinna być stosowana na zewnątrz. Jednak z drugiej strony zastosowanie tej fugi na zewnątrz ma jakiś sens, gdy mówimy o powierzchniach często używanych i narażonych na różne chemikalia.

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Jak prosty lub złożony jest proces fugowania epoksydowego?

Dużo się słyszy o tym, jak trudna jest praca z zaprawą epoksydową. Zaprawa epoksydowa jest obecnie znacznie łatwiejsza w użyciu niż w przeszłości ze względu na modyfikacje receptury. Praca z wczesnymi roztworami epoksydowymi była faktycznie trudna.

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Dlaczego warto się zastanowić nad położeniem fugi epoksydowej?

Zaprawa epoksydowa idealnie nadaje się do stosowania w wilgotnych miejscach, takich jak kabiny prysznicowe, ponieważ nie kurczy się, nie pęka ani nie zmienia koloru. Ponadto jest wysoce odporna na ścierne chemikalia obecne w środkach czyszczących. W przeciwieństwie do zwykłej zaprawy cementowej zaprawa epoksydowa nie wymaga uszczelniania ze względu na nieporowaty charakter. Te cechy sprawiają, że fuga epoksydowa jest jedyną opcją do płytek, która jest zarówno bardzo trwała, jak i skuteczna.

To wydaje się przyjemne, prawda? Po zapoznaniu się z kilkoma dodatkowymi zaletami fugi epoksydowej przekonasz się, dlaczego jest to lepsza opcja niż zwykła fuga.

Zalety:

  • Fuga epoksydowa jest materiałem bardzo wytrzymałym, trwałym i odpornym chemicznie.
  • Fuga epoksydowa jest szybka w czyszczeniu, odporna na plamy i wymaga niewielkiej konserwacji. Najłatwiejszą cechą tej fugi jest to, że można ją łatwo wyczyścić wilgotną szmatką lub mokrą gąbką.
  • Zaprawę epoksydową można znaleźć w różnych kolorach, aby zapewnić jednolity wygląd powierzchni płytek.
  • Ponieważ zaprawa epoksydowa jest nieporowata, nie rozwija się na niej pleśń. Z tego powodu fuga epoksydowa idealnie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnie i łazienki.

Czy to nie brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe? Trwałość fugi epoksydowej sprawia, że jest niesamowicie dobra, ale ma też kilka poważnych wad. Jakie zatem konkretne problemy występują w przypadku fug epoksydowych?

Zalety i wady zaprawy epoksydowej. Przyjrzyjmy się teraz wadom tej fugi epoksydowej!

Wady:

  • Ponieważ przed nałożeniem należy połączyć dwa lub trzy różne składniki w odpowiednich ilościach, praca z zaprawą epoksydową może być nieco trudniejsza. Zaleca się powierzenie tego zadania doświadczonemu specjaliście od płytek i pielęgnacji.
  • Położenie zaprawy epoksydowej zajmuje więcej czasu niż zwykłej zaprawy cementowej.
  • Fuga epoksydowa jest również znacznie droższa w zakupie i montażu.
  • Epoksyd jest fugą, która szybko schnie, dlatego należy ją mieszać partiami, aby zapobiec powstawaniu odpadów. Pamiętaj, że masz ograniczoną ilość czasu na pracę z fugą po jej wymieszaniu.
  • Fuga epoksydowa może odbarwiać i plamić porowate materiały, takie jak nieszkliwione płytki, co może powodować powstawanie ramek na obrazach i stać się poważnym problemem.
  • Zaprawa epoksydowa może ostatecznie zmienić kolor na żółty, jeśli zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Fuga epoksydowa trwale odbarwia się i żółknie, a pomocne w takim przypadku jest szlifowanie powierzchni w celu usunięcia cienkiej warstwy fugi epoksydowej. Szczególnie ma to sens w przypadku kamienia naturalnego. Spowoduje to odsłonięcie nowej zaprawy epoksydowej.

Jak czyścić fugi?

W przypadku obu rodzai fug, zarówno epoksydowych, jak i cementowych zalecamy czyścić fugi tylko i wyłącznie profesjonalnymi płynami. Fugi cementowe powinny być czyszczone płynem BETOLIX-F, który bardzo szybko wyciąga wszelki brud, a co bardzo ważne nie wymaga szorowania. Co do czyszczenia fug epoksydowych, to wystarczy, że co jakiś czas lekko przetrzesz je nasączoną płynem BETOLIX-U gąbką.

Oba płyny znajdziesz w naszym sklepie online pod tym linkiem.

Zalety i wady zaprawy epoksydowej
Betolix-F innowacyjny preparat do czyszczenia fug

Podsumowując

Pomimo kilku dodatkowych trudności, zaprawa epoksydowa jest doskonałą opcją w przypadku rozprysków, wilgotnych obszarów i obszarów o dużym natężeniu ruchu. Fuga epoksydowa doskonale nadaje się do stosowania w środowiskach komercyjnych i mieszkalnych. Fuga epoksydowa jest warta inwestycji dla każdego, kto zajmuje się budową, przebudową, dekoracją lub po prostu pomaga znajomemu przy naprawie płytek w kuchni, lub łazience.

Mamy nadzieję, że ten zwięzły i kompleksowy przewodnik na temat fug epoksydowych do płytek ceramicznych poprawił Twoją wiedzę na temat stosowania fug epoksydowych jako materiału do fugowania w Twoim domu i miejscu pracy.

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc w każdej chwili!