Jak oczyścić fugę i zapobiec jej ponownemu zabrudzeniu?

Jak oczyścić fugę i zapobiec jej ponownemu zabrudzeniu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które cenią sobie czystość w swoim domu. Jeśli dotarłeś do tego poradnika dotyczącego czyszczenia fug, prawdopodobnie szukasz szybkiej i prostej metody na przywrócenie wyglądu powierzchni wyłożonych kafelkami. Jeśli samodzielnie kładłeś płytki, masz świadomość, że dobór odpowiedniego koloru fugi to umiejętność. Jednak z biegiem czasu, nawet przy rutynowym użytkowaniu, na fugach mogą gromadzić się plamy i brud, nadając powierzchni zużyty i odbarwiony wygląd.

Na szczęście dla Ciebie ich czyszczenie nie musi być trudnym przedsięwzięciem. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i postępując zgodnie z tym samouczkiem krok po kroku, możesz szybko przywrócić pierwotny wygląd swojej przestrzeni wyłożonej kafelkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ożywić fugę i przywrócić blask powierzchniom wyłożonym kafelkami w domu, niezależnie od tego, czy chcesz wyczyścić łazienkę, kuchnię, czy płytki w garażu.

Jak oczyścić fugę? Fuga: co to jest?

Zaprawa, bo tak też można nazywać fugę, to materiał budowlany o konsystencji pasty, często wytwarzany ze sproszkowanego cementu. Do wykonania zaczynu cementowego oprócz cementu używa się wody, kruszywa i, w zależności od odmiany, piasku. Fuga epoksydowa jest zamiennikiem fugi cementowej, składającym się z żywic epoksydowych i proszku wypełniającego. Ponieważ zaczyn cementowy jest najpopularniejszym i najczęściej spotykanym typem w naszych domach, na potrzeby tego badania skoncentrujemy się właśnie na fudze cementowej.

Jak oczyścić fugę? Dlaczego tak łatwo zabrudzić fugę?

Prawdopodobnie pytasz, jak się tu dostałeś, jeśli masz powierzchnię wyłożoną kafelkami z liniami fug, które wcześniej były czyste i białe, ale teraz są brzydsze i żółte. Fuga to porowaty materiał, który łatwo wchłania płyny, tłuszcz i brud, więc prawdopodobnie nie jest to Twoja wina. Twoja fuga jest bardziej podatna na wchłanianie plam i odbarwianie się, jeśli nigdy nie została odpowiednio uszczelniona. Najczęstszymi przyczynami plam na fugach są rozlane ciecze, pozostałości roztworu czyszczącego oraz nagromadzenie pleśni/grzyba. Częste czyszczenie i stosowanie odpowiednich środków czyszczących jest najlepszą obroną przed tym problemem.

Czy fugi wymagają konserwacji?

Wszystkie rodzaje fug wymagają częstego czyszczenia, a fugi na bazie cementu wymagają okresowego ponownego uszczelniania. Na szczęście jeśli zadbasz o swoją fugę, będzie ona wyglądać lepiej i wytrzyma dłużej. Wymaga to natychmiastowego usunięcia rozlanych płynów i zapewnienia wystarczającej wentylacji w obszarach o dużej wilgotności, takich jak łazienki i kuchnie. W ramach dodatkowych wskazówek dotyczących konserwacji omówimy bardziej szczegółowo wybór odpowiedniego czyszczenia i kiedy ponownie uszczelnić fugę. Ogólna zasada jest taka, że ​​należy unikać zbyt częstego używania ostrych lub ściernych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić fugę i usunąć uszczelniacz. Zamiast szkodliwych dla ciebie i fug środków czyszczących zalecamy używanie płynu biodegradowalnego o nazwie BETOLIX-U, lub zwykłego środka BETOLIX-F. Oba płyny są niezwykle skuteczne, jednak różnią się składnikami.

Jak oczyścić fugę? Wybór odpowiedniego środka czyszczącego

Istnieją trzy rodzaje środków czyszczących do fug:

  • alkaiczny
  • kwaśny
  • neutralny

Istenieje teoria, że w przypadku mocnych zabrudzeń możesz używać alkaiczne środki czyszczące, a używanie kwaśnych środków zostaw profesjonalistom. Nie mogę się z nią zgodzić, gdyż jeden z bardziej popularnych środków do czyszczenia fug to właśnie środek na bazie kwasów, a jest używany przez tysiące ludzi. Zawartość kwasów w środkach do czyszczenia fug jest tak mała, że nie sposób sobie nimi zrobić krzywdę, jeśli używa się ich zgodnie z przeznaczeniem i wytycznymi na etykiecie.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem radzimy używać środków kwaśnych za każdym razem, gdy trzeba pozbyć się twardego smaru lub innych materiałów, których nie można usunąć samą wodą. Powinieneś także pamiętać, że alkaliczne środki czyszczące nie mogą uszkodzić płytek ani fug, jeśli są używane rzadko. Jednak z biegiem czasu mogą usunąć uszczelniacz z fugi, co może skutkować koniecznością ewentualnej wymiany szczeliwa. Wybielacz jest najczęściej stosowanym alkalicznym środkiem czyszczącym w domach; zwykle ma pH 12.

Najlepiej jest umyć fugę zwykłą wodą i łagodnym środkiem czyszczącym, takim jak płyn do mycia naczyń. Jeśli to nie zadziała, użyj środka czyszczącego o nazwie BETOLIX-F. Zrób test na małej części zabrudzonej fugi, zanim zdecydujesz się nałożyć płyn na całą powierzchnię. Przed przystąpieniem do dokładnego czyszczenia zalecamy na początek użycie specjalistycznego środka do ogólnego czyszczenia BETOLIX-U:

Jak oczyścić fugę

 

Zanim zaczniesz czyść fugi profesjonalnym płynem

Usuń dodatkowy brud i zanieczyszczenia, zamiatając obszar. Możesz także użyć odkurzacza lub szmatki elektrostatycznej, aby zebrać jak najwięcej drobnych zanieczyszczeń i aby zaoszczędzić czas. Zaleca się zapewnienie sobie najlepszego możliwego startu do czyszczenia fug.

Czyszczenie fug a ich wymiana. W razie potrzeby wymień fugi.

Gratulacje, jeśli udało Ci się wyczyścić fugę! W tym momencie rozsądnie byłoby ją ponownie uszczelnić, zaimpregnować. Obszary o małym natężeniu ruchu powinny odczekać od dwóch do trzech lat pomiędzy uszczelnieniami, natomiast obszary o dużym natężeniu ruchu powinny być ponownie uszczelniane co sześć miesięcy do roku. Być może nadszedł czas na wymianę zaprawy, jeśli powyższe rozwiązania nie zadziałały, lub jeśli chcesz nadać płytkom świeżość i odświeżoną barwę.