Jak pozbyć się przebarwień na betonowej powierzchni?

Jak pozbyć się przebarwień na betonowej powierzchni

Szczególnie w gorącym sezonie powłoka z żywicy fenolowej jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne, które może pozostawić brązowy kolor na powierzchni betonu. Jednak ten niepożądany wpływ na powierzchnię betonu można zminimalizować, a nawet mu zapobiec.

Czy widziałeś je? Te brązowe – czasem zakrzywione – przebarwienia pojawiające się na powierzchni betonu po zdjęciu szalunku? Zła wiadomość: przy stosowaniu sklejki z żywicy fenolowej, bez względu na dostawcę, przebarwienie jest bardzo prawdopodobne, ponieważ właściwości sklejki mają charakter nieodporny na promieniowanie UV. Dobra wiadomość: możesz zmniejszyć upośledzenie konkretnego wyniku, a nawet zapobiec, jeśli podejmiesz kilka prostych kroków.

Sytuacja 1 | Używasz sklejki z żywicy fenolowej i chcesz zmniejszyć przebarwienia

# 1 Zminimalizuj narażenie powłoki żywicy fenolowej na promieniowanie UV

Chroń sklejkę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. Przechowując je pionowo z betonowymi powierzchniami stykającymi się ze sobą lub przykrywając panele.

# 2 Uważaj na zanieczyszczenia

Utrzymuj szalunek w czystości przed wylaniem betonu. Przed użyciem usuń brud, rdzę, odciski palców itp. Z powierzchni sklejki.

# 3 Dostosuj cykl konstrukcyjny

Poluzuj pręty ściągające w każdym panelu i natychmiast wyjmij z betonu przed rozpoczęciem następnego. Jeśli nie, ryzykujesz, że panele szalunkowe oderwą się od powierzchni betonu w niektórych obszarach, jednocześnie dotykając powierzchni betonu w innych obszarach. Może to spowodować powstanie szczeliny między stwardniałym betonem a szalunkiem, w której powstaje skroplona woda i transportuje brud, pozostałości betonu lub środka antyadhezyjnego i / lub rozpuszczoną żywicę fenolową na powierzchnię betonu.

Sytuacja 2 | Użyłeś sklejki z żywicy fenolowej i chcesz usunąć przebarwienia

W niektórych przypadkach przebarwienia powierzchni betonowych można skutecznie usunąć słabym kwasem, takim jak słabo stężony kwas mrówkowy. Alternatywą są profesjonalne środki czyszczące, które można stosować na miejscu (zaleca się wcześniej konsultację z firmą zajmującą się czyszczeniem betonu lub kamienia). Opcją są również mechaniczne narzędzia do usuwania, takie jak obróbka powierzchni betonu poprzez szlifowanie i łatanie. Jednak wszelkie czynności związane z usuwaniem należy wykonać najpierw na obszarze testowym, ponieważ wysiłki mogą spowodować inny wygląd powierzchni betonowej i mogą uwypuklić wady.

Sytuacja 3  | Chcesz zapobiegać przebarwieniom w ogóle

Najlepszym sposobem zapobiegania przebarwieniom spowodowanym przez żywicę fenolową jest oczywiście praca z alternatywną sklejką termoplastyczną. 

Dariusz Gryguła, kierownik laboratorium betonu w Berlinie, jest ekspertem branżowym, odpowiedzialnym za testy betonu i badania w dziale badań i rozwoju od ponad 7 lat. Mając tytuł magistra inżyniera budownictwa, rozpoczął karierę zawodową w Poznaniu w 2006 r. Jako inżynier budowlany. Dziś planuje, wykonuje i ocenia testy związków mieszanki betonowej z np. Powłokami szalunkowymi lub środkami antyadhezyjnymi i dzieli się swoją wiedzą jako instruktor w zakresie betonowych wyzwań architektonicznych.

JAK CZYŚCIĆ BETON? JAKIM PŁYNEM USUNĄĆ Z NIEGO OLEJ, SMAR I INNE ZANIECZYSZCZENIA?

Na rynku chemii budowlanej nie brakuje produktów, które usuną zabrudzenia z betonu. Problem w tym, że przy okazji zatruwane jest środowisko i zdrowie ludzi oraz zwierząt. Właśnie dlatego firma Innovatech opracowała innowacyjną formułę, która sprawia, że beton jest czysty a środowisko bezpieczne. Betolix-Bio to zbudowany na roślinie endemicznej płyn, który usuwa wszelki brud z powierzchni betonowych i nie tylko. Firmy sprzątające wykorzystują Betolix-Bio do czyszczenia elewacji, wszelkiego rodzaju kamieni, a także do czyszczenia fug. Betolix-Bio to jedyny taki płyn na rynku, a jego skład i technologia mieszania są ścisłą tajemnicą. Płynem tym można także usuwać zabrudzenia cementowo-wapienne z okien, z ocynku, z powierzchni plastikowych, a nawet z elementów gumowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *