FUGI BETOLIX – INNOWACJA PRZEZ DUŻE I

Czym fugi marki BETOLIX różnią się od innych fug? Przede wszystkim stawiamy na wysoką jakość wykonania. Nasze produkty to klasa premium. Mikstury naszych fug są oparte o surowce najwyższej jakości. Nie interesuje nas ilość sprzedanych fug, ale 100% zadowolenia naszych klientów. Tylko wtedy nasza marka ma szansę stać się silną. Już dziś jesteśmy liderem sprzedaży produktów czyszczących do betonu. Zaowocowało to rozwojem i powstaniem linii fug i innych produktów budowlanych. 

Szukasz wysokiej jakości spoin? Oto nasza oferta: 

Fugi. Co to jest fuga?

Fuga to swego rodzaju uszczelniacz, którym wypełnia się szczeliny między płytkami. Po całkowitym zaschnięciu staje się bardzo twarda i trudna do usunięcia. Fugi są instalowane nie tylko między płytkami, ale także między kamieniami i cegłami. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np. na tarasie. Zazwyczaj fuga składa się z piasku, wody i cementu. Nakłada się ją na mokro i trzeba odczekać do jej pełnego zaschnięcia. Po zaschnięciu fuga tworzy niezwykle mocne łączenie. Jedną z zalet fug jest fakt, że można ją nakładać między nierówne płytki, cegły i kamienie.  Fugi może zakupić w różnych kolorach, dzięki czemu może je dopasować do każdego z projektów. 

Fugi. Miejsca, w których stosuje się fugi

Oto kilka miejsc, w których nałożenie fug jest niemalże obowiązkowe: 

Kuchnia – miejsce gdzie podłogi są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia spożywcze. Zazwyczaj fugami wypełnia się zarówno ściany, jak i podłogi. 
Łazienka- warto nałożyć fugi w tym miejscu ze względu na występowanie dużej wilgotności i dużych strumieni wody. Ma to sens zwłaszcza pod prysznicem, gdzie woda leje się po ścianach. 
Na zewnątrz – patio, taras, zwłaszcza miejsca, gdzie latem organizujesz przyjęcia, podczas których króluje grill, powinny zostać wypełnione fugą. 

Fugi. Jak prosta jest konserwacja fug?

Fuga jest zaprojektowana tak, aby przetrwać wiele lat i często wymaga jedynie czyszczenia. Utrzymanie czystej fugi pomoże odeprzeć pleśń, przebarwienia i jej pękanie. Regularne zamiatanie jest konieczne w celu usunięcia brudu i innych drobnych cząstek, które mogłyby utknąć w fudze między płytkami podłogowymi lub kamieniami. Płytki prysznicowe i backsplash należy utrzymywać w czystości i wycierać. Aby uniknąć rozwoju pleśni lub dalszych uszkodzeń, wszelkie pęknięcia lub połamane elementy należy naprawić tak szybko, jak to możliwe.

Utrzymanie czystej fugi

Delikatne czyszczenie fug w kuchni powinieneś przeprowadzać pod koniec każdego dnia. Raz na miesiąc zalecamy wyczyścić fugi specjalistycznym środkiem do czyszczenia fug o nazwie Betolix-Fuga. Jest to innowacyjny preparat, który z łatwością wyciąga wszelki brud, nie uszkadzając przy tym samej fugi.

Co do fug pod prysznicem to przynajmniej raz w tygodniu powinieneś usunąć z niego jasnobrązowy nalot. Zrób to, używając gąbki i delikatnego detergentu. Może to być także soda. Realistycznie fugi w łazience powinieneś czyścić dwa razy w miesiącu. Wybrany przez Ciebie środek czyszczący pod prysznic bez szorowania dobrze sprawdzi się do codziennego czyszczenia i może pomóc w uniknięciu gromadzenia się mydła, a także uciążliwej pleśni. Ponieważ spryskanie i spłukanie płytek prysznicowych może zająć tylko kilka minut, codzienna profilaktyka pozwoli Ci zaoszczędzić czas, gdy trzeba, który byś stracił podczas generalnego czyszczenia.

Dokładne czyszczenie fug

Do dokładnego wyczyszczenia fug będziesz potrzebował szczotki do szorowania lub szczoteczki do zębów. Przyda Ci się także łagodny środek czyszczący. Zwłaszcza fugi pod prysznicem musisz dokładnie wyszorować, ponieważ nawet użycie zapobiegawczych środków czyszczących nie zatrzyma całkowicie gromadzenia się osadu z mydła.

Mieszanie równych części ciepłej wody i octu do mycia i spryskiwanie nim fug i płytek to jedno z najlepszych domowych rozwiązań czyszczących. Pozostaw taką miksturę na chwilę, aby zmiękczyć wszelkie zabrudzenia, a następnie wyczyść je szczotką. Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie spryskaj zabrudzenie odrobiną nadtlenku wodoru, jeśli jest to bardzo trudne do usunięcia.

Jeśli nie chcesz się bawić w robienie własnych preparatów to po prostu kup płyn Betolix-Fuga i zmyj wszelki brud w kilka minut. 

fuga

Czy mogę samodzielnie zmienić fugę?

Oczywiście, że możesz, tylko upewnij się, że masz wszystkie niezbędne materiały przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Zaopatrz się w wiadro, ręczniki, płytki i oczywiście w fugę. 

Krok 1. Mieszać, czy nie?

Istnieją fugi gotowe do nałożenia, które nie wymagają specjalnego mieszania. Jednak jeśli zakupiłeś fugę, którą świat zna od dawna, to te porady Ci się przydadzą. Możesz także zerknąć na YouTube, gdzie istnieje wiele doskonałych filmów, które pokazują, jak wykonać różne rodzaje fugowania, wraz ze wskazówkami krok po kroku. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby mieć pewność, że fuga ma odpowiednią konsystencję i jest dobrze wymieszana, aby uzyskać jednolite zabarwienie. 

Krok 2. Test

Nałóż trochę zaprawy na mały obszar testowy, aby sprawdzić spójność i upewnić się, że tego właśnie oczekujesz po fudze, zanim przejdziesz dalej. Masz tylko ograniczoną sekcję do poprawienia, jeśli coś jest nie tak. Jeśli używasz fugi po raz pierwszy, może to również dać ci szansę na przeprowadzenie szerszego ćwiczenia.

Krok 3: Ostateczne nakładanie fugi

Zastosuj pozostałą zaprawę, gdy będziesz zadowolony z sekcji testowej. Rozprowadź zaprawę w szczelinach i wygładź za pomocą pacy. Upewnij się, że fuga jest ciasno upakowana i włożona głęboko w otwarte miejsca, aby zapobiec powstawaniu szczelin.

Krok 4. Sprzątanie 

Aby usunąć dodatkową fugę z płytek, użyj delikatnie zwilżonej gąbki. Aby wygładzić wszelkie nierówne miejsca i upewnić się, że zaprawa jest równa dookoła, dociśnij palec do gąbki i przesuń ją wzdłuż linii fugi. Po zakończeniu nakładania fugi wytrzyj pozostałą mgiełkę fugi, polerując płytkę suchą szmatką. Dobrze jest mieć pod ręką trochę zaprawy do naprawy, a jeśli żadna nie jest dostępna, zanotuj kolor i rodzaj do przyszłego użytku.

Jeśli nie możesz usunąć mgiełki cementowej z płytek, to koniecznie zakup płyn Betolix-BIO. Jest to delikatny preparat, który z łatwością usuwa pozostałości po fudze i zaschnięty cement.

Zaprawa regenerująca

Większość fug w końcu zacznie pękać lub odpryskiwać, nawet przy starannym czyszczeniu i konserwacji. Z tego powodu dobrze jest odłożyć lub zachować trochę fugi po zakończeniu projektu. Właściwie to czy stara fuga musi zostać usunięta, zależy od rodzaju uszkodzenia. Możesz łatwo ponownie fugować obszar, jeśli występuje niewielki odprysk. Jeśli pęknięty obszar był mokry, sprawdź, czy całkowicie wysechł i czy pod aktualnie zainstalowaną fugę i płytkę nie dostała się wilgoć ani pleśń. Naprawy na małą skalę wykonane natychmiast po ich wystąpieniu mogą zapobiec znacznemu rozwojowi pleśni lub uszkodzeniom w przyszłości.

Fuga i projekt

Projektowanie idealnego obszaru wymaga starannego rozważenia koloru, kształtu i wzoru płytki. Najlepsze rezerwujemy na koniec, jeśli chodzi o komponent, który ujednolica ogólny projekt, a tym komponentem jest zaprawa.

Ogólnie rzecz biorąc, fuga to substancja, która jest umieszczana między spoinami płytek po montażu i składa się z wody, cementu i innych środków wiążących.

Najważniejszą funkcją fug jest zapobieganie dostawania się brudu i wilgoci między i pod płytki. Bez fugi podłoga nie mogłaby być jednolita. 

Oprócz zalet technicznych zaprawa może całkowicie zmienić wygląd płytek dzięki szerokiej gamie opcji kolorystycznych. Czytaj dalej, ponieważ omawiamy poniżej ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej fugi do swojego projektu.

Rodzaje fug

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zaprawa znacznie się rozwinęła dzięki technologii, która obecnie umożliwia szeroką gamę rodzajów zapraw odpowiednich do niemal każdego zastosowania. Najpopularniejszymi rodzajami fug dostępnych obecnie na rynku są fugi epoksydowe, piaskowane i nieszlifowane.

Ze względu na swoją odporność na kurczenie się i pękanie, spoiny szlifowane są stosowane do spoin o średnicy 1/8 cala lub większych, zapewniając wyższy poziom trwałości w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Nieszlifowana fuga ma gładką teksturę, która przylega do małych spoin i najlepiej nadaje się do spoin złącza o szerokości 3mm lub mniejszej. Wreszcie, ze względu na swoją nieporowatość, fugi epoksydowe są często stosowane w miejscach, w których płytka może być narażona na działanie silnych środków czyszczących, kwasów lub olejów.

Rozmiary

W zależności od rodzaju materiału, miejsca instalacji, podłoża w pomieszczeniu i formatu płytki, instalator płytek powinien zaproponować rozmiar szczeliny na fugę.

Ciaśniejsze spoiny zapewniają czystszy, bardziej opływowy wygląd, a jednocześnie bardziej podkreślają różnice między poszczególnymi płytkami. Większa spoina fugi poprawia kontrast między kawałkami płytek, jednocześnie dopasowując się do nieregularnych krawędzi i zapobiegając powstawaniu warg.

Instalatorzy powinni stosować tę samą fugę między arkuszami, aby zachować jednolitość projektu, ponieważ spoina fugi dla arkuszy mozaiki jest zwykle z góry określona przez odległość między wiórami mozaiki.

Kolor i kontrast

Chociaż rozmiar i forma twoich płytek mają kluczowe znaczenie dla ogólnego projektu, kolor twojej fugi może również wpłynąć na stopień skomplikowania projektu w każdym pomieszczeniu, dając dramatyczne efekty lub bardziej konwencjonalny wygląd.

Kontrastująca fuga sprawi, że każda pojedyncza płytka będzie się bardziej wyróżniać, aby podkreślić kształt bardziej charakterystycznych płytek, takich jak sześciokąty, i nadać wyrazistości podłogom i ścianom. Aby uzyskać bardziej opływową i minimalistyczną estetykę, w przypadku typowych wzorów marmurowych zaleca się fugę, która pasuje do lica płytki.

Jaskrawe fugi, takie jak różowy, niebieski, pomarańczowy lub zielony, same kradną show i są często wybierane jako kontrast ze zwykłymi białymi płytkami lub w celu zwrócenia uwagi na charakterystyczne wzory.

fuga w łazience

Czy można ponownie nałożyć fugę na fugę? 

Bez względu na to, jak dokładnie jest uszczelniona, fuga na bazie cementu może z czasem zacząć się rozkładać, ponieważ jest porowata i łatwo zbiera płyny i inne zanieczyszczenia, które mogą jej zaszkodzić. Kiedy dojdzie do uszkodzenia fugi to możesz ją na nowo wypełnić. Możesz nałożyć nową fugę na starą. Więcej piszemy o tym w tym artykule.

Ponowne fugowanie?

W porównaniu z zaprawą wykonaną z cementu zaprawa epoksydowa jest lepsza i może trwać dłużej. Niektóre zaprawy epoksydowe nie wymagają nawet uszczelnienia. Jednak bywa tak, że niektórzy ludzie woleliby zmienić kolor fugi. Innym powodem, dla którego może być konieczne ponowne wykonanie fugowania na powierzchni płytek, są pęknięcia, plamy lub pleśń. Związane z wiekiem zużycie, kruszenie i przebarwienia to dodatkowe wskazania, że ​​fuga wymaga naprawy.

Jak usunąć stare fugi?

Istotnym elementem układania płytek jest fuga. Wysokiej jakości fuga, która została odpowiednio uszczelniona, powinna w idealnym przypadku wytrzymać bardzo długo, zanim będzie trzeba ją usunąć. Jeśli jednak zdecydowałeś się usunąć fugi, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników.

Być może fuga w domu, który kupiłeś, jest przestarzała i niszczeje. Dzieje się tak, ponieważ zaprawa na bazie cementu jest często używana bez odpowiedniego uszczelnienia, co ostatecznie powoduje rozkład produktu. To tylko jeden z powodów, dla których właściciele nieruchomości mogą zdecydować się na wymianę zużytej fugi. Oto jak usunąć starą zaprawę.

Usuwanie starej fugi i jej wymiana może być trudnym i czasochłonnym zadaniem. Zasadniczo istnieją dwie metody usuwania starej fugi. Trójkątne narzędzie do usuwania fug może być używane do ręcznego usuwania fug w staromodny sposób lub można użyć elektronarzędzia (wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne z nasadką do usuwania fug). Dodatkowo należy stosować ochronę oczu, aby zapobiec przedostawaniu się odłamków fugi do nich. Jeśli używasz elektronarzędzia, powinieneś rozważyć noszenie słuchawek dla ochrony słuchu.

Jak usunąć starą fugę

Wzdłuż fugi, którą będziesz usuwać, poprowadź taśmę ochronną wzdłuż granic płytki. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z usuwaniem fug, ma to kluczowe znaczenie. Aby zapobiec uderzaniu płytek i ich łamaniu, użyj taśmy klejącej jako bariery. Po zabezpieczeniu obszaru taśmą rozpocznij usuwanie fugi za pomocą preferowanego narzędzia.

Zacznij od usunięcia małych części fugi. Unikaj kierowania narzędzia do usuwania fug bezpośrednio na krawędzie płytki, jeśli usuwasz ją ręcznie. Zawsze używaj najniższego ustawienia elektronarzędzia do wykonania zadania. Podkręcenie go w celu szybszego wykonania zadania może być kuszące, ale grozi to utratą kontroli i rozbiciem płytek. Stare fugi mogą być trudne do szybkiego usunięcia. Podczas pracy staraj się odkurzyć jak najwięcej pyłu z zaprawy, pracując jednocześnie z dwiema lub trzema płytkami.

Ile przestarzałej fugi należy usunąć?

Wybierz jeden kierunek i staraj się pracować w tym samym kierunku przez cały projekt, sprawdzając postępy na bieżąco. Usuwaj fugę w małej ilości, małymi krokami. 

Użyj narzędzia ręcznego i umieść krawędź równo z pionową płytką w jednej linii z usuwaną fugą, jeśli usuwasz fugę z płytki prysznicowej, która znajduje się w pobliżu skrzyżowań. Po prostu wystukaj ją powoli. 

Zostaw to profesjonalistom

Tak, możesz spróbować zrobić to sam, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale jeśli projekt nie wypadnie dobrze, może cię to kosztować jeszcze więcej. Wiele osób uważa, że to ma sens, aby zatrudnić ekspertów od renowacji twardych powierzchni, aby poradzili sobie z tym zadaniem. Usuwanie starej fugi to pracochłonna operacja, która wymaga dokładności i szczególnej dbałości o szczegóły. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz w końcu złamać płytki, co wymaga wymiany czegoś więcej niż tylko fugi. Często zdarza się, że kafelki projektu nie są już dostępne, co wymaga częściowego lub całkowitego przerobienia łazienki, czy też kuchni. 

Płytka musi mieć również fugę, aby zachować swoją integralność. Aby zapobiec odpryskiwaniu lub innym uszkodzeniom, fuga służy do wypełnienia przestrzeni między płytkami i zachowania prostych krawędzi. Ponowne fugowanie płytki jest wymagane po usunięciu starej fugi, ponieważ fuga zatrzymuje również przenikanie wody pod płytki.

Szukasz innowacyjnych preparatów do usuwania zaschniętego betonu, lub środków do czyszczenia i impregnacji kostki brukowej? Znajdziesz je tu