BETOLIX-W – Płyn do usuwania wykwitów z wapienia

Płyn do usuwania wykwitów z wapienia BETOLIX-W jest bardzo delikatny nie tylko dla wapienia, ale także dla kamienia, kostki brukowej, betonu, a jednocześnie bardzo skuteczny w usuwaniu wykwitów z tych powierzchni. Środek wystarczy wylać, czy też nanieść za pomocą butelki ze spryskiwaczem i odczekać od 5 do 10 minut. Na końcu rozpuszczone sole, wykwity należy zmyć dużą ilością wody.

Płyn do usuwania wykwitów
BETOLIX-W płyn do usuwania wykwitów

Płyn do usuwania wykwitów z wapienia. Wykwity: co to jest?

Na powierzchni wapienia pojawia się biały krystaliczny osad zwany wykwitami.
Większość soli tworzących te nieatrakcyjne osady to sole rozpuszczalne w wodzie, które mogą pochodzić z różnych źródeł.

Woda jest niezbędna do wykwitów, ponieważ rozpuszcza i przenosi sole. Muszą istnieć ścieżki przepływu wody, aby sole mogły zostać przeniesione na powierzchnię. Wodzie będzie trudniej przenosić sole na powierzchnię wapienia, który jest grubszy. Z drugiej strony, sole są łatwiej przenoszone i osadzane, im bardziej porowata jest powierzchnia.

Wykwity można skutecznie usunąć z wapienia różnymi technikami

Co najważniejsze, ponieważ wapień jest wrażliwy na kwasy, należy zawsze najpierw przetestować produkty w dyskretnym miejscu i wybrać rozwiązania, które nie zaszkodzą kamieniowi.

Kiedy wykwity są bardzo młode, można je oczyścić za pomocą ściernej podkładki nylonowej i niektórych niekwasowych roztworów czyszczących; ale gdy stanie się nieuleczalny, jego usunięcie może być dość trudne. Wykwity będą wymagały specjalistycznych narzędzi i technik usuwania w bardziej zaawansowanych fazach.

Stosując długotrwały, penetrujący uszczelniacz, który znacznie zmniejsza wchłanianie wody, należy ponownie uszczelnić kamień wapienny po zakończeniu usuwania i całkowitym wyschnięciu powierzchni.

Wykwity można wyeliminować, ale są one oznaką innego schorzenia, którym należy się zająć, aby problem nie pojawiał się ponownie. Między innymi wiązanie, hydroizolacja i uszczelnianie mogą zmniejszyć ilość wody przedostającej się do systemu płytek. W przypadku braku wody wykwity nie mogą się tworzyć.

Zmniejszanie ilości wody wpływającej do systemu płytek i kierowanie wszelkiej wody, która dostanie się do wyznaczonego wylotu, to dwie główne strategie minimalizacji wykwitów.

Uszczelniając powierzchnię penetrującym impregnatem, można zapobiec przedostawaniu się wody do wapienia i umożliwić ucieczkę uwięzionej pary. Wykwity mogą również pozostać na powierzchni niezapieczętowanego kamienia wapiennego po jego wchłonięciu wilgoci i odparowaniu.

Unikaj stosowania miejscowych powłok zatykających pory. Gdy są mokre, mogą zatrzymywać wodę wewnątrz materiału, przez co powierzchnia staje się niebezpiecznie śliska.

Płyn do usuwania wykwitów z wapienia. Woda zawierająca sól

Kiedy woda zawierająca sól dotrze do wapiennej powierzchni konstrukcji, wyparuje i pozostawi po sobie sole. Niska wilgotność może powodować odparowanie wody, zanim dotrze do powierzchni konstrukcji, ukrywając nagromadzoną sól pod powierzchnią. Wysoka wilgotność zwiększa szansę na zauważalny wzrost, ponieważ spowalnia parowanie wody.

Wykwity mogą wystąpić tylko wtedy, gdy spełnione są dwa wymagania.
– Występuje duży zapas soli rozpuszczalnych w wodzie.
– Sole wydostają się na powierzchnię pod wpływem wody przepływającej przez substancję. Po odparowaniu wody pozostaje biały proszek lub wykwity.

Niektóre materiały nawierzchniowe mogą być bardziej porowate i sprzyjać przepływowi wody, co zwiększa prawdopodobieństwo wykwitów.
W niektórych partiach mogą zawierać więcej soli rozpuszczalnych w wodzie.

Woda zawierająca sól po dotarciu do wapiennej powierzchni konstrukcji odparowuje i osadza sole. Gdy wilgotność jest niska, woda może wyparować przed dotarciem do powierzchni konstrukcji, pozostawiając niewidoczny osad soli pod powierzchnią. Gdy wilgotność jest wysoka, parowanie wody jest wolniejsze, co zapewnia większe możliwości widocznego wzrostu.

Aby wystąpiły wykwity:
– Musi wystąpić źródło soli rozpuszczalnych w wodzie.
– Woda przepływająca przez materiał przenosi sole na powierzchnię. Woda odparowuje i pozostawia biały proszek (wykwity).

Niektóre produkty do nawierzchni są bardziej podatne na wykwity, ponieważ:
– Mogą być bardziej przepuszczalne i mogą ułatwiać podróżowanie wodzie.
– W niektórych partiach wykwity mogą mieć wyższą zawartość soli rozpuszczalnych w wodzie.

Płyn do usuwania wykwitów
BETOLIX-W środek do usuwania wykwitów

Dodatkowe wsparcie

Umów się na spotkanie z kompetentną i dobrze wyposażoną profesjonalną firmą, która zajmuje się konserwacją podłóg kamiennych, aby mieć pewność, że powierzchnie wapienne wyglądają dokładnie tak, jak chcesz.

Najlepsze środki do czyszczenia płytek, fug, kamienia, kostki brukowej znajdziesz na naszej stronie głównej betolix.pl.

W naszym sklepie online znajdziesz także impregnaty do betonu BETOLIX-I i BETOLIX-IK. Jeśli potrzebujesz czyszczenia lub renowacji wapienia, lub jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wapienia, śmiało dzwoń do nas!

 

BETOLIX-W po prawej efekt czyszczenia