Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi są znaczne, oto przewodnik po fugach, który pomoże Ci dokonać wyboru. Zaprawa cementowa najprawdopodobniej była przedstawiana jako standard branżowy, gdy po raz pierwszy uczyłeś się układania płytek. Jednak coraz więcej glazurników używa zaprawy epoksydowej do uszczelniania płytek wewnętrznych i zewnętrznych. Ludzie zajmujący się remontem, od majstra po architekta wnętrz mogą wybierać spośród różnych rodzajów fug, w tym fug epoksydowych, ale co odróżnia żywicę epoksydową od cementu?

W 2018 roku te słynne płytki ceramiczne wykorzystano w konstrukcjach budowlanych na powierzchni prawie trzech miliardów stóp kwadratowych. Przez najdłuższy okres glazurnicy często używali fug cementowych do łączenia płytek ceramicznych.

Mimo że zaprawa cementowa jest fantastyczna, to wiele osób rozważa zakup innego rodzaju fugi ze względu na cenę. Dodatkowo nie sprawdza się w przestrzeniach takich jak zewnętrzne tarasy czy pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu dziennego. Ale jaka inna opcja fugowania jest lepsza i łatwo dostępna? Z tego przewodnika dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Istnieją cztery główne rodzaje zapraw. Oto one:

1. FUGA ZE SZLIFOWANIEM

Istnieją dwie odmiany fug cementowych: szlifowane i nieszlifowane. Zaprawa piaskowa, jak sama nazwa wskazuje, to zaprawa, do której dodano piasek. W przypadku fug o grubości większej niż 3 mm ten rodzaj fugi jest korzystny. Zaprawa nadaje spoinom dodatkową wytrzymałość, ponieważ piasek jest częścią kompozycji.

Powszechną cechą płytek kamiennych i ceramicznych są duże fugi. Konstrukcja, w której zaprawa została przeszlifowana, jest bardziej odporna na niszczenie. Tej właściwości można przypisać trwałość konstrukcji. Niestety przeszlifowana fuga jest bardzo chłonna i przyciąga brud. Dlatego zaleca się uszczelnienie fugi zaraz po jej nałożeniu. Jeśli jednak masz taką fugę i nie nałożyłeś/łaś na nią impregnatu to możesz ją wyczyścić, szybko i skutecznie profesjonalnym płynem do czyszczenia fug BETOLIX-F.

2. FUGA NIESZLIFOWANA

Składnikami nieszlifowanej zaprawy są cement, woda i cząstki inne niż piasek. Wykorzystują go spoiny fugowe o grubości mniejszej niż 3 mm. Kurczy się po umieszczeniu w większych spoinach i jest raczej słaby ze względu na brak cząstek ściernych. Linie fugi stają się widoczne, gdy się kurczy.

Nieszlifowana fuga zdziała cuda z płytkami ceramicznymi i marmurowymi, a także ścianami i podłogami łazienek. Tego rodzaju fuga dobrze komponuje się z kamieniami naturalnymi.

3. FURA FURANOWA

Zaprawa furanowa jest odporna na plamy, zużycie i zarysowania, ponieważ składa się z polimerów alkoholu furfurylowego. Nadaje się do konstrukcji przemysłowych i ma wiele podobieństw z zaprawą epoksydową.

Należy pamiętać, że mieszanina nie zawiera wody, ponieważ używany jest alkohol. Ponieważ zaprawa furanowa ma wysoką odporność chemiczną, dobrze sprawdza się w miejscach, w których stosuje się chemikalia.

4. FUGA EPOKSYDOWA

Nasza ulubiona fuga! Popularna mieszanka zapraw zwana żywicą epoksydową składa się z utwardzacza i żywic epoksydowych, które nadają zaprawie wytrzymałość i trwałość.

Z biegiem lat żywica epoksydowa stała się preferowanym materiałem w konstrukcjach przemysłowych. Obecnie ludzie lubią jej używać w swoich domach, między innymi do wzmacniania kaflowych kominków, kuchni i łazienek.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. CEL WYBORU FUGI EPOKSYDOWEJ

Te pięć czynników pomoże Ci w zakupie fugi epoksydowej:

1. Nazywają to SMART PROOF

Chociaż stwierdzenie, że jest ona odporna na bomby, może być naciągane, żywica epoksydowa jest znana z tego, że jest mocniejsza niż stosowane płytki. Jej skład skutkuje zwiększoną wytrzymałością i wszechstronnością. Z tego powodu jest to idealna fuga do obszarów o intensywnym użytkowaniu wewnątrz i na zewnątrz.

W domach salon i przedpokój są w ciągu dnia częściej wykorzystywane niż sypialnia. Szpitale, restauracje i centra handlowe to przykłady lokalizacji zewnętrznych o dużym natężeniu ruchu. Bomby, nie jestem pewien, ale ta zaprawa nie rozbije się ani nie pęknie pod dużymi maszynami, czy też zmasowanym atakiem miliona stóp dziennie.

2. NIE JEST POROWATA

Nieporowaty charakter zaprawy epoksydowej odpowiada za większość jej godnych uwagi właściwości. Gdy zaprawa jest nieporowata, nie może przenikać przez ciecze ani inne substancje, takie jak powietrze. Staje się odporna na plamy, ponieważ odpycha inne materiały.

Dzięki temu idealnie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki, magazyny chemiczne, takie jak laboratoria, i powierzchni podatnych na plamy. Stosując zaprawę epoksydową, nie musisz się martwić o to, z jakimi materiałami będziesz pracować w domu lub miejscu pracy.

3. PO APLIKACJI NIE JEST WYMAGANE USZCZELNIANIE

Ponieważ fuga epoksydowa jest nieprzepuszczalna dla innych substancji i utwardza ​​się szybciej niż fuga cementowa, nie trzeba martwić się o uszczelnianie powierzchni. Starannie nałożona i starannie oczyszczona fuga będzie dobrze działać przez wiele lat.

4. NIE ZMIENIA KOLORU

Nie ma nic gorszego niż struktura, której kolor zmienia się co tydzień. Składniki szamponu mogą odbarwić zaczyn cementowy, jeśli się rozleje i zabrudzi.

Fuga może również odbarwić się w kontakcie z olejem, płynem do mycia naczyń, barwnikiem spożywczym i innymi podobnymi materiałami. Materiały te zwykle znajdują się w kuchni.

5. ZMIANA KOLORU

Istnieje wiele odcieni dostępnych w fugach epoksydowych. Dzięki temu możesz wybrać preferowany kolor i zachować go przez cały okres utrzymywania fugi na podłodze, czy też ścianie bez ryzyka, że fuga straci kolor.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. FUGA CEMENTOWA VS. EPOKSYD

Jeśli zaczynasz wątpić w wybór pierwotnej zaprawy cementowej, oto kilka dodatkowych argumentów przemawiających za użyciem zaprawy epoksydowej zamiast cementu:

Chociaż żywica epoksydowa nie kurczy się, nie pęka ani nie kruszy się z biegiem czasu, zaprawa cementowa robi to wraz ze starzeniem się.
Ponieważ zaprawa cementowa jest zbyt lekka dla środowisk o dużym natężeniu ruchu, wytrzymałość żywicy epoksydowej będzie przydatna podczas pracy w budynku komercyjnym.

Należy pamiętać, że zaprawa cementowa jest niezwykle porowata, co oznacza, że ​​nie mogą przez nią wniknąć żadne płyny, plamy ani chemikalia. Kiedy zaprawa cementowa wchodzi w kontakt z tymi różnymi materiałami, może szybciej się kurczyć lub rozpadać. Będąc nieporowatym, żywica epoksydowa pozwala uniknąć tego rodzaju reakcji.

Zaprawa cementowa jest trudniejsza do czyszczenia, ponieważ łatwo ulega zabrudzeniu. Za pomocą jednej przetarcia można usunąć plamy z fug epoksydowych. Istnieje jednak płyn do czyszczenia fug, który z łatwością wyczyści zarówno fugi epoksydowe, jak i cementowe, a jest nim płyn BETOLIX-F.

Czy podoba Ci się kolor zaczynu cementowego? To nie potrwa długo, niestety. Niektóre chemikalia powodują odbarwienie zaprawy, co pogarsza piękno Twojej pracy. Po raz kolejny epoksyd zapobiega reakcjom chemicznym i innym powiązanym procesom. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wybranym kolorem przez całą wieczność.

Z tej listy jasno wynika, że ​​użycie zaprawy epoksydowej znacznie różni się od użycia zaprawy cementowej. Fuga epoksydowa jest najlepszą opcją, chyba że prowadzisz firmę zajmującą się częstymi konserwacjami. Ale epoksyd ma również wady tak jak wszystko na tym świecie.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. PRZEWODNIK APLIKACJI FUGI EPOKSYDOWEJ

Montaż fugi epoksydowej to spore wyzwanie.

Po aktywacji potrzeba minuty, aby fuga się zestaliła. Masz zatem dwie możliwości. Jedną z opcji jest użycie części tej zaprawy, podzielenie jej i schłodzenie części, której obecnie nie używasz. Po drugie, ilość wymagana dla części, nad którą pracujesz, jest jedyną, którą możesz aktywować.

Należy pamiętać, że fuga szybko twardnieje, więc jeśli zdecydujesz się aktywować ją w kawałkach, zastosuj ją szybko. Jak zwykle, po nałożeniu fugi należy ją usunąć, zanim zastygnie na płytce. Pracujcie w parach, aby szybko nałożyć fugę i usunąć jej nadmiar z płytki.

Najważniejszą techniką jest organizowanie struktury w łatwe do zarządzania fragmenty. Dodatkowo kombinacja jest dość ciężka, więc rozłożenie jej będzie wymagało sporo siły. Utwórz tyle części, ile możesz, w oparciu o to, ile możesz zarządzać na raz.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. Największą zaletą żywicy epoksydowej jest:

Każdy zgodzi się, że proces aplikacyjny może być nieco stresujący, szczególnie w przypadku projektów typu „zrób to sam”. W rezultacie kolejną poważną wadą są zasady stosowania. Jeśli jednak chcesz współpracować z doświadczonymi glazurnikami, pojawi się kwestia ceny.

Zaprawa epoksydowa jest często stosowana przez glazurników w środowiskach przemysłowych, szpitalach, laboratoriach, restauracjach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu. Projekty te mają ponadprzeciętny budżet. Koszty mogą doprowadzić Cię do szaleństwa, jeśli po prostu konstruujesz podstawowy panel tylny w swojej kuchni.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ZASTOSOWANIA I FUGI

Wybierając zaprawę do swojego projektu, weź pod uwagę, rozmiar złącza. W przypadku dużych spoin fuga musi być grubsza i odwrotnie.

Nakładanie fugi może wydawać się proste. Ale jeśli nie masz dużego doświadczenia, możesz uszkodzić płytki.

Z tego powodu radzimy zatrudnić wykwalifikowanych glazurników, którzy wykonają to zadanie za Ciebie. Specjalista może również udzielić Ci zaleceń dotyczących najbardziej opłacalnej i wydajnej zaprawy.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi. Czym czyścić fugi?

Jeśli już położyłeś fugi w łazience, czy też kuchni, to wcześniej czy później będziesz musiał jej wyczyścić. Do tego zadania warto wybrać innowacyjny, profesjonalny środek do czyszczenia fug o nazwie BETOLIX-F. Znajdziesz go w naszym pod tym linkiem.

Różnice między fugami cementowymi a fugami epoksydowymi
Betolix-F innowacyjny preparat do czyszczenia fug