Wszystko o fugach

My wiemy wszystko o fugach, specjalizujemy się w produkcji płynów do czyszczenia fug.

Podczas tworzenia idealnej przestrzeni kluczowy jest wybór koloru, kształtu i ułożenia płytek. Ale to, co najlepsze, jeśli chodzi o element dopełniający wygląd, zostawiamy na koniec, a tym elementem jest fuga.

Ogólnie rzecz biorąc, zaprawa jest substancją zmieszaną z cementem, wodą i dodatkowymi środkami wiążącymi i umieszczaną pomiędzy złączami płytek po ich montażu. Fuga jest kluczowym elementem procesu montażu płytek, ponieważ zapobiega przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń pomiędzy i pod płytkami, a jednocześnie wiąże płytki ze sobą.

Oprócz zalet technicznych fuga może zmienić wygląd projektu płytek dzięki różnorodności kolorów. Kontynuuj czytanie, ponieważ omawiamy ważne rzeczy, o których należy pomyśleć przy wyborze idealnej zaprawy do swojego projektu.

Wszystko o fugach. Rodzaje fug

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił znaczny postęp w technologii zapraw, w wyniku czego powstała szeroka gama rodzajów zapraw odpowiednich do niemal każdego zastosowania. Obecnie najczęściej dostępne są trzy formy fug: epoksydowe, piaskowane i nieszlifowane.

Ponieważ szlifowane fugi są odporne na kurczenie się i pękanie, stosuje się je do spoin o średnicy 3 mm lub większej. Pozwala to na wyższy poziom trwałości w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Szlifowana fuga ma gładką teksturę, która przylega do wąskich spoin, co czyni ją idealną do mniejszych fug o szerokości 3 mm lub mniejszej. Wreszcie, ponieważ fugi epoksydowe są nieporowate, często stosuje się je w obszarach, w których płytka może mieć kontakt ze ściernymi środkami czyszczącymi, kwasami lub olejami.

Postęp technologiczny w nauce umożliwił stworzenie wysokowydajnych zapraw, które w swojej kategorii wynoszą wszystko, co zostało wymienione powyżej, na nowy poziom. Fuga BETOLIX-EPO, to wstępnie wymieszana zaprawa, która zapewnia wyjątkową wytrzymałość zaprawy epoksydowej i nie wymaga stosowania żywic epoksydowych. Fuga BETOLIX-CEM to szybko utwardzająca się zaprawa cementowa, która nie wymaga uszczelniaczy, ma doskonałą odporność na plamy, nie wytwarza lotnych związków organicznych i może być wystawiona na działanie ruchu pieszego już po czterech godzinach.

Wszystko o fugach. Rozmiary fug

Przy sugestiach dotyczących rozmiaru należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, obszar, w którym jest on instalowany, podłoże pomieszczenia i format płytki.

Ciaśniejsze fugi podkreślają większą różnorodność pomiędzy płytkami i sprawiają wrażenie czystszych i bardziej opływowych. Oprócz zapobiegania powstawaniu warg i niwelowania nierównych krawędzi większa fuga sprawia, że ​​fragmenty płytek wydają się kontrastowe.

W przypadku arkuszy mozaiki połączenie zaprawy jest prawie zawsze określone z góry na podstawie odległości między kawałkami mozaiki; dlatego też, aby zachować spójność projektu, instalatorzy powinni zastosować to samo złącze pomiędzy arkuszami.

Wszystko o fugach. Kolor i kontrast fug

Chociaż rozmiar i forma płytki odgrywają znaczącą rolę w ogólnym projekcie, kolor fugi może mieć wpływ na złożoność projektu każdej przestrzeni, tworząc dramatyczne efekty lub bardziej konwencjonalny wygląd.

Uderzająca kontrastowa fuga zwróci uwagę na wyraziste kształty bardziej nietypowych płytek, takich jak sześciokąty, i zrobi wrażenie na ścianach i podłogach. W przypadku klasycznego wyglądu marmuru zaleca się wybranie fugi pasującej do lica płytki, aby uzyskać bardziej minimalistyczny i czysty efekt.

Utrzymywanie fug w czystości

Wszystko o fugach
Betolix-F – Innowacyjny środek do czyszczenia fug, który nie wymaga szorowania!

Chociaż brud i zanieczyszczenia mogą łatwo gromadzić się w spoinach, regularne czyszczenie może pomóc w utrzymaniu pierwotnego wyglądu fugi przez wiele lat.

Ważne, abyś nie używał preparatów na bazie amoniaku, czy też agresywnych środków czyszczących. Płyn do czyszczenia fug powinien być bardzo delikatny, a jednocześnie bardzo skuteczny. Takim płynem jest środek do czyszczenia fug o nazwie BETOLIX-F znajdziesz go pod tym linkiem.

WSKAZÓWKI dotyczące czyszczenia fug środkiem BETOLIX-F:

  • Wytrzyj gorącą wodą: użyj gorącej wody, aby oczyścić fugi i usunąć wszelkie zanieczyszczenia i brud. Usuń wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia poprzez zamiatanie.
  • Zastosowanie środka do czyszczenia fug: Natychmiast nałóż środek do czyszczenia fug na fugi. Pozostaw go na dziesięć do piętnastu sekund. Po odczekaniu tego czasu zmyj zabrudzenie przy użyciu gąbki lub szmatki. Płyn BETOLIX-F nie wymaga szorowania.
  • Czyszczenie fug preparatem, który wymaga szorowania: Do czyszczenia fug użyj szczoteczki z miękkim włosiem (jak stara szczoteczka do zębów). Czyszczenie fug raz w miesiącu pomoże zapobiec uporczywym plamom.
  • Czyszczenie fug parą: Odradzamy używanie pary do tego, by wyczyścić fugi. Fuga ulega znacznemu zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, które wytwarza parownica.
  • Jeśli jednak decydujesz się na czyszczenie fug parą, to powinieneś zrobić to tak: Podczas korzystania z odkurzacza parowego niezwykle ważne jest skupienie się na jednym małym obszarze i bardzo dokładne usunięcie resztek brudnej wody, aby zapobiec jej przedostawaniu się z powrotem do fugi.