Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek

Oto najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Czysta fuga nie tylko wygląda lepiej, ale także zapobiega pojawieniu się niepożądanej pleśni.

Czy to nie dziwne, że jednym z najbrudniejszych miejsc w Twoim domu jest miejsce, do którego najczęściej chodzisz każdego dnia, aby się umyć – prysznic lub wanna? Fuga jest często stosowana w łazienkach, kuchniach i innych częściach domu do wypełniania szczelin między płytkami. Co więcej, te maleńkie, delikatne linie mogą szybko się zabrudzić, jeśli nie będziesz ostrożny.

Fuga służy do wzmacniania płytek i wypełniania przestrzeni między nimi. Jest to mieszanina cementu, piasku i innych składników. Fuga nie jest wodoodporna, nawet jeśli zatrzymuje przenikanie wody. Według nas fuga musi zostać uszczelniona, aby pozostała wodoodporna, ponieważ szczeliwa w końcu zużywają się i narażają materiał na pleśń, grzyb i przebarwienia. Jeśli fuga nie będzie regularnie czyszczona, na jej powierzchni pojawią się osady mydlane, pleśń i grzyb.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek
BETOLIX-F innowacyjny płyn do czyszczenia fug (bez konieczności szorowania)

Utrzymanie czystości fugi jest niezbędne, aby uniknąć niekorzystnego gromadzenia się bakterii. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby wyczyścić fugę w dowolnym pomieszczeniu w domu, opisano poniżej.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Zanim zaczniemy czyścić fugi

Przed rozpoczęciem czyszczenia fug upewnij się, że fuga jest w stanie wytrzymać działanie środka czyszczącego, którego planujesz użyć. Przed czyszczeniem całej powierzchni zaleca się przetestowanie małej części płytki. Zawsze zalecamy przetestowanie produktu, aby sprawdzić, czy w niepozornym miejscu nie wystąpi odbarwienie. Zachowaj ostrożność podczas pracy z kolorową fugą – stara fuga może również pęknąć w wyniku czyszczenia, co wskazuje na potrzebę ponownego fugowania.

Zanim wybierzesz jeden z naszych środków do czyszczenia fug, warto, abyś lekko przetarł, lub odkurzył fugi. Oczywiście na pierwszy rzut oka możesz nie zobaczyć żadnej różnicy, ale takie wstępne czyszczenie ma znaczenie dla skuteczności działania płynu do czyszczenia fug. Czasami na fudze mogą znajdować się tłuste plamy, które mogą być skuteczną barierą dla działania płynu, jeśli są dość grube. Warto takie plamy zmyć nawet ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak Twoje fugi mają standardowe zabrudzenia, które nie mają nic wspólnego ze smarami, to możesz od razu nanieść środek do czyszczenia fug.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Naturalny środek czyszczący do fug a środek na bazie kwasów

Użycie naturalnego środka czyszczącego, takiego jak BETOLIX-U, to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na oczyszczenie fug bez powodowania uszkodzeń otaczających płytek. Jednak w przypadku płynu BETOLIX-U może byc konieczne szorowanie zabrudzonych fug szczoteczką do zębów. Inaczej ma się rzecz w przypadku środka czyszczącego o nazwie BETOLIX-F, który nie wymaga szorowania.

Dostępnych jest wiele płytek o różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. Płytki mogą być ceramiczne, ale i mogą być z kamienia. Jeśli chodzi o wybór koloru fugi, ma on charakter czysto dekoracyjny i nie ma wpływu na wymagania dotyczące konserwacji lub czyszczenia. Ciemniejszy kolor może nie wytrzymać silniejszych środków czyszczących, ale nie pozwoli tak łatwo ujawnić przebarwień i pleśni. Oczywiście mowa o czysto wizualnym aspekcie, bo czy to na białej fudze, czy też na czarnej pleśń pojawi się w takim samym stopniu.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Czego potrzebujesz, by wyczyścić fugi przy użyciu płynu BETOLIX-U?:

  • Szczoteczka do fug lub szczoteczka do zębów z mocnym włosiem
  • Preparat BETOLIX-U
  • Pojemnik ze spryskiwaczem (spray)
Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek
BETOLIX-U Uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni i usuwania różnych zabrudzeń.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Krok 1 czyszczenia fugi:

Rozpocznij od delikatnego oczyszczenia fugi twardą szczoteczką do zębów lub szczoteczką do fug. Użyj płynu BETOLIX-U i pozostaw go na kilka minut, a następnie zmyj wilgotną gąbką lub szmatką. Zrób to na małej powierzchni.

Najlepszy sposób na czyszczenie fug i płytek. Krok 2 czyszczenia fugi:

Jeśli nie zauważyłeś na małej części fugi żadnych niepożądanych zjawisk to spryskaj płynem BETOLIX-U duże obszary przebarwionej, czy też zabrudzonej fugi. Poczekaj około 2-3 minuty, a następnie spłucz lub wytrzyj. Najpierw wykonaj test, ponieważ niektóre fugi mają zdolność tracenia kolorów. Aby usunąć naprawdę trudne plamy, użyj BETOLIX-F!

Krok 3 czyszczenia fugi:

Po pozostawieniu produktu na pięć minut wyczyść go i osusz powierzchnie poprzez odczekanie.

Uwaga: aby środek do czyszczenia fug miał większą moc wybielającą, rozważ zwiększenie czasu, obserwując cały czas, co się dzieje z zabrudzeniem. Uważaj na fugi o neutralnym kolorze.

Rady od profesjonalisty

Po oczyszczeniu fugi zalecamy jej ponowne uszczelnienie. Według nas co sześć miesięcy należy stosować uszczelniacze do fug. Powodem, dla którego tak wiele osób ma pleśń lub przebarwienia w fugach, jest to, że większość ludzi albo o tym nie wie, albo tego nie robi.