Renowacja i konserwacja betonu architektonicznego

Renowacja i konserwacja betonu architektonicznego. Normalnie gładkie powierzchnie betonowe są dość trwałe i odporne. Jednak nadal ważne jest zapewnienie regularnej pielęgnacji. W tym poście wyjaśniono, jakie środki można podjąć, aby na dłuższą metę zachować piękny beton odsłonięty i jakie środki można podjąć, jeśli wystąpią uszkodzenia.

Renowacja i konserwacja betonu architektonicznego. Pielęgnacja odsłoniętych powierzchni betonowych

Beton architektoniczny jest twardym materiałem, który jest zwykle bardzo odporny na uszkodzenia. Mimo to zaleca się regularną pielęgnację gładkich powierzchni betonowych.

Podczas stosowania betonu licowego na podłogach i schodach należy spodziewać się widocznego zużycia głównych ciągów komunikacyjnych z upływem czasu. Nie ma sposobu, aby uniknąć tego zużycia. Nie da się uniknąć zużycia odsłoniętych betonowych podłóg i schodów. Dlatego zużyte miejsca, nie są oznaką braku opieki, czy też nieprawidłowej pielęgnacji.

Ważne jest, aby stosowane środki pielęgnacyjne były odpowiednie do betonu architektonicznego. Istnieje kilka rodzajów wykończeń betonu, które nie nadają się do odsłoniętych powierzchni betonowych, ponieważ wiele z nich jest przeznaczonych głównie dla zwykłego betonu.

Renowacja i konserwacja betonu architektonicznego. Impregnowanie i powlekanie powierzchni betonu architektonicznego ogranicza czynności konserwacyjne.

Zawsze zaleca się uszczelnienie lub nałożenie powłoki ochronnej na beton architektoniczny, ponieważ odsłonięty beton jest wrażliwy na plamy. Taką powłoką ochronną dla betonu jest impregnat wysokiej jakości, taki jak BETOLIX-I.

Jeśli plamy nie zostaną natychmiast usunięte, mogą wniknąć w powierzchnię betonu i spowodować poważne zabrudzenia, których nie można usunąć.

Renowacja i konserwacja betonu architektonicznegoSprawdź nasz innowacyjny impregnat do betonu BETOLIX-I!

Naprawa i renowacja odsłoniętych powierzchni betonowych

Jeśli jednak odsłonięty beton jest uszkodzony lub przestarzały, zwykle można go w pewnym stopniu naprawić. Tylko drobne uszkodzenia można naprawić dość szybko i skutecznie, podczas gdy poważne obrażenia są zwykle najbardziej czasochłonne.

Poważne szkody wyrządzone przez profesjonalistów zajmujących się montażem betonu architektonicznego

Zwykle tylko doświadczona operacja może skutecznie i długoterminowo wyeliminować poważne uszkodzenia. Obejmują one:

  • Połamane krawędzie
  • Pudrowanie
  • Przebarwienia, wymyte spoiny szalunkowe i głębokie ubytki w betonie licowym spowodowane upadkiem narzędzi z dużej wysokości.

Doświadczone firmy, które zajmują się renowacją betonu architektonicznego, używają kolorowych pigmentów i specjalnych wypełniaczy. W ten sposób można również korygować błędy spowodowane niewłaściwą produkcją betonu architektonicznego.

Jeśli musisz przeprowadzić renowację betonu architektonicznego, to nie zalecam samodzielnej naprawy za pomocą szpachli do betonu, a już na pewno nie powinieneś tego robić, gdy zajmujesz się majsterkowaniem sporadycznie. W większości przypadków efekt wizualny jest jeszcze gorszy niż przed naprawą.

Aby wady betonu architektonicznego były niewidoczne, profesjonalne firmy stosują szpachle o różnej granulacji i różnymi technikami pracy.

Sprawdź także inne nasze artykuły: