Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Wydaje się, że beton jest jednym z trwałych materiałów budowlanych. Jednak ciągle powstają nowe zastosowania, które szybko pokazują, jak wrażliwy jest beton na różne wpływy. Wiele osób szybko ma duże problemy z czyszczeniem powierzchni betonu. Dlatego poniżej zebraliśmy przydatne informacje na temat czyszczenia betonu.

Beton jest bardziej delikatny niż wielu ludzi myśli.

Wydaje się, że betonu nie da się zniszczyć. Przykładem tego są stare bunkry, które zostały opuszczone przez państwo i często są przekształcane w pomieszczenia mieszkalne. Jednak to wrażenie jest błędne. Beton jest chemicznie wyjątkowo niestabilnym materiałem budowlanym. Z drugiej strony wysokie wymagania stawiane betonowi wymagają wszechstronnej wiedzy naprawczej, najpóźniej wtedy, gdy beton wymaga naprawy.

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Wiele elementów betonowych wymaga specjalnej konserwacji.

Dlatego właściwa pielęgnacja betonu jest kluczowa. Jednak konserwacja to nie tylko malowanie i pokrywanie betonu. Nawet przy wielu prostych zabrudzeniach nie należy przesadzać. W przeciwnym razie uszkodzenia mogą się szybko rozprzestrzeniać. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiej jakości powierzchni betonowych, takich jak:

 • Beton w zasięgu wzroku (ściany lub drobno wypolerowane podłogi betonowe)
 • Części mebli, takie jak blaty stołów i stojaki na lampy
 • Funkcjonalne meble (betonowe toaletki lub blaty kuchenne)

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Czyszczenie plam i przebarwień na powierzchni betonowej

Możliwe jest rozróżnienie zanieczyszczeń na podstawie ich różnych cech lub skutków:

 • Plamy z ciepła lub zimna
 • plamy oleju
 • plamy kwasu
 • Zanieczyszczenia roślin (mchy, porosty, itp.)
 • Plamy wapienne
 • Weź pod uwagę teksturę powierzchni betonu.

Poza tym ważna jest również struktura powierzchni betonu. Tu też jest wiele różnic:

 • szorstki beton
 • polerowany
 • piaskowany
 • wygładzany

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Beton z zimnymi punktami

Jednak szczególnie ważne jest, aby wybrany środek czyszczący, który będzie dokładnie dopasowany do powierzchni, jeśli chodzi o polerowane powierzchnie betonowe. Nie zaleca się usuwania plam z kamienia za pomocą środka do usuwania kamienia. W dłuższej perspektywie ucierpi tylko beton. Skrobanie to jedyna skuteczna opcja. Aby to zrobić, możesz użyć skrobaczki, która służy również do czyszczenia szklanych płyt ceramicznych.

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Usuwanie plam z miejsc, które są wystawione na działanie słońca

Jeśli powierzchnia betonowa jest nagrzana przez promienie słoneczne, to teoretycznie usuwania wszelkich plam powinno być łatwiejsze. Jeśli plama jest dość świeża, to faktycznie można próbować ją zeskrobać. Nie zalecamy używania wszelkich płynów na nagrzanym betonie, gdyż mogą one uszkodzić beton.

Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek wymienionych środków czyszczących. Nie da się w ten sposób usunąć plam z betonu. Zamiast tego zaleca się w tym przypadku stosowanie środków do czyszczenia kamienia dostępnych w sklepach specjalistycznych. Na przykład marmur powinno się czyścić delikatnymi środkami czyszczącymi, ponieważ ten naturalny kamień jest wyjątkowo wrażliwy na kwasy.

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami. Beton z plamami oleju

Plamy oleju dają możliwość dobrania odpowiedniego środka czyszczącego. Możliwe jest użycie płynu BETOLIX-B. Istnieją również detergenty, które oprócz środków powierzchniowo czynnych zawierają kwas fosforowy. Dozwolone jest jednak stosowanie tylko produktów, które mocno rozcieńczyły te kwasy. W zależności od jakości powierzchni stosowanie kwaśnych środków czyszczących może być odradzane. Zbyt wysokie stężenie niektórych kwasów, takich jak kwas solny, może nawet prowadzić do czerwonawo-brązowych przebarwień.

Czyszczenie betonu profesjonalnymi preparatami

Mech, porosty i glony na betonie

Mchy i porosty można również zwalczać produktami przeciw wykwitom, takimi jak płyn BETOLIX-M. Odpowiednie są także środki do czyszczenia kamienia naturalnego z siarczanem amonu. Środki do usuwania chwastów również zawierają tę substancję. Beton można czyścić różnymi środkami do czyszczenia kamienia naturalnego.

Wskazówki i sztuczki

Okresowo oferowane są również rozwiązania pełniące rolę impregnatów. Jeśli Twoja powierzchnia betonowa jest regularnie olejowana lub woskowana, musisz upewnić się, że używany środek czyszczący jest również kompatybilny z tymi impregnatami.

Sprawdź także inne nasze artykuły: