Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej nie należy do łatwych zadań. Czyszczenie rur kanalizacyjnych z betonu? Kiedy usłyszałem pierwszy raz o takim problemie, to zastanawiałem się, kto byłby takim idiotą, żeby wlać beton do kanału ściekowego. Niemniej jednak wydaje się, że praktyka ta nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Kilka razy w tygodniu odbieram telefon z zapytaniem, jak pozbyć się betonu z rury kanalizacyjnej. Jako przyczynę tak powstałego problemu najczęściej właściciele mieszkań, domów podają błąd, zaniedbanie majstra, który prowadził remont.

Beton przedostający się do kanalizacji potrafi tak zablokować odpływ, że czasami potrzebna jest wymiana rur. Jeśli z premedytacją będziesz wlewał beton do odpływu kanalizacyjnego to na pewno, w którymś momencie znajdziesz się w kałuży mętnej wody, ponieważ masa betonu w odpływie prysznica, umywalki, WC zablokowała rurę.

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej. Czy mogę wlewać beton to kanalizacji?

Absolutnie nie! Wbrew temu, co niektórzy mogą próbować ci wmówić, betonu nigdy nie należy wlewać do kanalizacji, ponieważ może łatwo zablokować, a nawet roztrzaskać domowe rury. Cząsteczki, które osiadły i stwardniały (szczególnie w suchych obszarach zakrętów i narożników przypominających rury) przylegają do ścian, co ogranicza przepływ i zatrzymuje wodę. Mogą z tego wynikać poważne przeszkody i wygórowane, drogie naprawy.

Wielu wykwalifikowanych rzemieślników i osób zajmujących się renowacją domów wydaje się wierzyć, że spłukanie odrobiny pyłu cementowego lub zaprawy kafelkowej do kanalizacji nie zaszkodzi. Ale z biegiem czasu może dojść do nagromadzenia, pozostawiając właściciela nieruchomości z bardzo trudnym problemem do rozwiązania.

Podczas stosowania samopoziomujących podłóg w wilgotnych miejscach pojawia się jeden powszechny problem. Nieumyślne upuszczenie dodatkowych zanieczyszczeń na podłogę lub kratki prysznicowe często powoduje z czasem zatykanie się rur.

Są też osoby, które są świadome, że wylewanie betonu do kanalizacji może uszkodzić rury, ale wierzą, że ujdzie im to na sucho, jeśli nikt nie będzie patrzył. Zanim pojawią się problemy, już dawno znikną, uniemożliwiając przedstawienie dowodu lub rekompensatę.

Mówiąc najprościej, ignorancja, obojętność lub całkowity brak szacunku są winne betonowi i materiałom budowlanym, które trafiają do kanalizacji.

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej. Metody usuwania betonu z rur kanalizacyjnych

Ale jeśli jest już za późno, a beton jest już w twoich kanałach lub odpływach prysznicowych, nie poddawaj się. Zanim zainwestujesz tysiące złotych w nowe rury, warto wypróbować jedną z poniższych technik usuwania, w zależności od stopnia zablokowania.

1. SPŁUKIWANIE:

Jeśli cement został niedawno (omyłkowo) wyrzucony do kanalizacji, wypłukanie go dużą ilością wody może być łatwym, ale skutecznym rozwiązaniem. Jeśli to zadziała, uważaj się za szczęściarza.

2. SPECJALISTYCZNE PŁYNY:

Jeśli jednak woda nie pomogła to będziesz musiał użyć specjalistycznego środka, który ma za zadanie rozpuścić zaschnięty beton. Taki środek to BETOLIX (koncentrat). Ten płyn ma właściwości penetrujące, co mocno ułatwia rozpuszczanie betonu. Większość płynów dostępnych na rynku usuwa beton tylko powierzchownie, co mocno wpływa na wydajność płynu. BETOLIX to najsilniejszy na rynku płyn, sprawdza się w wielu firmach budowlanych, wypożyczalniach sprzętu budowlanego, a także w firmach, które zajmują się sprzątaniem wyremontowanych pomieszczeń. Płyn BETOLIX kupisz w naszym sklepie online.

3. CZYSZCZENIE WYSOKOCIŚNIENIOWE I INSPEKCJA CCTV:

Warto sprawdzić przy użyciu specjalistycznej kamery CCTV, jakich rozmiarów jest bryła betonu, która utknęła w rurze. Następnie zaplanuj czyszczenie strumieniem strumieniowym pod wysokim ciśnieniem. Chociaż wypożyczenie sprzętu i próba samodzielnego wykonania zadania jest opcją, istnieją wady, takie jak ryzyko uszkodzenia narzędzia lub własnych rur, jeśli nie jest się dokładnie przeszkolonym w jego obsłudze. Wysokociśnieniowy sprzęt do strumienia wody, z którego korzystają eksperci, zwykle wymaga uznanego w kraju szkolenia opartego na kompetencjach. Duży strumień wody pod wysokim ciśnieniem ma siłę niezbędną do usunięcia betonu z odpływu, ale nie daje 100% gwarancji, że taki zabieg się uda.

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej

4. NARZĘDZIA ELEKTRONICZNE

Wszelkie narzędzia mechaniczne powinny być obsługiwane przez osoby, które się na tym znają. Inaczej ma się rzecz w przypadku profesjonalnych środków do czyszczenia odpływów, takich jak płyn BETOLIX.

Podobnie jak w przypadku blastera, próba wykonania zadania na własną rękę często nie jest korzystna ze względu na wysoki koszt wynajęcia siły roboczej, stratę czasu oraz możliwość uszkodzenia rur lub wynajętego sprzętu.

Po prostu rozdrobniony i wypłukany, wyschnięty beton można usunąć za pomocą świdra. Aby pozbyć się większych kawałków betonu, może być również wymagany miotacz strumieniowy. Musisz jednak upewnić się, że świder jest wystarczająco długi, aby dosięgnąć przeszkody. Po raz kolejny w tym przypadku może być konieczne użycie kamery CCTV.

W przypadku tej metody typowe problemy obejmują:

  • Jeśli rurociąg ma kilka zagięć, dotarcie do betonowej przeszkody za pomocą kamery CCTV może być niemożliwe
  • Próba rozbicia i usunięcia betonu powoduje uszkodzenie rury macierzystej.

5. BIODEGRADOWALNE PRODUKTY DO ZMIĘKCZANIA CEMENTU

Kilka dostępnych na rynku związków biodegradowalnych może zmiękczać beton i zaprawę. Istnieje nadzieja, że beton lub cement będą nadal wystarczająco miękkie, aby uniknąć ponownego stwardnienia w miarę przemieszczania się w dół systemu. Jednym z biodegradowalnych produktów jest BETOLIX-BIO, jednak działa on tylko na świeże i dość cienkie zabrudzenia betonowe.

6. KWAS

Chociaż kwas może rozpuszczać beton, może to być niezwykle niebezpieczna strategia, szczególnie dla osób nieprzeszkolonych w tej technice. Kwas celuje w wapień w cemencie, aby go rozbić, a beton jest mieszaniną cementu, żwiru, piasku i wody.

Stosowanie kwasu wiąże się z następującymi zagrożeniami:

Zaleca się, aby tę metodę stosowali wyłącznie specjaliści pracujący na zewnątrz, a stosowanie jakichkolwiek produktów kwasowych powinno odbywać się z najwyższą ostrożnością.

Najpierw musisz określić, z czego składa się cały system rur, ponieważ niektóre materiały rur, takie jak żeliwo sferoidalne lub beton, mogą zostać uszkodzone przez użycie kwasu.

Kwas nie jest panaceum. Chemikalia mogą usuwać blokady tylko na poziomie powierzchni. Oznacza to, że będziesz musiał wlewać go, aby usunąć znaczące przeszkody, odstawić, a następnie wyczyścić zmiękczoną masę (być może nawet zgarniając ją, jeśli jest blisko wejścia), zanim zaczniesz od nowa. Ryzykujesz uszkodzenie rur i środowiska, jeśli nie używasz kwasu biodegradowalnego, zwłaszcza jeśli próbujesz przyspieszyć proces, stosując większe stężenie niż zalecane. Najlepiej, zamiast czystego kwasu użyć środka, który go zawiera.

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej. Jak zapobiec kontaktowi rur kanalizacyjnych z betonem?

Zastosuj podejście zapobiegawcze i przeczytaj nasz artykuł „Cement, fuga i klej w rurach: przepis na katastrofę”, jeśli przebudowujesz lub wykonujesz jakąkolwiek pracę w swoim domu. Zawiera kilka pomocnych rad, jak zapewnić wiarygodność kontrahentów, a także kontrargumenty, gdy twój współmałżonek próbuje argumentować, że nie ma nic złego w czyszczeniu narzędzi w zlewie 🙂

Usuwanie betonu z rury kanalizacyjnej. CO JEŚLI OCZYSZCZENIE RUR JEST NIEWYSTARCZAJĄCE?

Blokada betonu w odpływach może czasami stać się tak poważna, że nawet specjalistyczne czyszczenie się nie powiedzie. Beton lub inne nagromadzenia materiałów budowlanych mogą wywierać na rury obciążenie, powodując pęknięcia. Uważaj podczas używania mocnych wierteł, miotaczy strumieniowych lub innych narzędzi hydraulicznych, gdyż mogą one uszkodzić rurę.

Właściciele domów w takich sytuacjach muszą często decydować się na wymianę rur.

Możesz wybrać, która strategia jest dla Ciebie najlepsza, porównując zalety i wady wymiany i czyszczenia. Lub możesz skontaktować się z nami, jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje na temat usuwania betonu z rur odpływowych.

Sprawdź także inne nasze artykuły: