Co powoduje, że beton jest odbarwiony?

Co powoduje, że beton jest odbarwiony? Czy kiedykolwiek mijałeś dom z podjazdem z barwionego betonu? Widać, że nie było to celowo poplamione, ponieważ tutaj jest jaśniejsze, a gdzie indziej ciemniejsze. Nie możesz przestać się zastanawiać, co poszło nie tak, gdy patrzysz na zdezorganizowany projekt i jak możesz zapobiec popełnianiu tego samego błędu przy przyszłych konkretnych projektach.

Co powoduje, że beton jest odbarwiony? Blaknięcie betonu jest częstym zjawiskiem

Układanie betonu nie jest nauką ścisłą, a wiele okoliczności może spowodować odbarwienie betonu już na samym początku. Elementy te składają się z:

  • różne odmiany betonu
  • używanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody
  • stosowanie chlorku wapnia
  • nieprawidłowe metody układania betonu
  • temperatura zewnętrzna
  • ekspozycji na sól i wodę

Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu betonu po jego wylaniu można uniknąć wielu z tych problemów. Ale co, jeśli kolor utrzymuje się po uszczelnieniu?

Co powoduje, że beton jest odbarwiony? Co spowodowało plamienie betonu po jego impregnacji?

Zazwyczaj istnieją trzy możliwe przyczyny, które należy wziąć pod uwagę, gdy patrzysz na poplamiony beton, który został już zapieczętowany:

  • Uszczelniacz został niewłaściwie zastosowany.
  • Nie użyto wystarczającej ilości uszczelniacza.
  • Szybkość wchłaniania samego betonu była zróżnicowana.

Po impregnacji betonu przyczyną pojawienia się plam, jest zazwyczaj zastosowane metody uszczelniania i właściwości samego betonu.

Beton jest substancją porowatą, a niektóre miejsca są z natury bardziej porowate niż inne. Aby rozwiązać problem przepuszczalności i zapobiec wchłanianiu wody i soli przez świeżo wylany beton, które mogłyby go szybciej korodować lub skazić, najpierw stosujemy uszczelniacze do betonu.

Ale kiedy połączysz tę zróżnicowaną porowatość z kiepską aplikacją uszczelniacza, to na bank możesz spodziewać się odbarwień.

Nawet jeśli kolor twojego betonu początkowo wydaje się spójny, słabe uszczelnienie może narazić go na późniejsze pogorszenie, gdy powierzchnia zostanie wystawiona na działanie wody lub środków odladzających.

Co zrobić, by beton nie był odbarwiony?

Najłatwiejszym sposobem zapobiegania przebarwieniom betonu jest odpowiednie uszczelnienie go od samego początku. Betonowa płyta wydaje się mieć niemal nieograniczoną liczbę wzniesień i dolin, jeśli zbada się ją pod mikroskopem. Wykończenie ma bezpośredni wpływ na ostateczny profil na powierzchni płyty. Mniej wzniesień i dolin będzie wynikiem gładszego wykończenia, podczas gdy Wielki Kanion może przypominać pospieszne lub nierówne wykończenie.

Nałożenie impregnatu na beton ma na celu wyrównanie wszelkich wzniesień i wypełnienie dolin tak, aby powierzchnia była jednolita. Jednak musimy również mieć świadomość, że przynajmniej część impregnatu zostanie wchłonięta przez pory betonu, a ile i gdzie to zrobi, będzie całkowicie zależeć od tego, jak zmienny jest beton. Jeśli nie nałożysz wystarczającej liczby warstw uszczelniacza, niektóre części Twojego betonu mogą wyglądać na całkowicie uszczelnione, podczas gdy inne na takie, których ochrona impregnacyjna nie dotyczy.

Co w konsekwencji tworzy na betonie odbarwienia.

Impregnaty są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc w stworzeniu możliwie najbardziej jednolitego uszczelnienia. Niestety, tandetnych metod aplikacji lub nieodpowiednio nałożonego produktu nie nadrobi nawet wysokiej jakości impregnat.

Dlatego najlepszym sposobem działania jest zdecydowanie wylanie jak największej ilości uszczelniacza do betonu na beton, a następnie rozprowadzenie go po całej powierzchni, wypełniając doliny i uwzględniając jednocześnie całą porowatość.

UWAGA. W wyniku nałożenia grubego szczeliwa mogą pojawić się pęcherzyki betonu. Nawet jeśli kolorystyka może być spójna, górne wykończenie będzie tak przewiewne, że wszystko, co kiedykolwiek będziesz w stanie zobaczyć, to pęcherzyki powietrza w betonie.

Impregnat należy nakładać równomiernie na kilka lekkich aplikacji, aby temu zapobiec. Pomiędzy każdą warstwą należy pozostawić dwie do trzech godzin na wyschnięcie. Gdy płaszcze się uszczelnią, poszukaj plam. Będziesz wiedział, że twoje zadanie jest zakończone, gdy ostatnia warstwa jest utwardzona i nie ma widocznych śladów przebarwień betonu.

Ale sekretem uzyskania spójnego wykończenia, jakiego pragniesz, jest cierpliwość i chęć ostrożnego i powolnego uszczelniania.

Co powoduje, że beton jest odbarwiony?

Jak naprawić odbarwiony beton?

Wyobraźmy sobie, że krzywda została już wyrządzona, a ty boleśnie wpatrujesz się w swój odbarwiony, wyglądający na poplamiony beton. Z tego, co teraz wiesz, jest oczywiste, że niektóre miejsca, ale nie wszystkie, nie otrzymały wystarczającej ilości impregnatu.

Czy jedyną opcją jest teraz usunięcie betonu i rozpoczęcie od nowa?

NIE! Ta sytuacja jest jeszcze do poprawy, ale będzie to wymagało pewnego wysiłku z Twojej strony.

Alternatywnie możesz pomyśleć o nałożeniu wierzchniej warstwy bejcy do betonu, aby wygładzić zauważone plamy. Oczywiście wymagałoby to usunięcia wcześniej zastosowanego uszczelniacza, co ostatecznie wymagałoby dodatkowej pracy.

Konkluzja

Impregnaty do betonu mogą znacznie zmniejszyć powstawanie plam na betonie, ale tylko wtedy, gdy są właściwie stosowane. Nie spiesz się podczas uszczelniania betonu w następnej pracy, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Sprawdź także inne nasze artykuły: