Najlepsza farba do betonu

Najlepsza farba do betonu, czym powinna się charakteryzować? Jak ją dobrać? Szukasz najlepszej farby do betonu? Oprócz samego koloru i polerowania powierzchni są jeszcze inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Różnorodne zadania, takie jak malowanie powierzchni cementowych lub betonowych w garażu, piwnicy lub na podwórku, mogą wymagać użycia specjalistycznej farby do betonu. W zależności od wybranego koloru świeża warstwa farby może odmienić te przestrzenie i dodać nieoczekiwanej palety kolorów do prostego mało wyrazistego pomieszczenia. Beton jest szary, dla wielu zbyt smutny, dlatego też decydują się go pomalować.

Oczywiście zawsze, gdy malujesz niestandardową powierzchnię, powinieneś zawsze używać odpowiedniego rodzaju farby. Biorąc pod uwagę, że najlepsza farba do betonu zazwyczaj dobrze sprawdza się również na powierzchniach cementowych, będziesz potrzebować farby zaprojektowanej specjalnie do stosowania na betonie.

Oto kilka pomysłów, jak wybrać najlepszą farbę do betonu do danego zadania, a także inne porady, jak osiągnąć najlepsze rezultaty podczas malowania powierzchni betonowych lub cementowych w domu.

Najlepsza farba do betonu. Po co malować beton?

Beton można pomalować, aby nadać mu zupełnie nowy wygląd, i jest to doskonały sposób na uczynienie zwykle nudnych powierzchni intrygującymi punktami w Twoim pokoju. Na przykład przy wykańczaniu piwnicy warstwa lub dwie farby mogą być tańszą opcją niż płyta gipsowo-kartonowa, czy też ściana z bloczków cementowych. Ponadto farba może dodać artystycznego wizualnego polotu do obszarów, które są zwykle nudne, takich jak podłoga w garażu.

Inne zalety to fakt, że malowanie jest bardzo prostym i niedrogim projektem zrób-to-sam i że zapewnia dobre krycie, jeśli chcesz zatuszować niedoskonałości, ale niekoniecznie chcesz wydawać pieniądze na nowe płyty betonowe.

A co z bejcą betonową a farbą? Inną powszechną alternatywą dla odnawiania powierzchni betonowych jest bejcowanie na bazie kwasów, które w rzeczywistości wnika w beton, zapewniając trwalszą powłokę. Ponieważ beton jest bardzo nierówny, prawdopodobnie nie będziesz miał równej powłoki bez tej górnej warstwy nasycenia farbą.

Farba do betonu zatyka dziury w powierzchni, nadając powierzchni znacznie bardziej płaski wygląd. Należy jednak pamiętać, że farba nie wytrzyma tak długo, jak plama, zwłaszcza jeśli jeździsz po powierzchni lub narażasz ją na intensywne użytkowanie. Odpryski, wgniecenia zwłaszcza w garażu są częste, więc może być konieczne od czasu do czasu poprawianie powierzchni, aby wyglądała świetnie.

Najlepsza farba do betonu. Do Twojego projektu, wybierając najlepszą farbę do betonu

Najlepsza farba do betonu jest niezwykle mocna i odporna na użytkowanie i obciążenia. Dodatkowo posiada antypoślizgową powierzchnię, która pozwala na bezpieczne chodzenie po niej oraz jest odporny na plamy i płyny.

Lateks akrylowy i epoksyd to dwa podstawowe rodzaje farb do betonu, które są odpowiednie. Którą farbę wybierzesz do swojego projektu, będzie zależało od ogólnej estetyki, którą chcesz stworzyć, budżetu, którym dysponujesz, oraz poziomu wysiłku, jaki chcesz w to włożyć.

Najlepsza farba do betonu. Beton z farbą akrylową i lateksową

Farba akrylowa jest na bazie wody i nakłada się ją bardzo podobnie do każdej innej zwykłej farby akrylowej, której można używać w domu.

Podstawową zaletą wyboru akrylowej farby lateksowej na betonie jest to, że nie jest wymagany żaden specjalny sprzęt, materiały ani etapy procedury; możesz po prostu malować tak, jak zwykle. Wadą jest to, że ten rodzaj farby do betonu nie jest szczególnie trwały.

Chociaż na ścianach powinna utrzymywać się przez bardzo długi czas, prawdopodobnie będziesz musiał powtarzać malowanie co kilka lat na betonowej podłodze.

Należy również pamiętać, że akrylowa farba lateksowa naturalnie nie ma właściwości antypoślizgowych, więc jeśli zamierzasz po niej chodzić, musisz poszukać kompozycji zawierającej antypoślizgowe chemikalia.

Farba epoksydowa do betonu

Epoksyd to najlepsza alternatywa dla farby do betonu i ulubieniec profesjonalistów. Jest to dwuetapowy proces, który wymaga wymieszania formuły epoksydowej, która składa się z żywicy i utwardzacza, przed nałożeniem, co może być trochę przerażające dla entuzjastów renowacji domu, zrób to sam.

W porównaniu z akrylową farbą lateksową epoksydowa farba ma wiele znaczących zalet, w tym powierzchnię, która jest zarówno znacznie trwalsza, jak i znacznie droższa. Cement lub beton pomalowany żywicą epoksydową będzie miał piękne błyszczące wykończenie, co czyni go świetną opcją do malowania pomieszczeń, które chcesz zaprezentować.

Nadal nie jesteś pewien swojego wyboru farby do betonu? Oto szybkie porównanie lateksowych farb epoksydowych i akrylowych:

Najlepsza farba do betonu. Lateksowa farba akrylowa

łatwiejsza w obsłudze i tańsza niż farba epoksydowa

Farba epoksydowa

  • wyższa trwałość
  • bardziej odporna na warunki atmosferyczne
  • większy połysk
  • korzystnie wytrzymuje rutynowe czyszczenie

Oba rodzaje farb do betonu występują w różnych kolorach i z powodzeniem mogą zakryć powierzchnię typowego szarego betonu. Zanim wybierzesz najlepszą opcję, zastanów się, w jaki sposób planujesz wykorzystać ten obszar. Żywica epoksydowa może być najlepszą opcją, jeśli chcesz spędzić dużo czasu na powierzchni, po której można chodzić.

Najlepsza farba do betonu. Przygotowanie posadzki betonowej do malowania

Wybór najlepszej farby do betonu to jedno; malowanie betonu to coś zupełnie innego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz akrylową farbę lateksową, czy epoksydową farbę do betonu, będziesz mieć do wykonania specjalną procedurę malowania, ale podstawowe prace przygotowawcze będą wyglądać prawie tak samo w obu przypadkach.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby przygotować betonową lub cementową podłogę przed malowaniem, aby zapewnić równomierne pokrycie i uniknąć niezamierzonego uwięzienia brudu lub zanieczyszczeń pod pięknym malowaniem.

Test na wilgoć

Twoja oryginalna podłoga betonowa może nie być wystarczająco odporna na wilgoć, w zależności od tego, kiedy i jak została zainstalowana. Doprowadzi to później do problemów, w tym do odrywania się farby powierzchniowej, a być może nawet do rozwoju bakterii, pleśni lub glonów.

Aby wykonać test, weź metr kwadratowy przezroczystego plastiku (wystarczy plastikowa folia kuchenna) i bezpiecznie przyklej go do betonowej podłogi, upewniając się, że powietrze nie może się dostać. Sprawdź, czy pod spodem nie pozostały żadne krople wilgoci po upływie 24 godzin. Jeśli tak, przed malowaniem należy dokładnie uszczelnić betonową podłogę. Możesz przejść do następnego kroku, jeśli wilgoci nie ma.

Najlepsza farba do betonu. Szorować, myć i odkurzać

Pomimo tego, że chcesz od razu przystąpić do malowania, czysta powierzchnia jest niezbędna do uzyskania równej i trwałej warstwy.

Zacznij od wyczyszczenia całej podłogi, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak narożniki i ściany. Aby uzyskać lepsze wyniki, użyj miotły garażowej zamiast typowej miotły domowej, ponieważ jest ona nieco bardziej wytrzymała i może zbierać więcej brudu i kurzu.

Następnie użyj skrobaczki do podłóg, aby usunąć wszelkie plamy. Jeśli są one naprawdę trudne do usunięcia, może być konieczne użycie odtłuszczacza, aby usunąć wszelkie oleje z porów powierzchniowych.

Na koniec umyj podłogę wodą i rozcieńczonym środkiem odtłuszczającym. Po czyszczeniu użyj ściągaczki, aby usunąć jak najwięcej wody z powierzchni. Następnie pozwól betonowi wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie, ponieważ nie chcesz malować wilgoci. Jeśli możesz, otwórz okna i/lub drzwi garażowe, aby wpuścić świeże powietrze i przyspieszyć proces schnięcia. Wentylatory mogą się przydać.

Najlepsza farba do betonu

Napraw wszelkie szczeliny

Możesz zdecydować się na naprawę pęknięć lub innych wad w podłodze jako ostatni krok. Chociaż nie jest to bezwzględnie konieczne, jest to dobry pomysł, jeśli chcesz uzyskać możliwie najgładszą powierzchnię.

Łatanie betonu wymaga przestrzegania pewnych dość specyficznych procesów, ale nie jest to zbyt trudne i nie powinno zająć więcej niż godzinę lub dwie, w zależności od stopnia uszkodzenia.

Po naprawie przemyj obszar po raz ostatni, pozwól mu całkowicie wyschnąć, a następnie zacznij malować.

Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć fantastyczne wyniki, obejmują:

Obserwuj pogodę. Twoja farba do betonu nie będzie w stanie prawidłowo ustawić się w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach. Aby dowiedzieć się, jaka jest idealna temperatura do malowania, która często wynosi co najmniej 1,7 °C, zapoznaj się z instrukcją na puszce z farbą. Unikaj malowania, jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, ponieważ wpłynie to również na temperaturę.

Najlepsza farba do betonu. Podkład

Podkład to podstawa doskonałej farby do betonu. Poszukaj podkładu blokowego, znanego również jako podkład specyficzny dla betonu, który pomoże wyrównać powierzchnię i zapewni znacznie skuteczniejsze krycie.
Na pozostałe obszary nałóż wałkiem po użyciu pędzla na krawędziach. Najskuteczniejszym podejściem do malowania powierzchni betonowych jest pomalowanie krawędzi pędzlem, a następnie wypełnienie wałkiem wszystkiego innego tak jak malowanie ściany wewnętrznej. Uważaj jednak, aby nie wpaść w pułapkę!

Sprawdź także inne nasze artykuły: