Malowanie podłóg betonowych: przewodnik

Malowanie podłóg betonowych to dosyć łatwe zadanie. Zabieg Malowania betonowej podłogi może być początkiem idealnej renowacji, jeśli chcesz szybko odświeżyć swój garaż, taras lub piwnicę. Malowanie betonu jest prostsze, niż możesz sobie wyobrazić, i jest to wspaniały sposób na dodanie danemu pomieszczeniu świeżości, czy też zmiany stylu.

Podczas malowania podłóg betonowych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak wybrany rodzaj farby i pożądany wygląd końcowy. Osiem etapów malowania podłóg betonowych w Twoim domu jest uwzględnionych w poniższym artykule.

Malowanie podłóg betonowych. Malowanie lub bejcowanie betonu

Zarówno farba, jak i bejca zapewniają szybszą – i znacznie tańszą – alternatywę dla zmiany wyglądu podłogi.

Jak zatem wybrać między malowaniem a bejcowaniem posadzek betonowych? Najważniejsze jest to, jak chcesz, aby podłoga wyglądała na końcu. Wszelkie plamy z łatwością wnikają w głąb betonu, gdyż jest on z natury porowaty.

Ostatecznie zarówno farba do betonu, jak i bejca do betonu mają zalety i wady.

Malowanie podłóg betonowych. Dobór odpowiedniej farby do betonu

Następnym krokiem jest wybór najlepszego rodzaju farby do projektu, jeśli zdecydowałeś się jej użyć.

Lateks epoksydowy lub akrylowy to dwie możliwości wyboru farby do betonu.

Wodna, akrylowa, lateksowa farba do betonu jest łatwa w użyciu. Większość ludzi czuje się dość swobodnie, używając jej, ponieważ stosuje się podobnie do każdej innej zwykłej farby akrylowej, której możesz używać w domu.
Ponieważ epoksydowa farba do betonu jest odporna na warunki atmosferyczne, znacznie trwalsza i daje bardziej kosztowną powierzchnię, jest to najbardziej preferowana opcja wśród profesjonalistów. Chociaż wymaga to dwuetapowej metody malowania, która obejmuje mieszanie formuły epoksydowej przed jej nałożeniem, jest trochę trudniejsza w obsłudze niż akrylowa farba lateksowa.

Wyciągnięto wniosek, że żywica epoksydowa zapewnia większą trwałość i bardziej błyszczącą, trwalszą powierzchnię, podczas gdy lateks akrylowy jest tańszy i prostszy w aplikacji. Podczas gdy akryl będzie dobrze działał w przypadku ścian betonowych, miejsc niewystawionych na działanie czynników zewnętrznych lub obszarów, które nie są często używane, z reguły będziesz chciał użyć żywicy epoksydowej do malowania podłóg betonowych.

Malowanie podłóg betonowych. Szczegółowa instrukcja malowania betonu

Potrzebujesz tylko 4 litrów farby (plus kilka innych niezbędnych materiałów), aby całkowicie odświeżyć i przekształcić zwykłą betonową powierzchnię. Nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie, możesz wykonać ten projekt, ale powinieneś poświęcić trochę czasu, aby zrobić to dobrze. Oto jak.

Będziesz potrzebował:

 • Farby do betonu (idealna jest żywica epoksydowa)
 • Odtłuszczacz do betonu
 • Podkład do muru
 • Uszczelniacz do zapraw
 • Owijka polietylenowa
 • Taśma gipsowa
 • Zamiatarka i szufelka
 • Wiadro i mop
 • Odkurzanie na sucho/mokro
 • Papier ścierny (ziarnistość 80 lub 100) (ziarnistość 80 lub 100)
 • Szlifierka
 • Rolka do farby
 • Taca na kółkach
 • Dodatkowe szczotki walcowe
 • Sprzęt ochronny: rękawiczki, okulary i maska

W zależności od aktualnego stanu powierzchni betonu, podczas malowania betonu może być również potrzebny pistolet do uszczelniania, wypełniacz do pęknięć w murze lub masa do łat betonowych.

Jeśli nie masz jeszcze niektórych z tych większych narzędzi, takich jak szlifierka ręczna lub odkurzacz do pracy na mokro/na sucho, możesz zaoszczędzić pieniądze, wynajmując je w pobliskim sklepie dla majsterkowiczów, zamiast kupować je.

Malowanie podłóg betonowych. Test na wilgoć

Możesz ulec pokusie, aby od razu rozpocząć malowanie, ale jeśli chcesz, aby praca została dobrze wykonana, musisz najpierw przeprowadzić test wilgotności. Twoja betonowa podłoga może nadal mieć problemy z wilgocią, co może powodować łuszczenie się nałożonej farby lub, co gorsza, sprzyjać rozwojowi pleśni, bakterii lub glonów.

Weź przykrywkę plastikowego opakowania i mocno ją przyklej taśmą malarską, aby przeprowadzić test. Po 24 godzinach sprawdź, czy pod spodem nie pozostały żadne krople wilgoci. Jeśli tak, przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie osuszyć powierzchnię.

Malowanie podłóg betonowych. Oczyść betonową podłogę

Bardzo ważne jest, aby rozpocząć od powierzchni, która jest całkowicie sucha i czysta. Może to być jeden z bardziej pracochłonnych elementów pracy, ponieważ posadzki betonowe znajdują się zazwyczaj w obszarach, które mogą ulec znacznemu zabrudzeniu, takich jak podwórko lub garaż.

Dokładnie wyczyść podłogę, zamiatając wszelkie zabrudzenia przed użyciem mopa do nałożenia starannie przygotowanego odtłuszczacza do betonu. Następnie będziesz musiał dać podłodze – w tym najniższym warstwom betonu, które nie są widoczne gołym okiem – dużo czasu na wyschnięcie. Aby przyspieszyć ten proces, użyj wentylatorów i/lub otwartego okna, aby poprawić cyrkulację powietrza. Dla pewności odczekaj kilka dni.

Malowanie podłóg betonowych

Malowanie podłóg betonowych. Odkurzyć i piaskować

Szlifowanie i odkurzanie to następujące czynności przygotowawcze. Szlifierka ręczna (uwierz nam, nie chcesz tego bez niej próbować) wyeliminuje wszelkie nierówności w wierzchniej warstwie betonu.

Użyj odkurzacza na mokro/na sucho, aby usunąć cały pył szlifierski pozostały po zakończeniu szlifowania, a powierzchnia będzie tak gładka, jak to tylko możliwe.

Dokonaj jakichkolwiek napraw

Przed malowaniem wejdź i załataj wszelkie dziury lub pęknięcia, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Nawet jeśli nie jest to wymagane, nada Twojemu malowaniu o wiele bardziej dopracowany wygląd i zwiększy jego wytrzymałość.

W zależności od tego ile uszkodzeń należy naprawić, możesz potrzebować uszczelnienia, wypełniacza pęknięć w murze lub bardziej wytrzymałej mieszanki betonowej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, dokładnie przeczytaj instrukcje i daj produktowi dużo czasu na utwardzenie przed zagruntowaniem i malowaniem.

Malowanie podłóg betonowych. Umyj podłogę

Podobnie jak przy malowaniu każdego innego rodzaju powierzchni w domu, podkład jest niezbędny przy malowaniu betonu. Należy jednak użyć podkładu do muru zamiast zwykłego podkładu, ponieważ jest on specjalnie przeznaczony do stosowania na cemencie i betonie.

Nakładaj podkład za pomocą wałka, pozwalając każdej warstwie całkowicie wyschnąć między aplikacjami, aby uzyskać optymalne krycie.

Wymieszaj żywicę epoksydową

Jeśli używasz akrylowej farby lateksowej, możesz oczywiście pominąć ten krok, ale jeśli używasz żywicy epoksydowej, musisz ją wymieszać przed użyciem. Łącz farbę z utwardzaczem, który musi związać, i powinno to być wykonywane w małych partiach, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Przeczytaj wskazówki dotyczące zakupionej farby epoksydowej, aby uzyskać dokładne instrukcje. Powinieneś być w stanie wydajnie mieszać za pomocą odrobiny smaru łokciowego i mieszadeł do farb, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procesu lub potrzebujesz trochę dodatkowych wskazówek, zasięgnij porady profesjonalisty w sklepie z artykułami dla majsterkowiczów.

Malowanie podłóg betonowych. Nałóż swoją farbę

Czas zacząć wałkować farbę. Nałóż dwie warstwy i pozwól im całkowicie wyschnąć. Dodaj trzecią warstwę, jeśli nie jesteś zadowolony z pokrycia po dwóch.

Użyj uszczelniacza murarskiego

Farbę należy następnie zaimpregnować uszczelniaczem murarskim. Ponownie będziesz potrzebować co najmniej kilku aplikacji i wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie pomiędzy nimi. Aby uzyskać czas utwardzania, postępuj zgodnie z instrukcjami.

Używaj sprzętu ochronnego przez cały czas, aby chronić się przed oparami. Powinieneś także pozwolić na cyrkulację powietrza, aby poprawić środowisko zarówno dla ciebie, jak i dla procesu malowania. Ze względu na kilka procedur, powłok i czasów schnięcia ten projekt może zająć łącznie do tygodnia, ale wynik będzie wart zachodu. Miej oko na wszelkie problemy, aby nie trzeba było malować betonowej podłogi ponownie.

Sprawdź także inne nasze artykuły: