Narzędzia do betonu

Narzędzia do betonu powinny przyspieszyć pracę i sprawić, że będzie komfortowa. W przypadku konkretnej pracy posiadanie odpowiednich narzędzi ma kluczowe znaczenie dla uzyskania nieskazitelnego wykończenia. Chociaż wylewanie betonu to duże zadanie, majsterkowicz poradzi sobie z nim dobrze. Przed rozpoczęciem bardzo ważne jest zrozumienie sprzętu wymaganego do wykonania zadania. W tym artykule omówimy podstawowy sprzęt wykończeniowy wymagany do wyprodukowania polerowanej płyty betonowej, która wygląda profesjonalnie. Aby uniknąć oparzeń betonem, podczas pracy z betonem należy nosić rękawice. Zalecane są wytrzymałe, odporne na chemikalia, wodoodporne rękawice.

Omówione zostaną następujące cztery kategorie:

1. Niwelacja

2. Szybowanie

3. Unikanie pęknięć

4. Ostateczne szczegóły

Chociaż cele każdej grupy są różne, czas jest stały. Zrozumienie, kiedy używać każdego narzędzia, ma kluczowe znaczenie. Pozwoli to odróżnić wykończenie poniżej normy od wykończenia profesjonalnego kalibru.

Narzędzia do betonu. Niwelacja

Celem niwelacji jest cięcie wysokich powierzchni i wypełnianie ubytków do momentu wyrównania powierzchni z płytami szalunkowymi.

1. Jastrych: Aby wypoziomować beton, jastrych jest prostą krawędzią. Szerokość płyty można pokryć lekkim jastrychem aluminiowym lub 2 x 4.

Kiedy: Układanie jastrychu można rozpocząć praktycznie natychmiast po uderzeniu betonu w podłoże. Podczas nalewania wylewaj porcje lub poczekaj, aż formularze zostaną całkowicie wypełnione. Wyniki są bardziej spójne, gdy wylewasz w porcjach.

Jastrych należy umieścić na wierzchu form. Pomogą one we wspieraniu i kierowaniu stołu. Teraz wyrównaj powierzchnię, wypełniając zagłębienia i wygładzając nierówności i nierówności. Poruszaj się równomiernie do przodu wzdłuż płyty, jednocześnie piłując tam, iż powrotem. Przed powtórzeniem operacji wrzuć trochę betonu w nisko położone obszary, do których stół nie może dotrzeć. Weź garść dodatkowego betonu i wrzuć go na wszelkie puste przestrzenie. Wygładź obszar jeszcze raz, aby go wyrównać.

Po wylewce na całej długości płyty należy powtórzyć tę procedurę.

Narzędzia do betonu. 2. Darbies i Bull Floats

Co to?: Oba są narzędziami wykańczającymi, które podnoszą krem ​​lub pastę na powierzchnię, jednocześnie spychając kruszywo. Pomagają również w wygładzaniu wszelkich wciąż obecnych wad powierzchniowych. Krawędź płyty można wyrównać za pomocą darbies, czyli małych narzędzi ręcznych z długim ostrzem. Masę płyty można łatwo wyrównać dzięki Bull Float, który jest przymocowany do uchwytu 72″.

Kiedy: Gdy beton jest jeszcze mokry po wylewce, może się to zdarzyć.

Jak: Umieść Bull Float na betonie i przesuwaj go do przodu, aż przekroczysz szerokość płyty lub uchwyt przestanie się poruszać. Pociągnij go z powrotem do siebie.

Nadużywanie Bull Float i Darby powoduje przedostawanie się „krwawiącej wody” do betonu. Gdy agregat opada na dno, woda jest wypychana na powierzchnię. Wyciekająca woda osłabi twoją płytę, dlatego dwa do trzech przejazdów są idealne do wykonania zadania.

Narzędzia do betonu. Wygładzanie betonu

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rozpocząć proces wygładzania, aby uzyskać możliwie najmocniejsze, najbardziej akceptowalne pod względem estetycznym ogólne wykończenie.

Uwaga: Przed rozpoczęciem procesu wygładzania, beton potrzebuje czasu na stwardnienie. Musisz więc poczekać, aż woda z krwawienia wyschnie. Kiedy błyszczący połysk mokrego betonu zniknie z płyty, będziesz wiedział, że wyparował. Wciśnięcie palca w beton to kolejny sposób na sprawdzenie, czy jest on przygotowany. Nadal jest zbyt wilgotny dla betonu, jeśli opada do pierwszego palca.

1. Spławik ręczny:

Za pomocą tylko jednego narzędzia technika ta łączy kruszywo, podnosi krem ​​na powierzchnię i kroi błoto na odpowiednią wysokość. Dodatkowo pomaga uzyskać bardziej płaską, gładszą powierzchnię poprzez usuwanie wad.

W procesie wykańczania istnieją trzy różne rodzaje ostrzy ręcznych, z których każdy ma określoną funkcję:

1. Aby skonsolidować kruszywo w mieszance, wokół krawędzi płyty stosuje się drewniane pace. Aby umożliwić odparowanie wyciekającej wody bez uszczelniania betonu, te zacieraczki pozostawiają również rozdartą lub odsłoniętą powierzchnię.

2. Do mieszanek betonowych napowietrzających stosuje się pływaki magnezowe. Dopóki nie są stosowane, można je stosować na każdym rodzaju betonu.

3. Spławiki żywiczne (lub kompozytowe) to hybryda spławików ręcznych wykonanych z magnezu i drewna. Instrument ten nie zasklepi betonu jak paca do drewna, ale bardzo skutecznie wygładzi powierzchnię jak paca magnezowa.

Kiedy: Rozpocznij ręczne zacieranie betonu tylko wtedy, gdy naciskanie dłonią na powierzchnię powoduje wgłębienie o wielkości od 14 do 3/8 cala.

Jak: Aby paca ręczna nie zeskrobała betonu, trzymaj ją pod kątem 45°. Następnie przeprowadź pływak po powierzchni. Łuki, ruchy zamiatające lub przesuwanie narzędzia tam i z powrotem to tylko kilka opcji. Proszę używać tylko lekkiego nacisku! Użyj darby zamiast pływaka ręcznego, jeśli masz problem z dotarciem do określonego obszaru płyty.

2. Kielnia wykończeniowa:

Idealna do prac wykończeniowych wewnątrz budynków, kielnie wykończeniowe mają duże, płaskie, prostokątne ostrza, których zadaniem jest zapewnienie nieskazitelnego wykończenia betonu. Dodatkowo obejmują one zaokrąglone ostrze, aby zapobiec skrobaniu betonu i ostre ostrze do niewygodnych kątów.

Kiedy twoja dłoń pozostawia ślad 1/8 cala lub mniejszy na betonie po uniesieniu go, użyj tego narzędzia.

Jak: Używaj długich, prostych ruchów w przód iw tył, aby obejść krawędź płyty betonowej, trzymając kielnię wykańczającą pod kątem 45°, aby zapobiec otarciom. Pozwól betonowi całkowicie wyschnąć przed wykonaniem drugiego i trzeciego przejścia, aby uzyskać gładsze wykończenie.

Narzędzia do betonu. Unikanie pęknięć betonu

Na placu budowy procedury zapobiegania pęknięciom i wygładzania działają w tandemie, ponieważ odbywają się w tym samym czasie. Użyj narzędzi do wygładzania, aby po prostu wygładzić wszelkie nierówności powierzchni, które mógł spowodować sprzęt zapobiegający pęknięciom.

1. Krawędź

Obrzynarki to narzędzia wyposażone w szerokie, płaskie ostrze z zaokrągloną krawędzią, używane do zaokrąglania krawędzi płyty betonowej, aby zapobiec jej odpryskiwaniu.

Kiedy: To narzędzie może być używane po procesie wygładzania, gdy beton jest twardy, ale nie twardy.

Jak: Użyj formularzy jako przewodnika i przesuwaj narzędzie długimi, zamaszystymi pociągnięciami wzdłuż krawędzi płyty, aż krawędzie będą gładkie, solidne i proste. Walking Edgers działają w ten sam sposób, ale możesz stać i chodzić za nimi. Użyj pacy ręcznej, aby wygładzić wszelkie ślady pozostawione przez obrzynarkę.

Narzędzia do betonu

Narzędzia do betonu. Wyżłabiacz.

Co: Wyżłabiacze do betonu występują w różnych rozmiarach i kształtach, ale wszystkie służą do kontrolowania spoin lub rowków (kontrolowania miejsca powstawania pęknięć). Na powierzchni płyty pojawią się pęknięcia w obrębie rowka, pozostawiając ją nieskazitelną na lata. Są one dostępne w stylach obsługiwanych i ręcznych.

Kiedy: Obróbkę krawędzi można wykonać przed lub po użyciu tego narzędzia.

Najpierw użyj jastrychu jako linii prowadzącej lub rozciągnij linię Masona w poprzek płyty. Następnie wbij rowek w beton. Poruszaj nim krótko w przód i w tył, aż rowek dotknie przeciwnej strony płyty.

Gotowe poprawki

Nadszedł czas na nałożenie dekoracyjnego wykończenia betonu za pomocą pędzla lub stempla do betonu.

Miotła do betonu

Co: Betonowe powierzchnie są szorstkie za pomocą miotły do ​​betonu, aby zapobiec poślizgom, a jednocześnie zapewnić wygodę chodzenia bosymi stopami.

Gdy beton jest jeszcze miękki, należy go zamiatać; jednakże cała wyciekająca woda musi odparować przed zamiataniem. Zwykle ma to miejsce bezpośrednio po procedurach wygładzania i zapobiegania pęknięciom.

Jak: Umieść miotłę na najdalszym końcu płyty i jednym ruchem, ostrożnie i mocną ręką, wyprostuj ją. Nigdy nie zatrzymuj się ani nie odwracaj. Kontynuuj, aż cała płyta zostanie wyszczotkowana. NIE próbuj naprawiać błędu z miotłą, jeśli go popełnisz. Zamiast tego przejrzyj to jeszcze raz za pomocą pływaka.

Narzędzia do betonu. Stemple do betonu

Możesz rozważyć użycie konkretnych stempli do betonu. Mają wiele różnych wzorów, w tym cegłę, łupek, kamień naturalny, koła, liście, imitację słojów drewna.

Kiedy?: Gdy beton jest jeszcze plastyczny, należy wykonać tłoczenie. Zwykle dzieje się tak, gdy dłoń pozostawia zagłębienie o szerokości 1/4 cala.

Jak?: Umieść stempel na betonie w wybranym rogu. Aby potwierdzić, że wzór został w pełni przeniesiony, poklep go ręcznym tamperem. Następnie umieść drugi arkusz znaczków na wierzchu, upewniając się, że nie ma między nimi żadnych przerw. Powtarzaj tę procedurę, aż płyta będzie gotowa.

Sprawdź także inne nasze: