Narzędzia budowlane do pracy z betonem

Narzędzia budowlane do pracy z betonem, oto 30 narzędzi do betonu, których możesz potrzebować podczas budowy.

Musisz być gotowy do szybkiej pracy ze sprzętem do cementowania, gdy zacznie lać mokry beton. Nikt nie chce przyjeżdżać na miejsce pracy tylko po to, by odkryć, że zapomniał zabrać ze sobą konkretnego narzędzia.

Oto lista 30 narzędzi do betonu, których możesz potrzebować do wykonania projektu konstrukcji betonowej:

Narzędzia budowlane do pracy z betonem. Narzędzia do wylewania cementu w budownictwie

1. Betoniarka
Naturalnie, jak sądzę, gdy myślisz o budowie, to betoniarka pojawia się na pierwszym miejscu. Aby jednak uzyskać optymalną wytrzymałość i długowieczność betonu, chcesz mieć pewność, że beton jest dokładnie wymieszany, niezależnie od tego, czy mieszasz go ciężarówką, przenośną betoniarką czy na taczce.

2. Wózki na kółkach
Idealne do przenoszenia niewielkich ilości betonu lub narzędzi na miejsce pracy.

3. Buty robocze lub kalosze
Noszenie nieprzemakalnych butów to najlepszy sposób na przejście przez sztywny materiał, jakim jest beton, bez kontaktu z własnym ciałem. Gdy tylko beton spłynie, łatwo jest wypłukać buty.

4. Rękawice
Wiele mieszanek betonowych zawiera potencjalnie żrące domieszki, które przy dłuższym kontakcie z nagim ciałem mogą spowodować poważne oparzenia. Rękawiczki ograniczają ekspozycję na te elementy (i oszczędzają też kilka sporadycznych pęcherzy).

5. Okulary ochronne
Noszenie okularów ochronnych jest kluczowym środkiem ostrożności podczas wiercenia, szlifowania, zacierania mechanicznego lub piłowania betonu i są one zwykle wymagane na placach budowy.

6. Zagęszczarki
Zagęszczarka pomaga w osadzeniu kamienia lub kruszywa na miejscu, jeśli obszar, na którym zostanie umieszczona płyta betonowa, musi być przygotowany z dowolnym rodzajem podłoża.

Narzędzia budowlane do pracy z betonem. Poziomnica, taśma, środki opóźniające…

7. Poziomnica
Zarówno podłoże, jak i powierzchnia płyty muszą być równe. Standardowa poziomnica z długą linią lub poziomica laserowa pozwoli Ci sprawdzić, czy płyta jest całkowicie zgodna ze specyfikacją przed wylaniem i po.

8. Taśmy miernicze
Formy betonowe i głębokość płyt, wymagają takiej samej weryfikacji „zmierz dwa razy, wylej raz”, jak każdy inny materiał na placu budowy. Są również przydatne do testowania rozmieszczenia i mapowania.

9. Środki opóźniające wilgoć
Opóźniacz wilgoci do betonu
Aby zapobiec przenikaniu pary wodnej do gotowej płyty betonowej, stosuje się opóźniacze wilgoci lub pary. Zazwyczaj są one umieszczane bezpośrednio na płytach na poziomie lub poniżej poziomu.

10. Piły
Piły szablaste, piły tarczowe lub szlifierki mogą być niezbędne do cięcia prętów zbrojeniowych lub form na placu budowy. Mogą być również konieczne, jeśli pod płytą pojawi się problem i trzeba usunąć część betonu po jego związaniu i wyschnięciu.

Łopata, grabie, wibratory…

11. Łopata
Łopaty pomagają rozprowadzać beton po placu budowy, aby wypełnić luki pozostawione podczas procesu wylewania lub w przypadku mniejszych zastosowań. Łopaty z kwadratowymi końcami z reguły lepiej sprawdzają się w przypadku betonu; zaokrąglone rozprowadzają beton nierównomiernie.

12. Grabie
Najszybszym sposobem na bardziej równomierne rozprowadzenie świeżo wylanego betonu jest użycie grabi. Grabie ogrodowe są skuteczne, ale grabie do betonu, znane również jako grabie do betonu, mają ostrzejsze ostrze, które ułatwia wstępne wyrównanie nowego betonu. Aby pomóc w podnoszeniu prętów zbrojeniowych lub siatki na miejsce, zanim beton zacznie wiązać, grabie do betonu zawierają również ząb z tyłu ostrza.

13. Wślizgi
W przypadku betonu o niskim osypie kruszywo jest wypychane pod powierzchnię płyty za pomocą ubijaka. Istnieją rodzaje rolek, które można stosować od krawędzi płyty lub takie, które są używane podczas stania na mokrym betonie.

14. Wibratory do betonu
Aby uniknąć potencjalnie problematycznych problemów z betonem o średniej i dużej konsystencji, wibratory do betonu pomagają w uwalnianiu uwięzionych pęcherzyków powietrza i nadmiaru wody z mieszanki betonowej.

15. Resztki
Narzędzia o określonym rozmiarze (znane również jako proste krawędzie lub frezy do uderzeń) lub gładkie, płaskie kawałki drewna wymiarowego można nazwać stołami i są dostępne w wielu rozmiarach. Jastrych służy do usuwania nadmiaru betonu z powierzchni płyty po jej ułożeniu.

Narzędzia budowlane do pracy z betonem.

Narzędzia wykończeniowe do betonu

1. Zacieraczki
Zacieraczki to długie, prawdopodobnie teleskopowe instrumenty z szerokimi ostrzami, które są używane jako wstępne przejście do wyrównywania grzbietów i wypełniania szczelin w betonie po zakończeniu procesu jastrychu.

2. Pływaki wykonane z magnezu
Pływaki magnezowe, często nazywane spławikami magnetycznymi, to mniejsze, ręczne spławiki, które są zwykle używane do kończenia prac na mniejszych płytach lub do zacierania granic płyt.

3. łopata
Dodatkowo kielnie służą do wygładzania powierzchni betonowych przed nałożeniem gładzi i pozostawieniem do wyschnięcia. W przypadku mniejszych płyt typowe jest zacieranie ręczne, podczas gdy w przypadku większych płyt często preferowane są zacieraczki mechaniczne. Dostępne są różne rodzaje kielni do różnych zadań związanych z budową betonu.

4. Ostrza zacierające
W przypadku zacieraczek i zacieraczek dostępnych jest wiele odmian ostrzy, z których każda ma na celu uzyskanie określonego wykończenia. Podczas zacierania należy zachować ostrożność, aby uniknąć polerowania powierzchni i wydłużenia procesu schnięcia.

5. Obrzynarka
Narzędzie zwane obrzynarką służy do wygładzania odsłoniętych krawędzi betonu.

6. Miotły
Staromodny sposób wykończenia płyty betonowej polega na zamiataniu miotłą po prawie suchej powierzchni płyty, aby stworzyć powierzchnię antypoślizgową. Efektem może być czysty rysunek lub bardziej artystyczny wzór.

7. Polerki
Polerki mogą być używane do tworzenia wykończenia powierzchni po całkowitym wyschnięciu płyty, od łagodnego wygładzenia powierzchni w celu zapewnienia przyczepności i bezpieczeństwa do lustrzanego połysku w celu uzyskania estetycznego wykończenia.

8. Urządzenia szlifierskie
Szlifowanie jest czasami wymagane, jeśli powierzchnia płyty została nadmiernie zatarta i występuje nadmiar wilgoci. Można go również wykorzystać ze względów estetycznych, takich jak wykończenie w trudnej sytuacji.

9. Systemy zbierania pyłu
Używanie systemu odpylania podczas szlifowania, polerowania, wiercenia lub piłowania betonu pomaga utrzymać czystość w miejscu pracy i chronić zdrowie pracowników.

Narzędzia ręczne do badania betonu

1. Termohigrometry.
Środowisko ma znaczący wpływ na czas schnięcia. Termohigrometr pomaga śledzić temperaturę i wilgotność względną (RH) w obszarze otaczającym płytę betonową i dostarcza informacji o potencjalnych środkach naprawczych w celu skrócenia procesu schnięcia.

2. Wiertarki obrotowe a wiertarki udarowe
Wiercenie w utwardzonej płycie betonowej jest niezbędne do umieszczenia kotew betonowych lub przeprowadzenia testów wilgotności względnej. Łącząc obrót i „uderzanie” lub ruch walenia, który szybciej rozbija beton w celu ułatwienia montażu, wiertarki udarowe (znane również jako wiertarki obrotowe) upraszczają procedurę. Nie zapomnij również o odpowiednich częściach do pracy.

3. Wilgotnościomierze do betonu
Wilgotnościomierze do betonu mogą być używane do szybkiego „wyrywkowego sprawdzania” wysychających płyt. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że metody takie jak metoda kapturowa i metoda z chlorkiem wapnia dają jedynie wskazówkę co do warunków powierzchniowych.

4. Zestaw testowy wilgotności względnej (RH)
Testowanie wilgotności względnej za pomocą sond in situ zapewnia niezawodny pomiar wilgotności wewnętrznej w celu dokładnej oceny stanu wilgotności suszącej się powierzchni. Testy wilgotności względnej, które są wspierane przez normę ASTM F2170, mogą dostarczyć instalatorom betonu i posadzek kluczowych informacji o wilgotności, których potrzebują, a jednocześnie uniknąć potencjalnych problemów związanych z wilgocią w przyszłości.

Sprawdź także inne nasze artykuły: