Jak czyścić kostkę brukową z wykwitów?

Jak czyścić kostkę brukową z wykwitów? Zapewne włożyłeś wiele wysiłku w to, aby twój taras wyglądał tak, jak chcesz. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie Twoja kostka brukowa stała się nieco jaśniejsza lub bardziej matowa niż w momencie, gdy ją kładłeś.

Najprawdopodobniej widzisz wykwity. Wytłumaczę Ci to zjawisko. Kostka brukowa to tylko małe betonowe bloki. Problem polega na tym, że utwardzanie betonu wymaga czasu; beton nie wysycha szybko. Wodorotlenek wapnia unosi się na powierzchnię i reaguje z atmosferycznym dwutlenkiem węgla podczas procesu utwardzania. Te dwie substancje łączą się, tworząc węglan wapnia, czasami nazywany wykwitem.

Innymi słowy, Twoje kamienie chodnikowe raczej się goją, niż kruszą. To, co można zaobserwować na powierzchni kostki brukowej, to jedynie osad rozpuszczalnej soli i zasady, którego możesz łatwo się pozbyć. Chociaż wykwity mogą wydawać się przerażające, możesz mieć pewność, że są w większości nieszkodliwe i nie będą miały wpływu na integralność strukturalną Twojej betonowej kostki brukowej.

Usuwanie wykwitów jest naprawdę łatwe. Uważaj jednak, aby nie być naiwnym; jeśli nie zastosujesz się właściwie do naszych instrukcji, możesz spowodować poważne szkody.

Jak czyścić kostkę brukową z wykwitów?

Jak czyścić kostkę brukową z wykwitów? Jak pozbyć się wykwitów z kostki brukowej?

Oto, czego będziesz potrzebować:

  • Wąż ogrodowy
  • Konewka wykonana z tworzywa sztucznego (nie używać metalu)
  • Płyn Betolix-B
  • Zalecane są buty, rękawice gumowe lub nitrylowe oraz okulary ochronne.

Następnie wykonaj następujące czynności:

1. Dokładnie wyczyść swój taras.
Po pierwsze: po wyschnięciu twardego terenu dobrze jest zamieść taras. Użyliśmy miotły sklepowej, ale można też użyć dmuchawy do liści.

2. Przygotuj wąż.
Każdy wąż ogrodowy wystarczy, o ile ma wystarczającą długość, aby całkowicie nasycić kostkę brukową. Powinieneś być gotowy do natychmiastowego spłukania powierzchni po zastosowaniu roztworu do pielęgnacji, podłączając dyszę, rozplątując wąż i odkręcając wodę.

3. Wymieszaj płyn Betolix-B z wodą w plastikowej konewce.
Będziesz musiał użyć w przybliżeniu lekkiego roztworu o stosunku wody do płynu 12: 1. UWAGA: Rozcieńczenie wodą może być dowolne. Najpierw zrób próbę na małej powierzchni, aby zobaczyć, jak szybko działa płyn Betolix-B. Możesz też od razu rozcieńczyć płyn wodą w stosunku 1:1.

Radzimy najpierw napełnić puszkę wodą, a następnie dodać płyn. Użyj niedrogiej plastikowej miarki, która pomoże ci odmierzyć i nałożyć płyn; uznaliśmy to za pomocne. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko, że mieszanina wycieknie z powodu przepełnienia konewki.

UWAGA: Podczas pracy z płynem Betolix należy unikać używania metalowych pojemników.

Noś okulary ochronne, koszulę z długimi rękawami, spodnie, buty i rękawice, aby chronić skórę podczas pracy z płynem Betolix.

Sprawdź także inne nasze artykuły: