Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Zadbaj o to, by Twój taras przez wiele lat wyglądał jak najlepiej!

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix to gwarancja skuteczności i szybkości działania. Zapewne chcesz mieć pewność, że Twój nowy ogród zawsze będzie wyglądał jak najlepiej. Zebraliśmy nasze najlepsze porady, aby Twój podjazd lub taras wyglądały tak wspaniale, jak w dniu, w którym zostały zainstalowane!

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Regularne sprzątanie kostki brukowej

Zwykle wystarczy szybkie zamiatanie sztywną miotłą i odrobiną wody, aby zapobiec gromadzeniu się brudu. Okazjonalne użycie myjki tarasowej lub podjazdowej jeszcze bardziej poprawi wygląd, ale używaj jej ostrożnie, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na długoterminową trwałość nawierzchni.

Sprawdzaj integralność każdego materiału łączącego i szukaj luźnych lub uszkodzonych kostek brukowych co trzy miesiące. Usuń wszystkie plamy, w tym spowodowane alkoholem, sosem barbecue lub ptasimi odchodami. Przed wyczyszczeniem całego tarasu lub podjazdu zawsze najpierw wypróbuj preparat Betolix na niewielkiej części.

Utrzymanie czystości tarasu powinno wymagać jedynie okazjonalnego mycia i szczotkowania. Możesz jednak chcieć użyć odpowiedniego środka do mycia patio, aby wyczyścić patio lub podjazd. Chociaż może to poprawić jej piękno, może to zagrozić jej długoterminowej wytrzymałości, dlatego należy ją stosować rzadko (maksymalnie dwa lub trzy razy w ciągu życia nawierzchni). Zapytaj nasz personel posprzedażowy o zalecenia dotyczące odpowiedniego środka czyszczącego.

Najlepszym wyborem będzie użycie silnego płynu o nazwie Betolix-B. Możesz także czyścić kostkę brukową płynem Betolix i Betolix-BIO. Znajdziesz je tu!

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Czy mogę użyć środka czyszczącego na bazie kwasu?

Materiały łączące wystawione bezpośrednio na działanie środków czyszczących na bazie kwasów są narażone na plamienie lub zmianę koloru. Zalecamy przetestowanie początkowo na małym, ukrytym regionie takiego płynu. Nie zalecamy stosowania produktów na bazie kwasów na kostkach brukowych wykonanych z wapienia, łupka lub granitu, ponieważ materiały te są szczególnie wrażliwe na środki czyszczące.

W przypadku łupka, granitu i wapienia zalecamy użycie płynu Betolix-BIO.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Czy mogę wyczyścić kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Nie zaleca się regularnego używania myjek strumieniowych/silnych, ponieważ może to ostatecznie uszkodzić powierzchnię produktu.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Czy mogę odladzać taras solą?

Nie, ponieważ stosowanie soli podczas mrozów i rozmrażania może pogorszyć odporność i estetykę nawierzchni. Aby pozbyć się śniegu i lodu, użyj plastikowej łopaty lub sztywnej szczotki.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Powszechne problemy z kostką brukową

Rozwój glonów i grzybów
Zastosuj specjalistyczny preparat o nazwie Betolix-M, używaj go zgodnie z instrukcją.

Plamy z kawy
Dokładnie wyczyść plamę czystą wodą po wyszorowaniu jej gorącą wodą z mydłem i szczoteczką o sztywnym włosiu.

Guma
Przed usunięciem gumy za pomocą skrobaka, zamroź obszar kostką lodu, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Świeże plamy oleju
Użyj ręczników papierowych lub chłonnej szmatki, aby wchłonąć tłuszcz. Nigdy nie wycieraj. Następnie nałóż suchy chłonny proszek na dotknięty obszar i pozostaw na 24 godziny. Kontynuuj robienie tego, aż cały olej zostanie wchłonięty przez proszek, jeśli to możliwe. Zastosuj specjalistyczne czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku uporczywych plam. Użycie płynu Betolix-B w postaci koncentratu jest wskazane, gdy plamy są stare. Na świeższe zabrudzenia zalecamy używać wersji rozcieńczonej zimną wodą 1:1.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Bejca, farba i lakier

Farba: Natychmiast wyszoruj zabrudzony obszar proszkiem do szorowania i wodą.
Bejca/lakier: Zabrudzony obszar należy natychmiast umyć wodą z mydłem. Plam starszych niż tydzień nie należy usuwać zmywaczami do farb ani rozpuszczalnikami, ponieważ przyspieszy to penetrację betonu.
Mokra plama: Użyj ręczników papierowych lub chłonnej szmatki, aby usunąć rozlany płyn. Nigdy nie wycieraj.
Zeskrob zaschniętą plamę tak bardzo, jak to możliwe. Zastosuj odpowiedni, opatentowany środek do usuwania farby; preferowany jest gęsty żel. Skontaktować się z producentem farby lub stosować się do zaleceń producenta.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Uszczelnianie spoin kostki brukowej

Możesz nakładać uszczelniacze na podjazd lub taras. Aby upewnić się, że szczeliwo jest odpowiednie do uszczelniania nawierzchni, zapoznaj się z instrukcjami producenta.
Należy pamiętać, że uszczelniająca nawierzchnia może zmienić kolor. Uszczelniacze nie są konieczne do zagwarantowania trwałości produktu. Uszczelniacze mogą być używane do wielu celów, w tym do łatwiejszego czyszczenia, wzmocnienia koloru oraz uzyskania matowego lub błyszczącego wyglądu. Porcelana nie wymaga impregnacji.

Bez względu na to, czy produkt wykonany jest z betonu, naturalnego piaskowca, kostki brukowej, granitu itp., bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego do materiału uszczelniacza.

Zasadniczo nie należy stosować uszczelniaczy, dopóki nawierzchnia nie będzie leżała przez co najmniej sześć miesięcy.

Aby zminimalizować powstawanie plam, Smooth Natural Sandstone należy montować z najwyższą ostrożnością. Sugerujemy uszczelnienie produktu przed jego ułożeniem. Jeśli nie jest to wykonalne, należy je przykryć podczas instalacji i od razu uszczelnić.
Użyj wysokiej jakości uszczelniacza i nałóż go zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że po nałożeniu nie można go usunąć.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix. Pielenie

Większość nasion chwastów unosi się w powietrzu, co prawie uniemożliwia im wspinanie się po podłożu i układanie kursu. Zamiast tego sadzą nasiona w małych szczelinach, szczególnie w kostkach brukowych.
Do układania kostki brukowej zalecamy stosowanie piasku do fug z żywicy polimerowej lub piasku suszonego w piecu (tj. mieszanki do wcierania). Zalecamy stosowanie 3 części piasku budowlanego na 1 część cementu tam, gdzie konieczne jest spoinowanie. Piasek wypełnia przestrzenie i zmniejsza ilość wilgoci potrzebnej do rozwoju chwastów.
Wyrywaj chwasty za korzenie, jeśli zaczną rosnąć. Aby wyeliminować jak najwięcej chwastów, złap je lub ściśnij u podstawy. Użyj rąk lub małej łopaty, aby wyciągnąć chwast w szerszych przestrzeniach między ceglanymi spoinami patio.

Czyszczenie kostki brukowej preparatami Betolix

Usuwanie plam

Przebarwienia i wykwity

Wykwit: co to jest?

Naturalne występowanie wykwitów może dotyczyć każdego produktu na bazie cementu, jak również innych materiałów nawierzchniowych. Może pojawiać się losowo i może być bardziej widoczny na kolorowych nawierzchniach.
Białe naloty mogą sprawiać wrażenie, że kolor nawierzchni się pogarsza, ale w miarę zamoczenia wykwity znikają, a nawierzchnia powraca do pierwotnego koloru. Kiedy nawierzchnia wysycha, biały nalot często powraca. Zapewniamy, że wykwity nie mają negatywnego wpływu na właściwości nawierzchni i zwykle zanikają z czasem.

Co powoduje powstawanie wykwitów?

Każdy produkt betonowy wydziela rozpuszczalny w wodzie tlenek wapnia (wapno). W betonowej kostce brukowej można znaleźć miliony małych widocznych porów, a gdy wilgoć z deszczu, rosy lub kondensacji dostanie się do tych porów, częściowo rozpuszcza wapno, tworząc wodorotlenek wapnia.
Wodorotlenek wapnia unosi się na powierzchnię, gdy nawierzchnia wysycha i łączy się z dwutlenkiem węgla w powietrzu, tworząc węglan wapnia, który czasami może wykwitnąć na biało po odparowaniu wody.

Czy naturalnie zniknie?

Tak. Oddziałując z tlenkiem wapnia i blokując pory betonu, dwutlenek węgla zatrzymuje proces wykwitów. Sam wykwit następnie stopniowo zanika z powodu transportu, opadów śniegu lub zamarzania lub jest ponownie zamieniany w rozpuszczalne sole i spłukiwany przez deszcz.
Kiedy wykwity w naturalny sposób ustąpią, zwykle nie powracają. Nie jest zatem konieczna wymiana nawierzchni ani podejmowanie jakichkolwiek działań zapobiegających powstawaniu wykwitów.

Ile czasu to zajmie?

Przewidywanie skali zjawisk jest trudne ze względu na zmienne, w tym klimat, położenie i wygląd (wilgotny/zacieniony lub otwarty/słoneczny).

Dlaczego niektóre kostki brukowe są ciemniejsze od innych?

Jest to wynikiem zróżnicowanego wietrzenia, w którym powierzchnia nawierzchni wysycha w różnym tempie, co powoduje ciemniejsze zróżnicowanie kolorów.
Zazwyczaj pogarsza to obecność wykwitów, które można usunąć, aby zmniejszyć wpływ ciemnych obszarów. Czarne obszary w końcu wyblakną, podobnie jak w przypadku wykwitów.

Sprawdź także inne nasze artykuły: