Uszczelnienie fugi. Czy po ułożeniu nowej płytki jest to wymagane?

Uszczelnienie fugi, fanaberia, czy konieczność?. Możesz się zastanawiać, czy po ułożeniu nowych płytek konieczne jest uszczelnienie fug na podłogach, prysznicach, ścianach lub blatach?. Większość instalatorów opóźnia uszczelnianie powierzchni płytek, aby fuga miała czas na pełne utwardzenie. Jednak rozsądnie byłoby użyć uszczelniacza do ochrony fugi po jej całkowitym wyschnięciu. Uszczelnianie i ponowne kolorowanie fug ma wiele zalet, które mogą pomóc w utrzymaniu domu i zabezpieczeniu inwestycji.

Uszczelnienie fugi. Porowatość fug

Ponieważ fuga jest często wykonana z cementu, cement powoduje, że fuga jest porowata, co powoduje, że wchłania ona płyny, jeśli nie zostaną one natychmiast usunięte. W rezultacie uszczelnianie fug jest kluczowym krokiem dla powierzchni płytek. Oprócz zapobiegania wyciekom, które mogą powodować plamy, uszczelnianie fug pomaga również zapobiegać rozwojowi pleśni, wzmacnia fugę oraz zmniejsza zużycie i obciążenie. Gdy z czasem brud i woda przedostaną się do fugi, płytki mogą zacząć pękać i ostatecznie się kruszyć. Żywotność powierzchni płytek zostanie przedłużona, a uszkodzenia będą mniej prawdopodobne, jeśli Twoja łazienkowa, czy też kuchenna fuga zostanie uszczelniona.

Uszczelnienie fugi. Czy istnieją jakieś szczególne odstępstwa do reguły?

Tak, nie wszystkie rodzaje fug wymagają uszczelnienia. Na przykład, fuga epoksydowa, która nie jest porowata, nie wymaga uszczelniania. Na nieporowatych powierzchniach, takich jak szkło, często stosuje się zaprawę epoksydową, ponieważ zapewnia ona odporność na plamy i wodę. Fuga epoksydowa, w przeciwieństwie do fugi na bazie cementu, zachowuje również elastyczność, dzięki czemu substancja jest mniej podatna na pękanie i odpryski. Płytki niezabezpieczone, w tym również z kamienia naturalnego, przed nałożeniem fugi epoksydowej należy najpierw zaimpregnować.

Uszczelnienie fugi. Impregnacja fug a impregnacja płytek

Płytki ceramiczne niegresowe to jeden z rodzajów powierzchni płytek, które nie wymagają impregnacji. Na przykład większość płytek ceramicznych jest wykończona twardą powłoką, która może pomóc w ochronie przed plamami, więc nakładanie impregnatu nie będzie konieczne. Gres porcelanowy nie posiada ochronnej glazury, dlatego do konserwacji jego powierzchni należy zastosować impregnat ochronny. Kamień jest materiałem porowatym, który jest podatny na plamy i wilgoć, dlatego konieczne będzie uszczelnienie powierzchni płytek. Jeśli masz powierzchnie z kamienia naturalnego, takie jak marmur, trawertyn, łupek lub granit, to powinieneś mocno się zastanowić nad ich impregnacją.

Uszczelnienie fugi
Fugi warto impregnować!

Test impregnacji

Jeśli masz już ułożone płytki i nie masz pewności, czy konieczne jest uszczelnienie fugi, możesz przeprowadzić szybki test. Rozważ dodanie trochę wody do fugi. Będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby ponownie uszczelnić fugę, jeśli zobaczysz, że wchłania ona wodę.

Nie trać czasu, jeśli „test wody” wykaże, że twoja zaprawa rzeczywiście wchłania wodę. Twoja nieruchomość może ucierpieć z powodu szkód spowodowanych przez wodę, a gdy fuga stanie się porowata, nie można wiedzieć, co może być w niej uwięzione ani jak długo pozostanie. Często spotykamy się z porowatą, spleśniałą i nieprzyjemną fugą, która uległa znacznemu zniszczeniu. Fantastyczną, opłacalną alternatywą dla wymiany fugi jest jej ponowne kolorowanie i uszczelnianie.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *