Dom z betonu czy z drewna?

Dom z betonu czy z drewna? W jaki sposób dobiera się materiały konstrukcyjne podczas budowy domów z betonu i z drewna? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Jedną z pierwszych ważniejszych decyzji, które powinien rozważyć deweloper, ma związek z materiałem konstrukcyjnym. Jeśli mielibyśmy spojrzeć na to, jak procentowo rozkłada się popularność domów z betonu i domów z drewna to nadal w przewadze są domy betonowe.

Duże znaczenie podczas doboru materiału do budowy domu ma sam projekt. Jeśli budynek jest piętrowy, wielokondycyjny to z pewnością będzie to beton. Drapacze chmur to konstrukcje betonowe zaś domki jednorodzinne, letniskowe, to zazwyczaj konstrukcje drewniane.

Beton to bardzo solidny i wytrzymały materiał, a drewno jest piękne, ciepłe i eleganckie. Wybór nie jest tak prosty, jak by można było się spodziewać. Co może być czynnikiem decydującym? No właśnie, cena.

Dom z betonu czy z drewna? Koszt budowy domu z betonu i z drewna

Cena potrafi czynić cuda, zwłaszcza w dzisiejszych, niepewnych czasach. Może być tak, że byłeś w 100% pewien, że chcesz zamieszkać w domu z betonu, ale cena sprawiła, że zmieniłeś zdanie. Drewno jest tańszym materiałem. Jest łatwo dostępne, łatwiejsze w obróbce, a także lżejsze co ma znaczenie podczas transportu. Czas budowy domu z drewna jest krótszy, co zmniejsza koszt czasu pracy. Nieduży drewniany domek kupisz, nie przekraczając 100 000 zł.

Innym kosztem, który powinieneś rozważyć, jest koszt ubezpieczenia domu. W tym przypadku przewagę ma dom murowany, gdyż materiał, z którego został zbudowany, jest niepalny.

Dom z betonu czy z drewna?
Architekt

Dom z betonu czy z drewna? Dom jako inwestycja

Nabywając daną nieruchomość, bierz także pod uwagę jego długoterminową wartość. W tej kwestii murowany dom jest lepszą opcją. Wartość takiego domu raczej będzie rosła, niż malała. Beton potrafi pochłonąć i zatamować ciepło oraz obniżyć temperaturę, co zmniejsza koszt energii. Co do domów wykonanych z drewna rzecz ma się nieco inaczej. Drewniane domy są nieco droższe w utrzymaniu niż domy betonowe. Charakter drewna, jako materiału jest tu decydujący. Beton ma lepszą akustykę, a także termoizolację. Domy z drewna wymagają częstej konserwacji, jeśli zaniedbasz ten aspekt, to tym samym obniżysz wartość domu.

Dom z betonu czy z drewna? Akustyka

Beton zapewnia lepszą akustykę niż drewno. Im grubszy beton, tym lepsza akustyka. W murowanym domu masz kilka opcji poprawienia akustyki. Możesz zbudować ścianę z cegieł, z betonu komórkowego, z płyt GK. Postawienie takich ścian działowych w domu z bali, wyglądałoby co najmniej dziwnie.

Dom z betonu czy z drewna? Rodzaje konstrukcji domów z betonu

Domy jednorodzinne można budować przy użyciu różnych materiałów stosowanych w budownictwie. Ponad 65% domów jednorodzinnych i znacznie więcej nieruchomości komercyjnych jest zbudowanych z betonu. Jednakże, jeśli beton jest substancją samą w sobie, istnieje wiele sposobów budowania z nim, w tym użycie szalunku z szalunkami traconymi lub zintegrowanymi lub bloczków z betonu komórkowego.

Dom z betonu czy z drewna? Różne rodzaje betonu

Cementobeton, czyli zespół elementów pochodzenia mineralnego, którego zadaniem wydaje się być „odtworzenie” uprzednio odwodnionego kamienia, to określenie powszechnie stosowane w budownictwie (cement). Istnieją trzy główne zastosowania techniki „rekonstytucji” minerałów:

Dom z betonu czy z drewna? Betonowy bloczek

Jest wytwarzany poprzez wyprodukowanie najpierw solidnych elementów, które są następnie łączone w podstawowe kształty i złożone konstrukcje (bloki w kształcie litery U, nadproża, płyty itp.) o unikalnej teksturze i właściwościach izolacyjnych. Na przykład blok bryzy może być mniej lub bardziej gęsty, ażurowy, zakrzywiony itp.

Warto wiedzieć, że bloczki z betonu komórkowego powstają poprzez „gotowanie” betonu w autoklawie, aby zachować liczne pęcherzyki powietrza, które nadają im lekkość i doskonałe właściwości izolacyjne.

Dom z betonu czy z drewna? Beton samozagęszczalny

Po stwardnieniu materiału wlewa się go do formy o pożądanym kształcie jako pastę do wytworzenia struktury. Termin „beton szalunkowy” jest zatem częściej używany do opisania betonu, który ma specjalne właściwości, takie jak żelbet (odlewy betonowe z wszczepionymi żelazkami) i beton wibrowany (płynny beton poddawany jest wibracjom, aby pomóc wypełnić całą formę).

Beton wylewany

Dzięki tej „hybrydowej” technologii całe gotowe elementy budynku (ściany z otworami, szczyty itp.) można wyprodukować w fabryce i złożyć na placu budowy.

Należy zauważyć, że beton sprężony jest metodą prefabrykacji elementów betonowych, które zostały poddane naprężeniom innym niż te, którym element będzie podlegał po umieszczeniu na miejscu. Stosowana tylko w przypadku dużych budynków i konstrukcji technicznych, jest to niezwykle trwała, ale droga technologia.

Prefabrykacja to proces tworzenia konstrukcji z prefabrykowanych części, które są następnie budowane, wznoszone i używane na miejscu. Żywotność, fundamenty, ramy, konstrukcje zamknięte i osłonięte, izolacja i rezerwy dla różnych sieci są nierozerwalnie związane z tymi prefabrykowanymi komponentami. Wykonuje się je w miejscu, którym może być fabryka, warsztat lub tymczasowy budynek obok placu budowy.

Rodzaje konstrukcji domów z betonu

Do budowy domu z betonu można użyć klasycznego bloczka betonowego (znanego również jako pustak betonowy), bloczka z betonu komórkowego lub prefabrykatów betonowych. Każda technika ma zalety i wady, które można rozważyć przed dokonaniem wyboru.

Budownictwo z bloczków betonowych polega na montażu pustaków (bloczków żużlowych) ze zbrojeniem lub bez i sklejaniu ich (spoina cienka lub gruba), które następnie można wypełnić izolacją lub lekkim betonem (bloczek ze zintegrowaną izolacją, blok szalunkowy). Blok betonowy ma tę zaletę, że jest prosty w budowie przy niskich kosztach budowy. Aby zachować zgodność z obowiązującymi normami, należy zainwestować w izolację o wysokiej wydajności ze względu na wadę polegającą na tym, że nie izoluje ona prawidłowo.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej konstrukcji z bloczków bryzgowych, wykonywana jest konstrukcja z betonu komórkowego. Ze względu na wysoką sprawność cieplną beton komórkowy może przekraczać normy budowlane przy minimalnej lub żadnej dodatkowej izolacji (dla bloku o szerokości 50 cm i grubości 20 cm).

Duże konstrukcje o skomplikowanych projektach można budować z betonu samoukładającego się lub wibrowanego w jednej, lub kilku fazach, ale wymagają one dużo izolacji (zintegrowanej lub dodatkowej), aby spełniały wymogi norm.

Ponieważ ściany konstrukcji są odlewane do kształtu zapewnianego przez panele modułowe, konstrukcja betonowa zapewnia szeroką gamę form i właściwości.

Nie można skorzystać z usług małego wykonawcy, ponieważ metoda budowy obejmuje panele, sprzęt do podnoszenia i pompowanie betonu.

Prefabrykowana konstrukcja betonowa to po prostu montaż na miejscu sporych rozmiarów elementów żelbetowych tworzonych w fabryce. Metoda jest szybka, pracochłonna i ma krótkie okresy schnięcia spoin cementowych. Pod względem izolacji wymagany jest ten sam wysoki poziom izolacji, co w przypadku wylewanego betonu, albo poprzez zintegrowanie izolacji z konstrukcją betonową, albo poprzez izolację powierzchni (dodatkowa izolacja).

Szerokie wykorzystanie suchych materiałów skraca długość procesu budowy i ilość wilgoci, która może rozprzestrzenić się w całym domu.

Koszt budowy domu z betonu

Koszt domu betonowego zależy nie tylko od kosztu budowy, ale także od uwzględnienia globalnej powłoki, która obejmuje zarówno budowę, jak i izolację. Beton jest słabym izolatorem ciepła, mimo że jest doskonałą izolacją akustyczną. Izolatory wewnętrzne i zewnętrzne będą musiały zostać dodane w grubościach i liczbach, które są czasami wymagane. Na tym poziomie należy często porównywać koszty budynków betonowych. Upewnij się, że wykonawca formalnie się do tego zobowiązał i że w kosztorysie stwierdzono, że ostateczny dom będzie spełniał normy dotyczące wydajności cieplnej.

Sprawdź także inne nasze artykuły: