Budowa basenu betonowego.

Budowa basenu betonowego. Jeśli marzysz o wybudowaniu betonowego basenu na terenie swojej posesji, to koniecznie powinieneś przeczytać poniższy artykuł. Opisaliśmy 7 kroków, które pomogą Ci wybudować basen, unikając niemiłych niespodzianek.

  1. Ustawienie układu

Jak tylko uzyskasz niezbędne pozwolenia, wybierzesz projekt i miejsce, w którym basen ma się znajdować, koniecznie zajmij się także otoczeniem basenu. Może już wiesz, jak będzie wyglądało miejsce na leżaki, barek, saunę i jakuzzi? To właśnie na tym etapie zaplanuj wszystko dokładnie. Możesz nawet zastanowić się nad tym, jakie rodzaju meble ogrodowe wstawisz. Najważniejsze, aby wszystko ze sobą współgrało.

Budowa basenu betonowego. 2. Hydraulika i wykopy

Wykop pod basen będzie miał określoną głębokość. Do tego zadania zostanie użyta koparka. Powstanie instalacja wodno-kanalizacyjna. Ma ona za zadanie utrzymania odpowiedniej cyrkulacji i filtracji.

Budowa basenu betonowego. 3. Wzmocnienia

Drut zbrojeniowy będzie przebiegał pionowo i poziomo. Zanim zalejesz go betonem, ujrzysz swego rodzaju stalową klatkę. Taka konstrukcja stalowa ma na celu wytrzymania dużego ciśnienia, które będzie wytwarzane przez tysiące litrów wody.

Budowa basenu betonowego
Betonowy basen możesz pomalować farbą do basenu

Budowa basenu betonowego. 4. Spód i ściany basenu

W kolejnym etapie powstanie podłoże i ściany basenu. Do tego celu użyjesz piasku i cementu, które stworzą mieszaninę zwaną gunitem. Powstanie tej mieszaniny ma zapewnić nienaganne działanie basenu przez dziesiątki lat. Na gunicie położysz płytki dekoracyjne. Kształt i kolor niech ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia.

Budowa basenu betonowego. 5. Utwardzenie betonu

Pamiętaj, że beton zaschnie w pełni dopiero po około 30 dniach. Przez ten czas powinieneś polewać beton wodą, aby nie wysechł zbyt mocno. Gdybyś dopuścił do wyschnięcia betonu, mógłby on popękać.

6. Montaż instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna zostanie przeprowadzona przez basen, jeszcze przed zalaniem go betonem. Teraz nadszedł moment podłączenia wszystkich komponentów odpowiedzialnych za filtrowanie wody i oświetlenie.

7. Wykończenie wnętrza basenu

W ostatnim kroku wykończysz wnętrze basenu. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • Pomalujesz beton specjalną farbą do betonu
  • Wyłożyć go kafelkami
  • Wyłożyć go kamieniem lub szklanymi kamykami

Powstanie betonowego basenu może potrwać od 12 do 16 tygodni.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *