Farba epoksydowa do betonu

Farba epoksydowa do betonu to idealne rozwiązanie, gdy zamierzasz zabezpieczyć betonową powierzchnię i zmienić jej kolor. W poniższym artykule odpowiemy sobie na pytanie, jak nakładać epoksydową farbę na betonowe podłogi?

Farby epoksydowe to idealne powłoki dla powierzchni betonowych, które idealnie odświeżają i chronią zwłaszcza narażone na zabrudzenia podłogi betonowe. Taką farbę możesz nabyć w różnych kolorach i stylach. Powinno się je nakładać wielowarstwowo, wówczas uzyskasz jednolite wykończenie.

Fakt, że farba epoksydowa mocno przylega do betonu, sprawia, że powłoka jest odporna na zadrapania, chemikalia, wilgoć i tłuszcz. Te zalety sprawiają, że taka epoksydowa powłoka sprawdzi się zarówno w Twoim garażu, jak i piwnicy Twojego domu. W tych właśnie miejscach może dojść do przewrócenia się ciężkich elementów, które mogą uszkodzić beton. Farba epoksydowa stworzy na betonie ochronę najwyższej jakości. Żadne narzędzia, które upuścisz przypadkowo na podłogę, nie będą w stanie uszkodzić betonowej powierzchni chronionej farbą epoksydową.

Farba epoksydowa do betonu. Jak nakładać farbę epoksydową na beton?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dokładnie nanieść epoksydową farbę na beton, to poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku. Pilnuj szczegółów, a uzyskasz piękną i trwałą powłokę.

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest epoksyd?

Powłoki epoksydowe, to bardzo wytrzymałe farby, a ich głównym składnikiem jest żywica. Do wyboru masz trzy rodzaje farb epoksydowych: na bazie wody, z dużą ilością części stałych i na bazie rozpuszczalnika.

  • Wysoka zawartość części stałych: Farba, która zawiera wysoką zawartość części stałych to jedno- lub dwuskładnikowa powłoka. Składa się ze spoiw, dodatków i pigmentów. Mimo tego, że ma mniejszy procent lotnych związków organicznych, to zapewnia akceptowalne właściwości farby.
  • Na bazie rozpuszczalnika: Powłoka epoksydowa na bazie rozpuszczalnika działa niemalże tak samo, jak farba na bazie wody. W obu farbach substancje muszą odparować. Rozpuszczalnik w farbie epoksydowej wpływa na jej wytrzymałość, która jest nieco mniejsza niż w przypadku pozostałych dwóch rodzai farb. Zaletą rozpuszczalnika w farbie jest fakt, że taka farba jest bardziej odporna na zanieczyszczenia ropopochodne.
  • Na bazie wody: Farba epoksydowa na bazie wody, jest w stanie stworzyć powłokę, która doskonale zniesie działanie kwasów, rozpuszczalników, olei i benzyny. Spośród wszystkich trzech farb, ta na bazie wody jest najbardziej odporna na zarysowania, ścieranie, a także uderzenia.

Farba epoksydowa do betonu. Nakładanie farby epoksydowej na betonową podłogę. Instrukcja

Krok 1. Oczyść powierzchnię betonową

Zanim zabierzesz się za nakładanie farby epoksydowej na powierzchnię betonową, doprowadź ją do porządku. Musisz ją dokładnie wyczyścić. Jeśli dopiero co wylałeś betonową podłogę, to odczekaj minimum 30 dni, zanim zaczniesz ją zabezpieczać epoksydową powłoką. Czyszczenie powierzchni betonowej możesz przeprowadzić przy użyciu szczotki o sztywnym włosiu. Jeśli na Twojej podłodze betonowej znajdują się zabrudzenia typu: pleśń, wosk, kurz, a także luźne substancje, to możesz użyć detergentu. Środki do czyszczenia betonu znajdziesz w naszym sklepie na głównej stronie.

Możesz także wyczyścić betonową powierzchnię myjką ciśnieniową. Jednak podczas czyszczenia betonu myjką ciśnieniową ciśnienie wody nie powinno być większe niż 1750 psi. Beton to taka twardsza, bardziej zagęszczona gąbka, potrafi zatrzymać wilgoć, co ma wpływ na to, jak przyjmie się farba epoksydowa.

Krok 2. Przygotuj pomieszczenie do nałożenia farby epoksydowej

Sprawdź dobrze pomieszczenie, w którym masz zamiar użyć farby epoksydowej pod kątem występowania dziur i pęknięć. Każdą z nich powinieneś naprawić. Po naprawie poczekaj do totalnego wyschnięcia. Jeśli w pomieszczeniu są elementy starej, łuszczącej się farby to koniecznie ją zeskrob. Jeśli musisz usunąć pleśń, to zrób to przy użyciu specjalnego środka.

3. Wymieszaj i nałóż farbę

Zanim zabierzesz się za nakładanie pierwszej warstwy bądź pewien co do poniższych wskazówek:

  • Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 10°C lub więcej.
  • Najlepiej nakładać farbę wiosną, latem, gdy wilgoć w powietrzu nie jest zbyt wysoka.
  • Przygotuj wałek do włosów o średnicy 9 mm lub szczotkę nylonowo-poliestrową i przy jej użyciu nakładaj epoksyd.
  • Uważaj, aby farby epoksydowej nie nakładać na rozgrzaną powierzchnię.
  • Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.
  • Drugą warstwę epoksydu nakładaj po upływie około 4 godzin.
  • Jeśli zdecydowałeś się na nakładanie farby epoksydowej w wilgotnych warunkach, to musisz się liczyć z wydłużonym czasem schnięcia.

4. Warstwy farby

Drugą warstwę farby nakładaj po wyschnięciu pierwszej, wówczas uzyskasz jednolite wykończenie. Nie nakładaj więcej niż dwie warstwy. Spójny kolor uzyskasz, mieszając wszystko w jednym pojemniku.

5. Listwy przypodłogowe

Możesz także pomalować farbą epoksydową listwy przypodłogowe, co zapewni maksymalną ochronę.

Farba epoksydowa do betonu
Zielona farba epoksydowa do betonu

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *