Farba do betonu garaż

Farba do betonu garaż. Jak pomalować betonową podłogę w garażu? Dzięki poniższemu samouczkowi dowiesz się, jak dokładnie pomalować betonową podłogę. Cały proces malowania jest dosyć prosty, a efekt pozytywnie zaskakujący.

Zanim zabierzesz się za malowanie betonowej podłogi w swoim garażu, powinieneś ją dokładnie posprzątać. Jeśli Twoja podłoga została dopiero co wylana, to powinieneś odczekać minimum 30 dni. To okres, w którym beton powinien dokładnie wyschnąć. Nakładanie nowej farby na starą nie wchodzi w grę. Więc jeśli na garażowej podłodze znajduje się stara farba, to powinieneś ją dokładnie usunąć. Pamiętaj także o tym, że nie powinieneś malować podłogi w garażu, gdy na zewnątrz panuje duża wilgotność powietrza. Oczywiście możesz to zrobić, ale czas schnięcia farby znacznie się wydłuży. Temperatura, w jakiej farba powinna schnąć to minimum 10°C, dotyczy to zwłaszcza farb epoksydowych.

Farba do betonu garaż. Dlaczego powinienem odnowić podłogę w garażu?

Zazwyczaj decydujemy się na pomalowanie podłogi garażowej, gdy jest już ona bardzo zniszczona. Garaż to miejsce, w którym trzymamy narzędzia, smary, oleje. Przypadkowe upuszczenie dużego klucza do kół, czy też wylanie oleju silnikowego może spowodować niemały bałagan. Cierpi na tym powłoka pod postacią farby, którą z biegiem lat należy wymienić.

Po zakończeniu malowania podłogi nową farbą od razu zauważysz, że podłoga jest świeża i czysta. A to, czego gołym okiem nie zobaczysz, a co ma także duże znaczenie to fakt, że podłoga jest chroniona przed pleśnią, wilgocią i różnego rodzaju płynami. Świeża, nowa powłoka na betonie to także realna ochrona przed pęknięciami betonu. Upuszczony klucz do kół już nie jest tak dużym zagrożeniem.

Farba do betonu garaż. Jaką farbą pomalować podłogę w garażu?

Zasadniczo powinieneś wybierać pomiędzy farbą akrylową a epoksydową. Ta pierwsza występuje także pod nazwą lateksowa farba akrylowa. Jest ona tańsza od farby epoksydowej, jednak farba epoksydowa jest trwalsza. Moim zdaniem warto dopłacić na początku niż wydać więcej w ciągu kilku lat. Farba akrylowa przetrwa około 2 lat, a farba epoksydowa około 4. Jeśli miałbym Ci doradzić co do koloru farby, to wybrałbym kolor łupkowo-szary.

Farba do betonu garaż. Proces malowania podłogi betonowej

Pamiętaj, że zaschnięty beton to powierzchnia porowata, na której łatwo odkłada się brud. Dlatego, zanim zaczniesz taką betonową powierzchnię malować, powinieneś ją dokładnie oczyścić. Możesz to zrobić przy użyciu myjki ciśnieniowej lub maszyny do polerowania podłóg. Zapewne myjkę ciśnieniową posiadasz, ale maszynę do polerowania betonu już niekoniecznie. Możesz taką maszynę wypożyczyć lub zatrudnić firmę sprzątającą, która na takiej maszynie pracuje. W przypadku czyszczenia powierzchni betonowych myjką ciśnieniową to możesz do niej dodać odtłuszczacz. Detergenty przyspieszają rozpuszczanie zwłaszcza tłustych plam. Po czyszczeniu pozwól podłodze dobrze wyschnąć.

Szczotka o sztywnym włosiu to alternatywa dla myjki i maszyny, ale czyszczenie nią podłogi betonowej jest bardzo męczące i czasochłonne. W naszym sklepie online możesz zakupić specjalny środek do czyszczenia powierzchni betonowych. Betolix-B to innowacyjny preparat w postaci koncentratu, który szybko i skutecznie usuwa wszelki brud z betonu. Wszelkie uszczelniacze, które znajdują się na podłodze, także możesz usunąć płynem Betolix-B.

Farba do betonu garaż. Uzupełnianie ubytków w betonowej podłodze

Zanim pomalujesz betonową podłogę nową farbą, to uzupełnij wszelkie ubytki, które na niej występują. Grubsze ubytki powinny być uzupełniane warstwami. Zanim nałożysz kolejną warstwę, odczekaj aż ta, którą ostatnio nałożyłeś, dobrze wyschnie. Ostatnią warstwę dobrze przetrzyj, aby była w pełni gładka. Pamiętaj, że czas schnięcia betonu to nawet 3-4 tygodnie!

Farba do betonu garaż. Wytrawianie betonowej podłogi

Wytrawianie betonowej podłogi przed jej pomalowaniem nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Wytrawiacz betonu przyczynia się do otwierania jego porów. Jest to pomocne we wchłanianiu farby. Możesz zrobić mały test, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja podłoga wymaga wytrawiania. Polej beton niewielką ilością wody i zobacz, jak szybko się wchłania. Jeśli dzieje się to w szybkim tempie, to zapewne nie musisz przeprowadzać procesu wytrawiania. Jednak jeśli woda stoi na powierzchni, tworząc swego rodzaju kałużę, to koniecznie musisz wytrawić beton. Możesz do tego użyć specjalnego środka, który zakupisz w naszym sklepie.

Podkład pod farbę

Jeśli użyjesz podkładu pod farbę, to zwiększysz jej przyczepność. Kolorem i konsystencją przypomina mleko, więc łatwo jest zobaczyć, czy dokładnie pokrywasz podłogę. Do rozprowadzania podkładu możesz użyć zarówno pędzla, jak i wałka. Pędzelkiem możesz malować miejsca trudno dostępne, krawędzie, narożniki. Wałek to szybki i skuteczny sposób na pokrycie betonowej podłogi. Po wyschnięciu podkład staje się przezroczysty. Zostaw go na 4 godziny, ale nie dłużej niż 30 dni przed rozpoczęciem malowania podłogi farbą.

Farba do betonu garaż
Podziemne garaże także są malowane farbami do betonu

Nakładanie 1-składnikowej farby epoksydowej

Spośród dostępnych na rynku farb wybrałem farbę epoksydową, 1-składnikową. Tak samo, jak w przypadku podkładu, najpierw pomaluj krawędzie, a następnie całą podłogę. Dla pewności uzyskania zadowalającego efektu nałóż dwie warstwy. Drugą warstwę nałóż w odwrotnym kierunku, do tej pierwszej. Jeśli pierwszą warstwę nałożyłeś w poprzek, to drugą możesz nałożyć wzdłuż. Zapewne już po 24 godzinach będziesz mógł postawić na nowej farbie stopę, ale samochodem radzę najechać na nią po tygodniu.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *