Malowany beton wewnątrz i na zewnątrz

Malowany beton, oto jak przeprowadzić proces malowania. Jeśli nie zabezpieczysz betonu farbą, to ten może łatwo nasiąknąć wodą. Opady deszczu, czy też śniegu mogą doprowadzić do takiego nasiąkania, co może spowodować pękanie betonu. Jego degeneracja zostanie znacznie przyspieszona. W poniższym artykule omówimy proces malowania betonu, a konkretnie malowania betonowych schodów. Jednak schody to tylko przykład, każda inna powierzchnia betonowa może zostać tak samo pomalowana. Ważne jest przygotowanie danej nawierzchni. Bez tego cały proces malowania może okazać się bezsensowny, gdyż na źle przygotowanej powierzchni farba może się zacząć łuszczyć.

Malowany beton. Krok 1. Przygotuj nową powierzchnię betonową do pomalowania

Zanim zaczniesz malować nową powierzchnię betonową, sprawdź, czy ta jest do tego gotowa. Beton zazwyczaj potrzebuje od 30 do 60 dni, aby całkowicie zaschnąć. Dopiero po upływie tego czasu możesz zacząć proces malowania betonu. Sprawdź beton pod kątem występowania wilgoci. Możesz to zrobić, przeprowadzając test. Polega on na tym, że przyklejasz kawałek przezroczystego materiału do betonu na jeden dzień. Jeśli po upływie 24h zobaczysz, że materiał jest zapocony, to znaczy, że beton potrzebuje więcej czasu, aby wyschnąć.

Malowany beton. Krok 2. Sprawdź porowatość betonu

Przeprowadź test na porowatość betonu. Spryskaj powierzchnię betonową wodą, jeśli ta nie wsiąknie to tak samo stanie się z farbą. Odczekaj z malowaniem betonu, aż test wyjdzie pozytywnie.

Malowany beton. Krok 3. Wytrawianie betonu

W ostatnim kroku przeprowadź wytrawianie betonu przy użyciu płynu Betolix, a następnie spłucz wszystko dużą ilością wody.

Usunięcie starej farby i wybór nowej

Jeśli masz zamiar usunąć starą farbę z danej powierzchni betonowej, to możesz do tego użyć specjalnego środka. Zazwyczaj stara farba wygląda na popękaną i wyblakłą, jest to sygnał, aby ją usunąć i pomalować daną powierzchnię na nowo. W usuwaniu starej farby pomocna jest szczotka druciana.

Jaka farba do betonu jest najlepsza? Zalecam użycie farby olejnej lub lateksowej. Inne farby, które możesz wziąć pod uwagę to farby epoksydowe i lateksowe.

Malowany beton
Malowany beton

Właściwości antypoślizgowe farby do malowania betonu

Istnieją farby, które mają dodatek kruszywa, tworzy on w farbie chropowatą powierzchnię antypoślizgową. Możesz także sam dodać kruszywo do farby. Zazwyczaj ciężko jest nanosić farbę, która zawiera kruszywo przy użyciu natryskiwacza. Zalecam użycie 10-centymetrowego pędzla. Pamiętaj także o tym, że dodanie kruszywa zmniejsza krycie. Przygotuj się na dodatkowych 4-5 litrów dodatkowej farby. Możesz trochę zaoszczędzić i dodać kruszywo tylko do ostatniej farby.

Po co malować beton?

Przede wszystkim malując beton, poprawiasz jego żywotność. Wygląd pomalowanego elementu także jest dość przekonywający. Jednak to, co mnie najbardziej ekscytuje w tym, że pomaluje beton, jest to, że poprawie jego matowy kolor, który nawet lubię.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *