Beton architektoniczny i dekoracyjny

Beton architektoniczny i dekoracyjny to ciekawy pomysł na wykończenie danej powierzchni. Jeśli masz zamiar zmienić funkcjonalność, kolor, teksturę danego pomieszczenia, czy też budynku to niemal zawsze będziesz musiał użyć betonu. Beton może być szorstki, gładki, wklęsły, wypukły, mieć ostre krawędzie lub płynnie przechodzące w koło. Możesz zabarwić beton na różne nietypowe kolory, takie jak błękitny kwarc, pastele, głębokie czerwienie. Architektoniczny beton to nie tylko estetyczny wygląd, ale także możliwość nadania mu różnych funkcji konstrukcyjnych.

Beton dekoracyjny zazwyczaj kojarzony jest z płaskownikami do betonu lub elementami budowlanymi, takimi jak panele.

Beton architektoniczny to przede wszystkim biały cement portlandzki, który zawiera małe ilości tlenków żelaza, a także manganu. To właśnie te dwa surowce nadają elementom betonowym szary kolor. Szary cement i biały cement różnią się w tonacji koloru za sprawą różnych procesów produkcyjnych i składników.

Zazwyczaj architekci, którzy często i gęsto wykorzystują podczas projektowania danego pomieszczenia, beton architektoniczny biorą powyższe fakty pod uwagę. Jednolity kolor gwarantuje spójność betonowych elementów wykorzystywanych podczas dekorowania pomieszczenia.

Beton architektoniczny i dekoracyjny. Barwienie betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest barwiony integralnie i jest wytwarzany przez dodanie pigmentów tlenków mineralnych. Tak oto, jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy odcień betonu, to powinieneś użyć białego cementu. Cement szary powinieneś wykorzystać, gdy zamierzasz uzyskać zabarwienie betonu w odcienie ciemnoszare, brązowe, a także czerwone.

Beton architektoniczny i dekoracyjny. Odsłonięta powierzchnia betonu architektonicznego

To część dekoracyjna, która jest gładka dzięki temu, że usunięto z niej zewnętrzną warstwę. Aby tego dokonać, możesz użyć chemicznych opóźniaczy, piaskowania, wygładzania wodą lub trawienia kwasem. Gdy wybierasz kruszywo, powinieneś sprawdzić jego kolor, twardość, rozmiar, kształt, gradację, trwałość, dostępność, a także koszt. Zazwyczaj nasi klienci wybierają takie kruszywa jak: granit, kwarc, marmur, wapień i żwir. Są to naturalne kruszywa dekoracyjne. Sztuczne materiały to szkło, ceramika i także takie, które są odporne na zasady.

Formy używane podczas tworzenia dekoracyjnych elementów z betonu konstrukcyjnego

Możesz użyć form i kontur, które wyglądem przypominają cegłę, drewno lub kamień. Na rynku możesz zakupić aluminiowe systemy do tworzenia różnych tekstur. Teksturowana powierzchnia ma tę zaletę, że idealnie maskuje wszelkie różnice, które mogą wystąpić w fakturze, czy też kolorze.

Beton architektoniczny i dekoracyjny
Cegły to popularna forma przy wykorzystaniu betonu architektonicznego

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *