Szambo betonowe

Jeśli masz zamiar wymienić stare szambo betonowe na nowe lub szukasz zupełnie nowego systemu septycznego, to trafiłeś w odpowiednie miejsce!

Jak się już zapewne zdążyłeś zorientować Betolix to szanowana na rynku budowlanym marka, która trudni się w produktach z betonu. Ostatni wpis na blogu dotyczył obrzeży betonowych, a dziś omówimy temat szamb betonowych.

Oprócz szamb betonowych możesz także wybierać spośród następujących szamb:

  • Szamba z włókna szklanego
  • Z polietylenu
  • Szamba z betonu

Ciekawostka: Jeśli odpowiednio będziesz dbał o szambo to może ono posłużyć nawet 40 lat!

Obojętnie jakiego wyboru ostatecznie dokonasz, pamiętaj, aby przydomowy system oczyszczania ścieków regularnie czyścić. Powinieneś także sprawdzać go co jakiś czas pod kątem szczelności, a profesjonalny serwis powinien go sprawdzić co 3-6 miesięcy.

Szambo betonowe. Rozmiary szamba

Rozmiar szamba zależy od ilości przepływających ścieków, liczby pomieszczeń w domu, zwłaszcza liczby łazienek. Inne czynniki, jakie powinieneś brać pod uwagę podczas zakupu szamba, są lokalne przepisy.

Szamba są dostępne w różnej wielkości, my zalecamy zakup nie mniejszego zbiornika jak 14 m2.

Szambo betonowe. Betonowe szamba

Szambo betonowe jest częściej sprzedawane niż szambo z tworzywa sztucznego, czy szambo z włókna szklanego. Szambo betonowe cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość. Jeśli beton wykorzystany do budowy szamba jest dobrze zmieszany, to prawdopodobieństwo pęknięcia takiego szamba jest minimalne.

Szambo betonowe. Zbiorniki jednokomorowe i dwukomorowe

Dziś zbiorniki dwukomorowe są częściej sprzedawane niż te jednokomorowe. Dwukomorowe zbiorniki mają lepszą filtrację i system oddzielania. Niezależnie od tego ile zbiornik zawiera przedziałów, to każdy z nich oczyszczają i pompują.

Szambo betonowe. Wytrzymałość betonowego szamba

Istnieją betonowe zbiorniki na szambo, które mają wzmocnioną górę. Taki zbiornik zazwyczaj zakopuje się w miejscu, gdzie często przejeżdżają ciągniki, samochody i inne ciężkie pojazdy.

Szambo betonowe. Instalacja szamba

Instalację szamba czy to betonowego, czy też każdego innego powinieneś zlecić profesjonalnej firmie. Gabaryty betonowego szamba i jego waga sprawiają, że szambo można zamontować przy użyciu ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka i dźwig.

Inaczej ma się sprawa instalacji zbiornika do szamba, który jest wykonany z plastiku czy też włókna szklanego.

Szambo betonowe. Wytrwałość szamba

Beton, z którego zbiornik został wykonany, powinien być najwyższej jakości. Zwróć także uwagę na zbrojenia, uszczelnienie, mają one kluczowe znaczenie dla działania zbiornika, zwłaszcza podczas niskich temperatur.

Szambo betonowe. Co to są przegrody szamba?

Przegroda wyjściowa i wejściowa są po to, aby przefiltrować oleje, szumowiny ze ścieków, a także stałe odpady.

Szambo betonowe. Przegrody wlotowe

Przegroda wlotowa znajduje się najbliżej łączenia zbiornika z obudową. Jest ona bardzo ważna dla funkcjonowania zbiornika. Jedną z jej funkcji jest zapobieganie zatkania systemu septycznego. Takie zatkanie najczęściej powodują oleje i szumowiny z odpadów.

Przegrodę wlotową można porównać do szyjki butelki:

  • Spowalnia przepływ ścieków – gdyby ścieki spływały zbyt szybko, mogłoby dojść do zmieszania olejów i szumowin.
  • Zapobiega przedostawaniu się do kanalizacji gazów. Mogłyby wrócić do domu ze zdwojoną siłą brzydkiego zapachu.

Szambo betonowe. Przegrody wylotowe

Przegroda wylotowa to taka odwrócona butelka tak jakby butelka z szyjką u dołu. Jej głównym zadaniem jest przechowywanie olejów, odpadów, szumowin. Jest przymocowana do rury wylotowej.

Zapobiega wpadaniu odpadów innych niż ścieki do rury wylotowej.

Szambo betonowe

Szambo z włókna szklanego i plastiku (polietylenu).

Warte uwagi są nie tylko szamba betonowe, ale także te wykonane z plastiku i włókna szklanego. Oto co przemawia za tego rodzaju szambami.

Mobilność

Zarówno szamba polietylenowe, jak i te ze szklanego włókna możesz przenieść przy pomocy kilku kumpli. Szamba betonowe tak jak już wspomniałem powyżej, muszą być przenoszone przy użyciu dźwigu lub wysięgnika. Czasami to miejsce, gdzie szambo ma zostać zakopane, dyktuje to, jakiego rodzaju szambo powinno zostać użyte. Bywa tak, że nie jest możliwe wjechać w dane miejsce dźwigiem, czy też wysięgnikiem. Wówczas nie masz wyboru i musisz zakopać zbiornik plastikowy lub zbiornik z włókna szklanego.

Zazwyczaj betonowe szambo waży 20-30 razy więcej niż szambo plastiku, czy też ze szklanego włókna.

Cena

Szambo z plastiku jest tańsze niż to wykonane z betonu.

Trwałość

Uszkodzenia zbiorników do szamba są często efektem przebicia ich przez korzenie drzew, z którymi sąsiadują. Zbiorniki z plastiku i włókna szklanego są dosyć odporne na tego typu zagrożenia. Oczywiście szambo betonowe także sobie radzi z korzeniami, ale ma ono innego wroga, którym jest mróz. Niskie temperatury dla betonu potrafią być bardzo szkodliwe.

Wszystkie zbiorniki są podatne także na uszkodzenia wywołane ciężarem, który znajduje się na powierzchni ziemi, pod którą są zakopane.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *