Krawężniki betonowe. Rodzaje krawężników betonowych

Zapewne krawężniki betonowe nie były nigdy zbyt specjalnym obiektem Twoich zainteresowań. W końcu nadszedł ten moment, kiedy to musiałeś o nich mocniej pomyśleć. Tak oto wylądowałeś na moim blogu. Wszystko, co najważniejsze na temat betonowych krawężników znajdziesz w poniższym artykule.

Krawężnik ma za zadanie chronić daną przestrzeń przed wdzieraniem się na nią wody spływającej pobliską ulicą. Ma też za zadanie blokowania nierównego rozrostu trawnika, a także nadaje posesji charakteru i walorów estetycznych.

Funkcja, forma, estetyka powinny zawsze iść w parze. Jedną z ważniejszych decyzji, jaką będziesz podejmował podczas wyboru betonowego krawężnika, jest ta, która dotyczy samochodów. Są krawężniki o nieco łagodniejszych krawędziach i najeżdżanie na nie pojazdem jest nieco łatwiejsze i mniej szkodliwe dla zawieszenia samochodu.

Krawężniki betonowe

Krawężniki betonowe. Parking

Betonowe krawężniki barierowe zazwyczaj są montowane na parkingach i wszędzie tam, gdzie ważna jest ochrona zieleni. Na parkingach taki krawężnik wyznacza krawędź miejsca przeznaczonego do parkowania i manewrowania pojazdem.

Krawężniki betonowe. Chodnik

Jak zapewne zauważyłeś, miejskie chodniki są otoczone krawężnikami, które umożliwiają przejeżdżanie po nich. Nie chodzi tylko o samochody i inne pojazdy, ale także o wózki dziecięce, wózki inwalidzkie, deskorolki, rolki i rowery.

Dekoracja

Krawężnik to także element miejskiej infrastruktury, który może pomóc jej lepiej wyglądać. W przypadku takich krawężników liczy się przede wszystkim piękno i funkcjonalność. Zapewne widziałeś kolorowe krawężniki, które idealnie komponują się z miejskimi klombami. Wyglądają ciekawie, nie są nudne.

Czy krawężniki betonowe wymagają zbrojenia?

Powyższe pytanie to jedno z tych, które dosyć często pojawia się podczas zakupu krawężnika. Jak wiadomo, stal zbrojeniowa jest wykorzystywana w wielu konstrukcjach betonowych. Beton uzbrojony w nią jest bardziej wytrzymały na duże obciążenia. Jednak w przypadku krawężników takie uzbrojenie nie jest konieczne, czy też wskazane. Można użyć pręta zbrojeniowego dla wzmocnienia betonowego podjazdu, ale to także nie jest warunek konieczny.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *