Bloczki betonowe. Rodzaje bloczków betonowych używanych w budownictwie

Na rynku możesz spotkać dwa rodzaje bloczków betonowych, są nimi bloczki pełne i puste. Zazwyczaj bloczki są wykorzystywane do tego, by zbudować ścianę, ale można ich użyć także w innych przypadkach. Klasyczne bloczki betonowe to nie pustaki, są bardziej solidne. Pustaki nazywane są bloczkami z keramzytobetonu.

Bloczki żużlowe a bloczki betonowe

Dziś już rzadko słyszy się określenie bloczki żużlowe. Niegdyś wytwarzano bloczki żużlowe z odpadów po spalonym węglu. Zazwyczaj taki odpad pobierano z elektrowni, w których stosuje się węgiel. Zamiast piasku i żwiru używano żużlu ze spalonego węgla. Bloczki żużlowe są mniej trwałe, ale są lżejsze od bloczków betonowych.

Bloczki betonowe. Beton a cement

Czasami możesz usłyszeć mylne określenie cementowe bloczki. Cement jest wykorzystywany do produkcji betonu, nie ma czegoś takiego jak cementowe bloczki. Inne surowce, które wykorzystuje się do produkcji betonu to kamień, żwir, piasek, zajmują około 3/4 całej mieszaniny.

Historia betonu zaczyna się od cementu, który znaleziono około 12 000 000 lat temu na terenie dzisiejszego Izraela. Cement występował wówczas naturalnie i powstawał w reakcji pomiędzy wapieniem i łupkami bitumicznymi. Cementu używano podczas budowy Chińskiego Muru oraz Rzymskiego Koloseum.

Bloczki betonowe a cegły

Bloczki betonowe mają większe wymiary niż cegły. Wpływa to na ilość fugi, jaka zostanie zużyta podczas spoinowania. Przy bloczkach betonowych zużywa się jej o wiele mniej. Jednak wadą bloczków betonowych jest to, że są one podatne na utrzymywanie większej ilości wilgoci. Ma to wpływ na ich pękanie podczas pracy fundamentu, na którym bloczki betonowe się znajdują.

Bloczki betonowe. Bloczki puste i pełne

Na rynku budowlanym możesz spotkać dwa rodzaje bloczków. Są to bloczki puste i pełne. Pełne bloczki to także płyty chodnikowe. Puste bloczki są wykorzystywane podczas budowania różnego rodzaju murów. Można przez ich otwory przeprowadzić zbrojenie, co pozytywnie wpłynie na ich trwałość i stabilność.

Bloczki betonowe
Falochron z bloczków betonowych

Bloczki betonowe. Pustaki

Oto 3 klasy, w jakich występują pustaki:

  • Klasa A – gęstość minimalna 1500 kg/m3.
  • Klasa B – gęstość minimalna 1500 kg/m3.
  • Gatunek C – gęstość większa niż 1000 kg/m3.

Zarówno klasa A, jak i klasa B są wykorzystywane przy budowie ścian nośnych, klasa C do ścian, która nie jest nośna.

Pustaki możesz znaleźć w kilku rodzajach, opisałem je szczegółowo poniżej.

Bloczki betonowe. Lite bloki betonowe

Wygląd litych bloczków przypomina nam, że są one solidne i trwałe. Sprawdziły się podczas budowania ścian ogrodowych, murów ochronnych, które wyśmienicie sprawdzają się podczas ataku różnych żywiołów. Można z nich wybudować także palenisko, ich odporność na wysokie temperatury jest bardzo dobra. Wagą są cięższe od pustaka, ale mogą być tańsze, niż pustak.

Rozmiary betonowych pustaków

Oto rozmiary, w jakich na rynku budowlanym występują betonowe pustaki:

  • 100 mm x 200 x 400 mm
  • 150 mm x 200 x 400 mm
  • 200 mm x 200 x 400 mm

Występują zazwyczaj w kolorze szarym, ale i w ciemnoczerwonym, a także jasnobrązowym.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *