Płyty betonowe

Płyty betonowe, trudno sobie wyobrazić branżę budowlaną bez nich. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat płyt betonowych, znajdziesz w poniższym artykule. Płyty betonowe to bardzo ważny element każdej budowy. To właśnie z nich są tworzone sufity, podłogi, ściany, a także pokrycia dachowe.

Zazwyczaj płyty betonowe są zbrojone, a ich dół i góra są względem siebie równoległe. Grubość ścian jest zależna od ciężaru, którym będą obciążone.

Płyty betonowe. Obciążenia na płytach betonowych

Do obciążeń płyt betonowych możesz zaliczyć obciążenia stałe i użytkowe. Są one rozłożone równomiernie. Ciężar stały obejmuje podłogi, kratki, płytki.

To, jakie obciążenie użytkowe ma płyta betonowa, w dużej mierze zależy od typu budynku. Budynki mieszkalne mają obciążenie od 2000 do 3000 N/m2.

Płyty betonowe. Budowa płyt betonowych

Zapewne słyszałeś o płycie nośnej, to określenie dotyczy płyty betonowej, która stoi bezpośrednio na fundamencie. Inne określenie, które mogłeś słyszeć odnośnie do płyt betonowych to zawieszona płyta. Płyta zawieszona znajduje się między podporami i zaprojektowano ją tak, aby była w stanie wytrzymać wszelkie ruchy, w tym także mikro zginanie. Możesz zakupić gotową płytę prefabrykowaną, która zostanie przewieziona na teren budowy. Możesz także taką płytę stworzyć na terenie budowy przy użyciu szalunków.

Płyty betonowe. Rodzaje płyt betonowych

W budownictwie istnieją różne rodzaje płyt betonowych. Oto kilka powszechnie stosowanych:

  • Płyty konwencjonalne
  • Płyty płaskie
  • Kanałowe
  • Płyty waflowe
  • Płyty kompozytowe

Płyty betonowe. Płyty konwencjonalne

Konwencjonalne płyty betonowe podpiera się słupami i belkami. Obciążenie jest kierowane na elementy konstrukcyjne. Płyty konwencjonalne można podzielić na płyty dwukierunkowe i jednokierunkowe.

Płyty jednokierunkowe podpiera się tylko na dwóch przeciwległych stronach. Ciężar jest wówczas przenoszony wzdłuż dłuższego kierunku. Dwukierunkowe płyty podpierane są ze wszystkich czterech stron. Obciążenia są przenoszone w obu kierunkach.

Płaskie płyty

Płyty płaskie podpiera się bez stawiania belek i tym samy są wsparte bezpośrednio. Podczas ich produkcji używa się szalunku.

Pusta płyta rdzeniowa

Puste płyty rdzeniowe charakteryzują się tym, że ich wnętrze ma otwory na przelot. Taka płyta oczywiście jest lżejsza od płyty, która jest w środku całkowicie pełna. Zazwyczaj stosuje się podczas budowy parkingów i budynków biurowych.

Płyta waflowa

Geometria płyty waflowej przypomina wafel, stąd też jej nazwa. Taka płyta ma kwadratowe wgłębienia. Stosuje się je przy budowie długich przęseł. Ich zaletą jest fakt, że potrafią przyjąć większe obciążenia niż konwencjonalne płyty betonowe.

Płyta kompozytowa

Stosuje się je przy budowie systemu odlewu żelbetowego. Taki system ma wspaniały stosunek sztywności do masy i wytrzymałości do masy.

Płyty betonowe

Działanie strukturalne płyt betonowych

Kierunek zbrojenia i geometria płyt, wpływają na zachowanie konstrukcyjne płyt betonowych. System nośny odpowiada za obciążenia użytkowe i własne.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *