Formy do betonu

Formy do betonu, oto garść informacji na ich temat. Co do tego, czym jest beton, nie będę się w tym artykule rozpisywał. Jednak warte uwagi jest to, że beton nie od razu jest twardy! Wow, a to Ci news, co? OK konkretnie, aby beton przyjął, pewien kształt potrzebuje, aby go umieszczono w formie.

Forma może być wykonana z drewna, plastiku, a nawet z gumy. W tym artykule omówimy różne formy, nie będziemy skupiać się tylko na formach z drewna, czyli na tych, które są najczęściej wykorzystywane na dużych budowach. Projekty wielkoskalowe wymagają użycia form przy budowie ścian, płyt betonowych, chodników. Taka forma znajduje się w danym miejscu, aż do momentu zaschnięcia betonu. Po jego utwardzeniu się forma jest usuwana.

Formy do małych projektów

Istnieją formy, które mają za zadanie nadania danej powierzchni betonowej detali ozdobnych. Są to różnego rodzaju wnęki, wcięcia, wypukłości, wklęsłości itp. Zanim użyjesz formy, powinieneś ją dobrze naoliwić, możesz do tego użyć nawet ropy. Forma łatwiej odchodzi od zaschniętego betonu, jeśli jest dobrze naoliwiona. Jeśli byś nie naoliwił formy to detale, o których piszę powyżej, mogłyby ulec uszkodzeniu podczas jej usuwania.

Istnieją także formy betonowe, które są całkowicie gładkie zarówno na bokach, jak i spodzie. Jednak to nie oznacza, że betonu z takiej formy nie da się ozdobić. Robi się to na mokrym betonie jeszcze, gdy beton znajduje się w formie. Wówczas możesz stworzyć różnego kształtu i wielkości mozaiki.

Możesz także zamówić formę, której potrzebujesz. Zazwyczaj tego typu formy są wykonane z płyty wiórowej wypełnionej melaminą. Beton nie przyklei się do melaminy, więc wyjęcie formy nie jest zbyt trudne.

Formy do betonu

Gotowe formy do betonu

Takie formy zazwyczaj są wykonane z plastiku. Do stworzenia małej formy możesz także wykorzystać płynną gumę. Plastikową formę wypełnij płynną gumą, a gdy ta zastygnie, wlej do niej beton. Z takiej płynnej formy powstają naprawdę ciekawe projekty.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *