Farba do betonu na zewnątrz

Farba do betonu na zewnątrz, oto kilka ważnych wskazówek co do tego, jak jej używać. Jak pomalować betonowe patio? Jeśli Twoje betonowe patio jest szare i dosyć nudne to zawsze możesz je pomalować. Użyj do tego specjalnej farby do betonu Betolix-F! Dzięki pomalowaniu betonowego patia będzie ono bardziej pasowało do Twojego domu. Taki zabieg malarski sprawi także, że Twoje patio będzie bardziej atrakcyjne dla oka. Zanim jednak zabierzesz się za malowania betonowych powierzchni, to zaopatrz się we wszystko, co jest do tego niezbędne.

W tym artykule znajdziesz kilka prostych instrukcji odnoszących się do tego, jak pomalować betonowy taras. Ok zabierajmy się do pracy!

Farba do betonu na zewnątrz. Czego potrzebujesz?

  • Specjalistycznej farby do malowania betonowych powierzchni, np. Betolix-F
  • Podkład
  • Wypełniacz i uszczelniacz
  • Płyn do czyszczenia tarasów
  • Pędzle
  • Malarskie wałki

Farba do betonu na zewnątrz. Przygotuj beton do malowania

W pierwszej kolejności uporządkuj przestrzeń, usuń wszelkie meble ogrodowe, donice, zabawki, a potem usuń wszelki brud, typu kurz, plamy. Jeśli na Twoim tarasie znajdują się rzeczy, których przeniesienie jest trudne lub niemożliwe to przykryj je plandeką. Zwłaszcza rośliny powinny zostać dobrze zabezpieczone. Podczas prac na będziesz używał szkodliwych dla roślin chemikaliów, stąd też ich ochrona jest bardzo ważna. Zapewne na Twoim tarasie znajdują się plamy tłuszczu, które będą trudne w usuwaniu. Niestety ich usunięcie jest niezbędne. Tłuste plamy mogą powodować odbarwienia i skracać trwałość farby do betonu.

Usuń mech z betonu i wszelkie winorośle, które się na nim znajdują. Możesz spróbować usunąć je przy użyciu myjki ciśnieniowej, a jeśli ta nie pomoże, to zawsze możesz użyć specjalistycznego środka do usuwania mchu, jakim jest Betolix-M.

Jeśli na Twoim tarasie znajduje się już farba, to należy ją usunąć przy użyciu rozpuszczalnika. Może się wydawać, że to dość czasochłonne zajęcie, ale bez tego nie uzyskasz nowej, świeżej, pięknej warstwy farby. Dzięki temu zabiegowi wyeliminujesz ryzyko późniejszego pękania farby i występowania na niej nierówności. Zanim przejdziesz do następnego kroku, upewnij się, że patio jest czyste i suche.

Nawet jeśli gołym okiem nie jesteś w stanie dostrzec zabrudzeń na betonie to i tak przeprowadź jego generalne czyszczenie. Im czystsza powierzchnia betonu, tym lepszy efekt po zakończonym jej malowaniu.

Farba do betonu na zewnątrz. Napraw beton

Jeśli zauważyłeś na powierzchni betonowej, którą masz zamiar pomalować, jakieś pęknięcia to koniecznie je napraw. Pęknięcia także powinieneś dobrze oczyścić. Możesz do tego użyć szczotki drucianej, miotły, lub po prostu odkurzacza. Pęknięcie powinno być bardzo czyste.

Po zakończeniu czyszczenia pęknięcia użyj specjalistycznego wypełniacza do betonu Betolix-W. Na opakowaniu uszczelniacza Betolix-W znajdziesz informację co do tego, kiedy możesz zacząć malowanie powierzchni uszczelnionego miejsca. Najlepsze rezultaty wypełniania pęknięć uzyskasz na totalnie suchym betonie.

Gdy wypełniacz całkowicie wyschnie, powinieneś go przeszlifować. Możesz do tego użyć papieru ściernego. Teraz użyj podkładu. Powierzchnię betonową powinieneś doprowadzić do stanu, który pozwoli na to, by farba dobrze przylegała do betonu. Przystąp do malowania, gdy podkład całkowicie wyschnie. Wilgotność ściany betonowej możesz sprawdzić, przyklejając do niej mały skrawek folii. Ściana nadaje się do malowania, gdy pod folią nie pojawia się efekt skraplania. Zazwyczaj ten eksperyment z folią powinien potrwać około 24h. Jednak warto odczekać ten czas, aby mieć 100% pewność, że betonowa powierzchnia jest gotowa do tego, by ja pomalować.

Farba do betonu na zewnątrz
Beton możesz także pomalować przy użyciu pistoletu malarskiego

Malowanie powierzchni

Do malowania betonu na zewnątrz nie powinieneś używać zwykłej farby. Taka farba może się łuszczyć, pękać, dlatego ważne jest, abyś używał tylko takich farb, które są przeznaczone do malowania betonu. Co ważne do malowania betonu na zewnątrz. Na rynku farb jest ich całe mnóstwo. Podczas doboru farby sprawdź, jej zdolność adaptacji w zmiennych warunkach pogodowych. Innowacyjne farby marki Betolix są pod tym względem bardzo solidne, gdyż zawierają krzemionkę.

Kolor farby powinieneś dobierać w zgodzie z kolorem farby, która znajduje się na Twoim domu. Kolor mebli ogrodowych także ma znaczenie.

Powyżej pisałem o podkładzie, ale istnieją farby, które są samo gruntujące. Jednak użycie podkładu ma także wpływ na wyrównanie powierzchni betonowej. Taki podkład może także wpłynąć na ilość warstw farby.

Powinieneś także pomyśleć o wyczyszczeniu pędzli po zakończonym malowaniu. Możesz do tego użyć benzyny lakowej lub rozcieńczalnika do farb. Przed rozpoczęciem malowania zabezpiecz wszelkie krawędzie okien, parapetów itp.

Do malowania możesz użyć pędzla z wydłużoną rączką, co ulży Twoim kolanom i plecom. Ruchy pędzlem powinny być równomierne, od krawędzi do krawędzi. Uważaj, aby przypadkiem nie wejść na świeżo pomalowany beton. Do malowania krawędzi użyj mniejszego pędzla. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby odczekaj około 3-5 godzin aż ta całkowicie wyschnie. Czas schnięcia zależy w dużej mierze od samej farby.

Pamiętaj, aby nakładać kilka cienkich warstw, a nie jedną grubą. Farba tworzy lepsze warstwy pod względem twardości, jeśli nakładamy ją warstwami. Skład chemiczny farby mają wpływ na jej połysk i grubość. Zanim wejdziesz na świeżo pomalowany taras, upewnij się, że ten całkowicie wysechł. Czas schnięcia farby do betonu zależy klimatu i wilgotności powietrza.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *