Wiertnica do betonu

Wiertnica do betonu to poważne narzędzie, który precyzyjnie nawiercisz otwory w najtrudniejszych podłożach. Wiertnica jest wykorzystywana do wiercenia trepanacyjnego w asfalcie, w betonie, w kamieniu, a także w innych materiałach budowlanych. Używając wiertnicy, pozbywasz się niepożądanych wibracji podczas wwiercania się w daną powierzchnię. Dzięki temu, że wiertnica nie przenosi wibracji na sąsiadujący z nią obszar, bezpieczeństwo operatora, jak i obiektów jest zwiększone.

Wiertnica do betonu. Diamentowe wiercenie

Kolejną z zalet używania wiertnicy z wiertłem diamentowym jest to, że wytwarza ono minimalne odpryski, a same otwory są czyste i nie wymagają dodatkowych prac renowacyjnych. Skraca to czas pracy samego operatora wiertarki, może on szybko przejść do innych zadań. Nowoczesne wiertnice do betonu potrafią wwiercać się w beton zbrojony, a otwory mają średnicę 152 cm. Diamentowe wiertła, które się wykorzystuje podczas prac z wiertnicą do betonu, idealnie sprawdzają się podczas tworzenia otworów pod instalacje typu elektryka i wodno-kanalizacyjne, a także HVAC.

Wiertnica do betonu. Rodzaje sprzętu do wiercenia rdzeniowego

Rodzaje wiertnic do betonu można podzielić na trzy grupy:

  • lekkie
  • średnio ciężkie
  • ciężkie

Lekkim sprzętem wiertniczym możesz wywiercić otwory o średnicy do 7,62 cm. W tej kategorii znajdziesz przede wszystkim ręczne wiertarki. Taką małą wiertarkę możesz także wykorzystać do wykończenia już wykonanych nawiertów.

Średnie wiertnice są wykorzystywane przy poważniejszych pracach budowlanych. Napędza je silnik o mocy 15-18 amperów, a wielkość wywiercanych przez nie otworów to 20 cm. Wiertnica z tej kategorii składa się z kolumny, słupka, podstawy z gniazdem na kotwę, z układu chłodzenia i oczywiście z silnika.

Wśród ciężkich wiertnic znajdziesz naprawdę potężny i solidny sprzęt. Wiertnice są napędzane silnikami hydraulicznymi lub elektrycznymi. Wiertła takiej otwornicy są przeznaczone do wwiercania się we wzmocnione konstrukcje. Zaleca się ich użycie także, gdy Twoja praca wymaga większej produktywności. Podstawa takiej wiertnicy to prawie 18 cm.

Wiertnica do betonu
Wiertnica do palowania

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz używać wiertnicy?

Twój wybór odpowiedniej wiertnicy powinien zostać podparty odpowiednią wiedzą na temat każdej z nich. Oczywiście trochę się przy tym musisz natrudzić. Najprościej będzie, jeśli udasz się do wypożyczalni sprzętu budowlanego i tam zasięgniesz wiedzy na temat wiertnic. Te oczywiste parametry to wielkość wiertnicy, dokładność wiercenia, rodzaj materiału, w którym będziesz wiercił, dostępność wody tam, gdzie będziesz wiercił, a także to czy wiercony materiał jest uzbrojony.

Dodatkowo powinieneś się zaopatrzyć w zasilacz, kotwy, wiertarkę udarową, poziomicę, miarkę, pompę próżniową, przedłużacz.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu używać wiertnicy, to zawsze możesz zlecić taką pracę fachowcowi. Oczywiście dużo zależy od stopnia trudności wykonania takich nawiertów.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *