Wiertło do betonu i kamienia

Wiertło do betonu i kamienia. W tym artykule przedstawię Ci wskazówki dotyczące wiercenia w kamieniu i betonie. Wskażę także różnice między wiertłami do betonu i kamienia.

Na rynku istnieją różnego rodzaju wiertła, a te najsolidniejsze to wiertła do betonu i kamienia. Są wiertła z przyłączem cylindrycznym, SDS-plus i SDS-Max.

Wiertło do betonu i kamienia. Wybierz wiertarkę

Zanim wybierzesz wiertło, którym będziesz wiercił w betonie lub kamieniu, to w pierwszej kolejności powinieneś wybrać wiertarkę. Najlepsza wiertarka do wiercenia w kamieniu, czy też w betonie to wiertarka udarowa. Na rynku możesz zakupić nie tylko wiertarkę, ale także młot obrotowo-udarowy.

Wiertło do wiercenia w betonie i w kamieniu

Czy między wiertłem do kamienia a wiertłem do betonu istnieje jakaś różnica? Tak, możesz ją zauważyć na czubkach wierteł. Głowica wiertła do kamienia jest wykonana z metalu hartowanego, a głowica wiertła do betonu jest wykonana z węglika spiekanego (nazywanego Widia).

Wiertło do betonu i kamienia. Odpowiednie przyłączenie

Istnieją 3 różne przyłączenia a są to:

  • Przyłączenie cylindryczne
  • SDS +
  • SDS Max

Jaka jest różnica między połączeniem cylindrycznym a połączeniem SDS? Połączenie SDS ma pewną przewagę nad połączeniem cylindrycznym. A mianowicie dochodzi do jego dodatkowego blokowania w maszynie. Dzięki temu wytrzymuje duże siły w momencie wwiercania w beton. Wpływa to na wygodę i wydajność. Warto, abyś zapamiętał, że wiertła SDS – MAX i SDS – PLUS pasują tylko do wiertarek, które są do nich przystosowane.

Wiertło do betonu i kamienia. Różnice między wiertłami

Istnieją wiertła z rowkami w kształcie litery A i litery H. Te drugie łatwiej usuwają piasek, a te w kształcie litery A są przeznaczone do wiercenia w powierzchniach betonowych różnego przeznaczenia.

Wiertło do betonu i kamienia
Węglik

Główka wiertła 2 i 4 ostrzowa

Jeśli chcesz, aby Twoje wiertło było bardziej wytrzymałe i dokładniej wykonywało nawierty, to zdecydowanie powinieneś wybrać wiertło z 4 ostrzami.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *