Otwornice

Otwornice to idealne narzędzie do wycinania okrągłych otworów o większej średnicy, niż ta, którą mają wiertła. Ogólnie istnieją otwornice nie tylko do betonu, ale także do szkła, metalu, ceramiki, drewna i tynku. Otwory o wielkości 100 mm możesz wywiercić przy użyciu zwykłej wiertarki.

Kiedy otwornica jest przydatna?

 • Podczas nawiercenia okuć na drzwiach
 • Gdy musisz nawiercić w suficie otwory pod oświetlenie
 • W rurociągach nawiercanie otworów pod dodatkowe połączenia
 • Gdy chcesz nawiercić otwory pod okablowanie
 • Podczas wiercenia drenażowego itp.

Otwornice są wykonane z różnych materiałów i przeznaczone do różnych projektów. Oto jakie otwornice możesz znaleźć na rynku:

Otwornica bimetaliczna

Tego typu otwornica jest wykorzystywana podczas prac z drewnem, z tworzywem sztucznym, z aluminium, ze stalą, żeliwem, a także ze stalą nierdzewną. Są one wykonane z 8% kobaltu oraz ze stali szybkotnącej. Niewątpliwie zaletą otwornic bimetalicznych jest to, że podczas obrabiania danego materiału się nie nagrzewają, są łatwe w użyciu i płynnie tną dany materiał. Wszystkie te zalety wpływają na zwiększoną trwałość otwornicy. Zęby w otwornicy bitumicznej są przyspawane do miękkiego metalu, stąd też w nazwie słowo „metaliczna”.

Zęby są skonfigurowane na dwa sposoby (podziałka zmienna i drobna). Otwornice mają różne rozmiary, rozmiar dobierasz do projektu. I tak np. konfiguracja zębów 4/6 jest przeznaczona do pracy w drewnie. Zapewnia ona skuteczne odsysanie wiórów i pyłu podczas wywiercania otworu. Otwornice z drobnymi zębami są przeznaczone do prac w metalu. Zarówno podczas prac w drewnie, jak i metalu zaleca się, aby używać płynu chłodzącego.

Środki ostrożności podczas prac z otwornicami bimetalicznymi

 • Uważaj, aby nie przesadzić z naciskiem, powinien być umiarkowany
 • Gdy wiercisz w metalu, to koniecznie zaopatrz się w środki chłodzące (nie mam na myśli piwa 🙂
 • Staraj się utrzymywać stałą pozycję
 • Wierć z odpowiednią prędkością, zbyt szybka jazda zabija!

Otwornice z węglików spiekanych

Jeśli masz zamiar nawiercić otwory w cemencie włóknistym, w tworzywach sztucznych, a także w drewnie to śmiało możesz użyć otwornicy z węglików spiekanych. Mają one twarde zęby, które sprawiają, że praca staje się wygodna i dosyć płynna. Ich charakterystyka pozwala na szybkie usuwanie wiórów i opiłków, co zwiększa wydajność samej otwornicy. Są dwa rodzaje otwornic z węglików spiekanych te, które nadają się także do metalu i tak jak ta opisana powyżej, która się do tego nie nadaje.

Otwornice diamentowe

Otwornica diamentowa idealnie wycina otwory w płytkach ceramicznych i porcelanowych. Są na tyle skuteczne, że śmiało możesz ich także użyć do nawiercania otworów w szkle, w marmurze, w płytach z cementu włóknistego, czy też lastryko. Jeśli chcesz uzyskać najwyższy możliwy efekt, to używaj wody, co skutecznie schłodzi otwornicę, zmniejszy kurzenie się i wydłuży żywotność otwornicy.

Otwornice

Mocowanie otwornic do wiertarki — najlepszy sposób!

Ryzyko używania otwornic jest mocno związane z ich złym przymocowaniem do wiertarki. Stąd też ważne, abyś miał wiedzę, która pozwoli Ci na bezpieczną pracę z nią.

 • Sprawdź rozmiar otwornicy i dowiedz się jakie maksymalne obroty jest w stanie wytrzymać.
 • Wielkość trzpienia także jest ważny
 • Uważaj, aby nie wiercić na zbyt dużych obrotach, zbyt duże obroty mogą spalić materiał i zbytnio nagrzać otwornicę
 • Używaj bocznej rączki podtrzymującej, zwłaszcza gdy nawiercasz otwory o dużej średnicy.

O otwornicach do betonu przeczytasz w innym artykule, znajdziesz go na naszym blogu.

Uwaga!!! Po zakończonej pracy z użyciem otwornicy dokładnie ją oczyść i zawsze przechowuj w ciepłym, suchym miejscu. Jeśli zauważysz, że zrobiły się matowe, to możesz je naostrzyć ręcznym pilnikiem.

Sprawdź także inne nasze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *