Kotwy do betonu

Kotwy do betonu to dzięki nim wszystko się jakoś trzyma! Jeśli kiedykolwiek byłeś świadkiem przenoszenia ogromnych betonowych ścian przez dźwig, to zapewne zastanawiałeś się, jak te ściany są ze sobą łączone?. Gdybyś udał się na plac budowy, to zauważyłbyś ludzi, którzy łączą ze sobą ściany przy użyciu kotw i łączników.

Oto rodzaje łączników używanych w budownictwie komercyjnym, które zapewniają solidne i stabilne łączenie betonowych ścian:

 • Śruby
 • Tuleje
 • Kliny
 • Kotwy

Jakie są najczęstsze typy systemów łączących? Wszystko na ten temat poniżej!

Jak działają kotwy do betonu?

Beton nie jest łatwy w obróbce. Łączenie ze sobą dwóch betonowych ścian wymaga nieco finezji i nie można go porównywać złączeniem elementów drewnianych, czy też kawałków metalu. Kotwy powinny być specjalistyczne i wykonane z wysokiej jakości materiału.

3 kroki łączenia betonu kotwami:

 • Wywierć otwory
 • Włóż kotwę
 • Nałóż na kotwę element mocujący

Rodzaje kotew

Na każdej budowie możesz zobaczyć wiele rodzajów kotw do betonu. Najmocniej wiążą kotwy na bazie dwuskładnikowej żywicy epoksydowej. Są dosyć drogie, dlatego ich zastosowanie powinno być uzasadnione, najczęściej taką rekomendację wydaje architekt lub inżynier. Stosuje się je w obiektach przemysłowych, a także handlowych lub specjalistycznych.

Niektóre łby kotw odpadają w pewnym momencie ich dokręcania. Stosuje się je w obiektach, gdzie wymagana jest duża precyzja i bezpieczeństwo, np. w elektrowniach lub przy budowie mostów.

Dla zwykłego zjadacza chleba rekomenduje się używanie poniższych kotew do betonu:

 • Kotwy klinowe
 • Kotwy tulejowe
 • O dużej średnicy
 • Kotwy plastikowe
 • Tapcony (śruby do betonu)

Kotwy do betonu. Kotwy klinowe i kotwy tulejowe

Zarówno kotwy klinowe, jak i kotwy tulejowe to doskonałe rodzaje kotew do betonu, które są w stanie utrzymać dużą wagę. Ich siła powinna być pod Twoją kontrolą, dlatego utrzymuj dwie ściany w odległości około 7 cm. Zapobiegniesz w ten sposób klinowania dwóch ścian i odłupania krawędzi ścian. Kotwy klinowe i kotwy tulejowe są bardzo popularne wśród budowlańców i bardzo przez nich lubiane, gdyż zapewniają bardzo dużą siłę łączenia.

Kotwy do betonu. Jak zainstalować kotwy klinowe i kotwy tulejowe do betonu?

Zarówno kotwy klinowe, jak i kotwy tulejowe instalujesz w ten sam sposób. Wiercisz dziurę w betonie, który musi mieć odpowiednią wielkość. Robisz to przy użyciu wiertarki udarowej. Po nawierceniu otworu wkładasz do niego kotwę. Możesz wbić ją młotkiem. Wielkość średnicy kotwy znajdziesz na opakowaniu od kotew i na samej kotwie. Otwór powinien być o 6,35 mm głębszy niż sama kotwa.

Jeśli chcesz do betonu przymocować, rzecz, która jest wykonana z metalu i ma prostokątną, kwadratową lub trójkątną podstawę to właśnie tej podstawy użyj jako szablonu do zaznaczenia miejsc nawierceń. Możesz także przystawić podstawę, nawiercić otwory pod kotwy, a następnie zdejmij podstawę i umieść kotwy.

Na metalowej podstawie, którą masz zamiar przymocować do betonu, pojawi się pył z nawiertu. Jeśli dostanie się do otworu, to zmieni nieco jego wielkość, co może doprowadzić do tego, że kotwy nie będą pasowały idealnie. Usuń pył przed osadzaniem kotew. Użyj dmuchawy, takiej do usuwania jesiennych liści lub odkurzacza z filtrem HEPA.

Kotwy do betonu
Kotwy do betonu

Kotwy do betonu. Młot i kotwa

Gdy już wywiercisz otwór pod kotwę i włożysz ją tak głęboko, jak to możliwe to użyj młotka, aby dobić kotwę do samego końca. Oczywiście bądź przy tym bardzo ostrożny. Istnieją dwa rodzaje kotew klinowych i kotew tulejowych. Kotwy z pułki premium charakteryzują się tym, że mają na czubku, nad gwintem kawałek czystego metalu. Ten właśnie element zapobiega zdeformowaniu się gwintu kotwy podczas jej wbijania młotkiem. Śruba na gwincie kotwy premium powinna być nieco obniżona. Inaczej ma się rzecz w przypadku tanich kotew, gorszej jakości. W tym przypadku śruba powinna nieco wystawać ponad gwint, aby uderzać młotkiem właśnie w śrubę, a nie w gwint. Obojętnie, której kotwy użyjesz, nie używaj podczas jej wbijania zbyt dużej siły.

Musisz uniknąć za wszelką cenę wygięcia się śruby. Może to doprowadzić do zakleszczenia się bieżnika, jego zdeformowania. Wówczas śruba będzie się obracać w otworze bez efektu rozszerzania.

Jak usunąć kotwę klinową i kotwę tulejową?

Kotwę najlepiej odciąć za pomocą piły szablastej lub szlifierki.

Ustawianie kotwy w betonie i jej dokręcenie

Po zamontowaniu kotew w betonie dokręć nakrętki. Możesz do tego użyć klucza typu grzechotka, co pozwoli Ci wygodnie pracować w ciasnych miejscach. Idealny do wkręcania kotew o dużej średnicy, z łbami wielkości 2 cm i więcej jest bezprzewodowy klucz udarowy.

Kotwy do betonu o dużej średnicy

Kotwy do betonu, które mają dużą średnicę, takie jak kotwy Tapcon mają kilka zalet, które budują przewagą nad zwykłymi kotwami do betonu. Można je bez problemu usunąć, ale ich ponowne użycie nie jest możliwe.

Kolejną zaletą kotew do betonu o dużej średnicy jest to, że można przy ich użyciu przybliżyć krawędzie dwóch betonowych ścian do siebie bez ryzyka ich uszkodzenia.

Istnieją firmy, które twierdzą, że ich kotwy o dużej średnicy są o 20% mocniejsze od kotw klinowych, czy też kotw tulejowych. Na pewno ich przewagą jest także to, że bardzo szybko się je montuje. Najlepiej montuje się je przy użyciu klucza udarowego.

Plastikowe kotwy do betonu

Plastikowe kotwy do betonu najlepiej sprawdzą się podczas mocowania przedmiotów o małej wadze, takich od 13 do 23 kg.

Podsumowanie

Przedstawiłem wam wiele rodzajów kotew do betonu. Użycie danej kotwy ma swoje uzasadnienie. Zanim wybierzesz kotwę, zapoznaj się ze specyfikacją każdej z nich. Sprawdź, czy posiadasz narzędzia, których użycie się rekomenduje przy danej kotwie. Oczywiście weź pod uwagę wagę przedmiotu, przy którego montażu chcesz użyć kotwy. Miłego zakotwiczania!

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *