Farba do betonu

Jak przygotować beton do malowania?: 7 kroków

Farba do betonu to skuteczna forma ochrony betonu przed wodą, mrozem. Beton to powszechnie używany materiał budowlany, dzięki któremu betonowa dżungla stale się rozwija. Betonowe ściany, betonowe chodniki, betonowe garaże, szopy, piwnice, ławki, betonowe podłogi, beton, beton, wszędzie beton! Czy to dobrze, czy też źle nic nie powstrzyma rozbudowy betonowej infrastruktury.

Beton ma swoje zalety, ale ma także wady. Jedną z wad jest tendencja do wchłaniania wilgoci, co wpływa na stabilność betonu. Najlepiej zabezpieczyć beton malując go specjalną farbą Betolix LAB-PAINT.

Farba do betonu. Oczyść beton

W pierwszej kolejności oczyść betonową powierzchnię, którą masz zamiar pomalować. Nieważne, czy powierzchnia jest stara, czy też nowa, każdą powierzchnię betonową należy oczyścić. Liście, smary, kurz, pajęczyny to wszystko musi zostać usunięte. Możesz użyć myjki ciśnieniowej, tylko uważaj, aby ciśnienie wody nie było większe niż 1750 PSI.

Jeśli na betonowej powierzchni znajdują się wykwity, czyli biała, sypka substancja, która może się pojawić podczas przygotowania betonowej powierzchni do malowania, to nie panikuj. W kolejnym kroku opiszę, jak się ich pozbyć.

Farba do betonu. Użyj płynu Betolix jako środka trawiącego

Jeśli na powierzchni betonowej, którą masz zamiar pomalować, znajduje się smar, lub inne ciężkie do usunięcia brudy to możesz je usunąć używając płynu Betolix. Jest to koncentrat, który możesz rozcieńczyć wodą. Pierwszą próbę przeprowadź w mało widocznym miejscu i sprawdź, jak szybko Betolix rozpuszcza dany brud. Jeśli robi to w miarę szybko, to zalecamy rozcieńczyć go wodą 1:1.

Farba do betonu. Uzupełnij pęknięcia

Jeśli powierzchnia, która ma być pomalowana, jest popękana, to powinieneś te pęknięcia wypełnić. Oczywiście wszelkie szczeliny powinieneś uzupełnić przy użyciu płynnego betonu. Wszystko, co będzie wystawało po zaschnięciu, należy przeszlifować, wygładzić.

Krok uzupełniania szczelin jest bardzo ważny, gdyż złe zamknięcie szczelin wpływa na późniejsze wchłanianie wody. Miejsca takie, jak łączenie ściany z podłogą, czyli miejsca stykowe także należy dobrze wypełnić. Do wypełniania szczelin możesz użyć szybkowiążącego cementu hydraulicznego. Taki cement potrafi utworzyć hydrofobową powierzchnię w ciągu 5 minut od momentu nałożenia. Innym produktem do uszczelniania pęknięć w betonie jest gotowa do użytku mieszanka akrylowo-silikonowa.

Oba produkty możesz zakupić w naszym sklepie online.

Farba do betonu. Alternatywa dla malowania betonu

Jeśli nie chcesz malować powierzchni betonowej, to możesz nałożyć uszczelniacz do betonu, który podobnie jak farba zapobiegnie wnikaniu wilgoci, wody, etc. Nasze uszczelniacze i impregnaty do betonu uzyskują najwyższy stopień ochrony. Zanim wybierzesz odpowiedni uszczelniacz, zapoznaj się z ich charakterystyką, to którego uszczelniacza powinieneś użyć, jest zależne od charakteru danego pomieszczenia.

Farba do betonu
Powierzchnia betonowa

Test

Uszczelniacz powinien się utwardzić po około 24 godzinach. Po upływie tego czasu przeprowadź test wilgotności.

Wykrój dwa plastry folii o grubości 3 mm i o wymiarach 12×12 cm, przyklej je dokładnie, a następnie odczekaj kolejne 24 godziny i odklej. Jeśli w miejscu, gdzie była przyklejona folia, pojawi się wilgoć, to znaczy, że powinieneś zostawić uszczelniacz do ponownego wyschnięcia na 24h.

Możesz przyspieszyć proces wysychania uszczelniacza, używając wentylatora lub osuszacza.

Farba do betonu. Odpowiednia farba do malowania betonu

Podczas wyboru farby do malowania betonu zwróć koniecznie uwagę, czy jej producent właśnie do tego ją przeznaczył. Istnieją specjalne farby do betonu, które nie wymagają użycia podkładu. Ich głównym składnikiem są zazwyczaj surowce pochodzące od silikonu. Możesz taką farbą wykończyć zarówno wnętrza pomieszczeń, jak i powierzchnie betonowe znajdujące się na zewnątrz.

Farba do betonu. Dwie warstwy farby

Po tym, jak przygotujesz powierzchnię betonową i wybierzesz odpowiedni kolor farby, nałóż pierwszą warstwę farby i poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Czas schnięcia farby może wynieść około 4 godzin. Po wyschnięciu farby sprawdź, czy nie znajdują się na niej jakieś grudki, nierówności. Jeśli takie zauważyć to usuń je koniecznie.

Druga warstwa farby musi być tak rozprowadzona, aby dostała się w miejsca, w które pierwsza warstwa nie dotarła. Mowa o mikro szczelinach itp. Także drugą warstwę farby należy zostawić na kilka godzin, aż całkowicie wyschnie.

Zabezpieczanie powierzchni betonowych

Jeśli chcesz uzyskać najlepsze efekty zabezpieczania powierzchni betonowych, to koniecznie używaj produktów najwyższej jakości. Innowacyjne produkty do impregnacji betonu, do malowania betonu, do uszczelniania betonu marki BETOLIX gwarantują ochronę na długie lata. Nasze produkty są szybkoschnące, antypoślizgowe, skuteczne i bezpieczne.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *