Kostka brukowa i bloczki betonowe

kostka brukowa i bloczki betonowe mają różną formę i skład. Gliniane cegły, czy też betonowe bloczki nie większe niż 300mm są niezwykle popularne. Stosuje się je na tarasach, na podjazdach, placach, podjazdach, pod domem, a nawet na lotnisku. Kostka brukowa to najbardziej popularna nawierzchnia modułowa. Ten artykuł pomoże Ci się bliżej zapoznać z kostką brukową i możliwościami jej układania.

Kostka brukowa i bloczki betonowe – zastosowanie

Jeśli spojrzymy na rynku zagraniczne, to szybko zobaczymy, że kostka brukowa mocno zyskiwała na popularności w ciągu ostatnich 40 lat. Cena kostki brukowej zmieniała się na korzyść klienta dzięki nowoczesnej technologii produkcji. Dziś niemalże każdy, kto buduje dom, może sobie pozwolić na zakup i położenie przed nim kostki brukowej. Podjazdy z kostki brukowej, ścieżki w ogrodzie wyłożone kostką brukową, czy też patia, gdzie dzieci bawią się całymi dniami na kostce brukowej to tylko nieliczne przykłady jej wykorzystania. Dla jakich powierzchni kostka brukowa jest doskonałą alternatywą? Na pewno dla asfaltu, który zwłaszcza w gorące dni lata może być problematyczny. Betonowe płyty to również konkurent kostki brukowej, jednak jeśli chodzi o wygląd, to raczej nigdy nie dorówna możliwościami, jakie ma w tej kwestii kostka brukowa. Kostka brukowa jest używana nawet na lotniskach, w dokach i placach towarowych.

Pod względem opcji projektowania, kostka brukowa nie ma sobie równych. Jedyne co ogranicza kostkę brukową pod tym względem to Twoja wyobraźnia.

kostka brukowa i bloczki betonowe – rodzaje

Choć wizualnie trudno dostrzec różnicę, to jednak nie każda kostka brukowa jest taka sama. Miejsca, gdzie używa się ciężkiego sprzętu budowlanego, wózków widłowych, muszą zostać wyłożone kostką brukową, która wytrzyma tego typu obciążenia. Inną kostkę brukową położysz na podjeździe, a inną na placu firmy budowlanej.

Różne grubości kostki brukowej do różnych zastosowań, inna grubość kostki brukowej dla lotniska, a inna dla podwórka, po którym biegają dzieci.

Zazwyczaj wszystkie patia, ścieżki wokół domu, czy też ogrodowe chodniki zaliczane są do kategorii 4.

Poniżej kategorie:

1A
– kanalizacja
– lotniska
– stacja autobusowa

2B
– bardzo duże obciążenia
– przemysł ciężki
– przystanie załadunkowe/stocznie

2
– podjazdy i inne przestrzenie używane przez pojazdy
– stacje benzynowe
– centra miast, po których regularnie przemieszczają się pojazdy
– parkingi samochodowe
– ścieżki dla pieszych, które są narażone na najechanie przez pojazd

3
– średniej częstotliwości używanie przez pojazdy
– miejsca parkingowe

4
– prywatne podjazdy
– piesi, patia, itp.
– ścieżki dla pieszych, które tylko w wyjątkowych sytuacjach są używane przez pojazdy

Z czego jest wykonana kostka brukowa?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kostki brukowej. Jest to betonowa kostka brukowa, a także gliniana kostka, którą wypala się w piecu.
Jednak gliniana kostka brukowa raczej w słownictwie świata budowlanego występuje rzadko. Zazwyczaj oba rodzaje kostki nazywane są po prostu kostką brukową.

Grubość kostki brukowej, którą możesz spotkać na rynku waha się między 40 a 120 mm. Ta najbardziej popularna grubość kostki brukowej, to 50-60 mm. Tej grubości kostka brukowa najczęściej jest układana na podjazdach, patiach i wszędzie tam, gdzie przede wszystkim góruje ruch pieszy. Kostka brukowa o grubości 80 mm jest układana w miejscach, gdzie regularnie poruszają się pojazdy kołowe. Grubość kostki brukowej, która zaczyna się od 100 do 120 mm zazwyczaj ma swoje uzasadnienie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Miejsca takie, jak porty, lotniska, place rozładunkowe są wyłożone właśnie o takiej grubości kostką brukową.

Dobór odpowiedniej grubości kostki brukowej do danych warunków jej pracy może być dla Ciebie dosyć długą drogą. Jeśli do tego dodasz jeszcze wygląd kostki brukowej, na który składa się kolor i kształt to może on zająć nawet kilka tygodni 🙂

Jeśli chodzi o kolor, czy też kształt kostki brukowej, która ma zostać położona przed domem, to zazwyczaj Panie dokonują tego wyboru. Na Panów ta odpowiedzialność spada zazwyczaj, gdy chodzi o położenie kostki brukowej na podjeździe placu firmy, czy też w momencie, gdy liczy się wytrzymałość kostki brukowej.

Kostka brukowa i bloczki betonowe
Kostka brukowa i bloczki betonowe

Kostka brukowa i bloczki betonowe

W chwili obecnej istnieje szereg kształtów, kolorów i właściwości technicznych bloczków betonowych, które nazywane są także betonowymi kostkami brukowymi.

Bloczki betonowe możesz zakupić w wymiarach: 100 mm x 200 mm x 50 – 100 mm.

Kolor bloczków betonowych uzyskiwany jest poprzez ich barwienie, zazwyczaj używa się do tego tlenku metalu. Niestety jeszcze nikt nie wynalazł barwnika do kostki brukowej, który by nie był podatny na warunki atmosferyczne. Po jakimś czasie każdy barwnik, którym została zabarwiona kostka brukowa, blaknie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na promienie słoneczne UV. Tańsze bloczki betonowe są barwione zazwyczaj słabej jakości barwnikami. Producenci rzadko przyznają się do tego, jakiej jakości barwnik został użyty, więc musisz być ostrożny w doborze kostki brukowej. Jeśli kostka brukowa, którą chcesz zakupić jest możliwa do zobaczenia na ekspozycji, wówczas możesz zapytać o to, jak długo ta ekspozycja jest wystawiona. Jeśli otrzymasz prawdziwą odpowiedź, to już na tej podstawie możesz ocenić jakość barwnika, którego dana firma używa do barwienia kostki brukowej. Spacer do sąsiada w celu oceny jego kostki brukowej pod kątem blaknięcia, także może być pomocny w doborze kostki brukowej dla Twojego podjazdu.

Jak barwi się kostkę brukową?

Proces barwienia kostki brukowej przebiega na dwa sposoby. Pierwszy to zanurzenie całego bloczka w barwniku. Potem jego sprasowanie i zagęszczanie.

Drugi sposób barwienia kostki brukowej polega na zabarwieniu jedynie tej powierzchni, która jest widoczna po ułożeniu kostki brukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *